Malované písničky Mikoláše Alše

Malované písničky Mikoláše Alše

Pořad v souvislostech


Malované písničky Mikoláše Alše
Budeme vysílat

Fujarôčka moja
Folklorní CD roku 2018
Folklorní CD roku 2018
Vysílali jsme


Fujarôčka moja

Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka

Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka
Audioarchiv

Z díla českého malíře, kreslíře a ilustrátora Mikoláše Alše (1852–1913) prosvítá jeho romantický vztah k českému národu, jeho slavné minulosti a barvité lidové kultuře. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností generace Národního divadla, klasik českého umění 19. století. Svoji invenci, péči a lásku však věnoval i českému folkloru, zejména lidové písni.Životní pouť Mikoláše Alše a jeho „malované písničky“ ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu 14. listopadu od 16.55 přiblíží Zdeněk Vejvoda.

Chceš-li píseň českou poznat a správně posoudit, tedy ji nečti, ale zpívej,“ napsal Karel Jaromír Erben už v roce 1845 v úvodu k Písním národním v Čechách. A Mikoláš Aleš, který se od mládí honil za písničkou jako za „cikánskou píšťalkou“, se řídil jeho radou. Sám si zaznamenal: „Sotvaže ráno, a někdy už v posteli, napadne mi bezděky nějaká národní píseň. Každý den jiná. A ta ve mně zvučí a zvučí, v hlavě i na rtech, po celé dopoledne, dokud k ní neudělám obrázek“. Aleš kreslil písničkové obrázky od počátku sedmdesátých let skoro až do posledního výdechu, kdy napsal „s písničkami je konec, dočista konec“.

Mikoláš Aleš

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music