Květiny v lidové písni

Květiny v lidové písni

V minulém pořadu jsme hledali bylinky v lidových písních. Ve Folklorním okénku ve středu 25. dubna budeme hledat květiny, jako jsou růže, tulipány, karafiáty, rezedy nebo fialky. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Královnou květin je růže. Nejstarší doklady o existenci této květiny jsou z období před 40 miliony let. Pěstování a používání růží je doslova spojeno s vývojem a životem lidstva. Růže provází člověka celý život. V plné míře zde platí přísloví „Chceš-li udělat radost, daruj růži“.

Tulipány jsou jedněmi z nejprošlechtěnějších cibulovin. Pocházejí z Turecka a do Evropy se dostaly v šestnáctém století. Od té doby vzniklo na tisíce odrůd. Název této jarní květiny vznikl pravděpodobně z perského slova „delbant“, tedy turban.

Jeden unikát je spojen s českým pěstováním karafiátů. V pošumavském městě baron Josef Volšanský postupně vyšlechtil plnokvětý klatovský karafiát. V roce 1813 totiž dovezl z Francie semínka drobnokvěté květiny a postupně vyšlechtil mrazuvzdornou květinu. Za více než 200 let bylo vypěstováno přes sto druhů těchto květin – jednobarevných, čárkovaných i pruhovaných. Nesou mimo jiné jméno Labuť, Růženka, Kněžna Libuše, Ema Destinnová, František Křižík, Alois Jirásek nebo Jitřenka.

Nejen o růžích, tulipánech a karafiátech bude Folklorní okénko. Jaké další květinky v lidových písních najdeme? To už si poslechněte!

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music