Na pomezí prešovského a košického kraje, na území historické Zemplínské župy, se nachází folklorní oblast Zemplín se specifickou náboženskou, entnologickou i folklorní směsicí kultur: na Zemplíně žijí Slováci, Maďaři, Rusíni, Ukrajinci a Romové. Rusínské obyvatelstvo se ještě dělí na dvě etnografické skupiny - Lemky a Bojky (též Pujďaky). V lidových písních se odráží též různorodost náboženských vyznání, reflexe v chudé oblasti běžného vystěhovalectví do Ameriky i další vlivy. Do místní lidové hudby vás uvede hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 19. března v 16 hodin.
Další z hudebních výletů na Slovensko nás zavede do regionu Liptov; zabírá území Liptovské kotliny obklopené Západními a Nízkými Tatrami a Velkou Fatrou. Dělí se na tři poměrně samostatné folklorní regiony: Horní Liptov, Střední Liptov a Dolní Liptov. Z reprezentativního CD Liptov-panoráma ludovej hudobnej kultury sestaveného z historických nahrávek Slovenského rozhlasu ukázky vybrala Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 18. prosince v 16 hodin.
V dalším okénku se již pošesté vypravíme na hudební Výlet za lidovou písní na Slovensko. Tentokrát opět zamíříme na východ, do oblasti pod Tatrami a na dohled od Kráĺovej holi – ke Spišské Nové Vsi, k Levoči, Popradu, ke Spišské Maguře, na Pieniny … to všechno je historické území Spišské župy, kdysi dávno řízené ze Spišského hradu, největší stavby svého druhu ve střední Evropě. Hudbu z regionu Spiš pro vás vybrala Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 4. prosince v 16 hodin.
Ĺudová hudba Stana Baláža vznikla v roce 2008 v obci Raslavice u Bardejova oblasti Horní Šariš. Skupina v současnosti patří k naprosté špičce lidových muzik východního Slovenska a má na svém kontě čtyři profilová alba a řadu dalších s nejznámějšími sólisty Šariše, Spiše, Zemplína a Abova. Malý hudební profil kapely sestavila Helena Bretfeldová. Poslechněte si Folklorní okénko ve středu 27. listopadu od 16 hodin.
V dalším pokračování našeho hudebního Výletu na Slovensko vás hudební redaktorka Helena Bretfeldová pozve do folklorní oblasti Šariš. Historickým centrem Šariša byl Šarišský hrad, od poloviny 17. století se jím stal Prešov. Hudební rytmy kopírují oblíbené tance krúcaná (krúcená) nebo šarišská polka. Temperamentní šarišský folklór prezentuje Šarišan a Torysa z Prešova, Sabinovčan ze Sabinova či Čerhovčan z Bardejova. Rusínsko-ukrajinský folklór ze Šariša ia přilehlých regiónů zpracovává Poddukliansky ukrajinský ľudovoumelecký súbor (PUĽS) se zpěvačkou Márií Mačoškovou, v moderní podobě Ludová hudba Stano Baláža z Radslavic. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 13.listopadu v 16 hodin.
V rámci dalšího výletu po slovenských folklorních regionech zůstaneme na slovenském Podpolaní - tentokrát budou naším cílem město Detva s nejstarším přírodním amfiteátrem na Slovensku a od roku 1966 dějištěm každoročního stejnojmenného folklorního festivalu s podtitulem Foklórne slávnosti pod Poĺanou. Centrem lidové hudby a zpěvu je rovněž podpolanská obec Hriňová, odkud pochází kapela Hrončekovci z Hriňovej. Další dominantní sestavou je kapela Ďatelinka s primášem Ondrejem Molotou. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 6.listopadu v 16 hodin - srdečně zve hudební redaktorka Helena Brefeldová.
Výlety za lidovou hudbou na Slovensko zahájíme v okolí Malé Fatry. Oblast kolem obce Terchová, "Jánošíkův kraj" poblíž Kysúc je známý svým svébytným folklorním stylem a množstvím muzikantských rodů - my se blíže seznámíme s lidovou hudbou bratří Muchových a Terchovskou muzikou Pupov. Už od počátku 60.let minulého století udržuje osobitou místní tradici folklorní festival Jánošíkove dni. Ukázky muziky z Terchové vám zprostředkuje hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 11.září v 16 hodin.