Květiny v lidové písni

Květiny v lidové písni

Ve Folklorním okénku ve středu 13. května budeme hledat květiny, jako jsou růže, tulipány, karafiáty, rezedy nebo fialky. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Královnou květin je růže. Nejstarší doklady o existenci této květiny jsou z období před 40 miliony let. Pěstování a používání růží je doslova spojeno s vývojem a životem lidstva. Růže provází člověka celý život. V plné míře zde platí přísloví „Chceš-li udělat radost, daruj růži“.

Tulipány jsou jedněmi z nejprošlechtěnějších cibulovin. Pocházejí z Turecka a do Evropy se dostaly v šestnáctém století. Od té doby vzniklo na tisíce odrůd. Název této jarní květiny vznikl pravděpodobně z perského slova „delbant“, tedy turban.

Jeden unikát je spojen s českým pěstováním karafiátů. V pošumavském městě baron Josef Volšanský postupně vyšlechtil plnokvětý klatovský karafiát. V roce 1813 totiž dovezl z Francie semínka drobnokvěté květiny a postupně vyšlechtil mrazuvzdornou květinu. Za více než 200 let bylo vypěstováno přes sto druhů těchto květin – jednobarevných, čárkovaných i pruhovaných. Nesou mimo jiné jméno Labuť, Růženka, Kněžna Libuše, Ema Destinnová, František Křižík, Alois Jirásek nebo Jitřenka.

Nejen o růžích, tulipánech a karafiátech bude Folklorní okénko. Jaké další květinky v lidových písních najdeme? To už si poslechněte!