Folklorní okénko: Muzika v krvi - Hovorkovi z Brna a z jižních Čech

Folklorní okénko: Muzika v krvi - Hovorkovi z Brna a z jižních Čech

Další pokračování hudebních rodových genezí  Muzika v krvi nás zavede do Brna, kam se z rodných Českých Budějovic přistěhoval violista, trumpetista a později primáš řady hudebních těles lidové hudby(především BROLN) Jindřich Hovorka. Rodinnou tradici podpořila jeho manželka Zdenka Hovorková, výborná zpěvačka, sólistka i vedoucí ženského sboru BROLNu a později také syn Jindřich Hovorka mladší, pokračovatel rodové tradice - jako zpěvák, moderátor i manažer.

Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu vám nabízí další pokračování volného cyklu Muzika v krvi s podtitulem Zpěvácké a muzikantské rody v lidové hudbě – tentokrát věnované Jindřichu Hovorkovi a jeho rodinnému „klanu“ – tedy především manželce Zdence a jejich synovi Jindřichovi mladšímu, který byl naším hostem ve studiu.

Po dětských krůčcích na housle v rámci základního uměleckého školství v rodných Českých Budějovicích vystudoval pedagogické oddělení Střední hudební školy Jaroslava Jeremiáše (obor housle a trubka). Již v té době byl prvním houslistou Folklorního souboru Úsvit (kde spolupracoval mimo jiné i s tehdy talentovanou zpěvačkou lidových písní Ivou Janžurovou (!). Krátce působil i v orchestru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. V roce 1957 odešel do Brna na studia Janáčkovy akademie múzických umění, kde si vybral obor viola (a trubku jako obligátní nástroj). 1961 JAMU absolvoval - ale to už od roku 1960 působil jako violista v Brněnském estrádním rozhlasovém orchestru. Pak se obloukem vrátil k folkloru - a asi i kvůli němu nakonec v Brně zůstal; cimbálová muzika si ho však přitáhla hned po jeho příchodu do Brna. Jak připomněl ve studiu jeho syn, říkával o sobě, že je "rodem Jihočech, ale duší Moravan".

V letech 1957 – 1960 byl primášem muziky brněnského souboru Vlajka mládí (dnešním pokračovatelem je Javorník) a současně hrál i v Brněnské cimbálové muzice jako kontráš. V roce 1960 založil Cimbálovou muziku Hynka Bíma (později hrála - a své jediné album natočila - jako Moravská cimbálová muzika), kterou úspěšně vedl 10 let. Už tady se vedle uměleckých výrazně projevily jeho organizační schopnosti. Muzika se zabývala folklorem tehdy méně známých oblastí – Brněnska, Hané, Horácka, Hanáckého Slovácka. Natočila i řadu rozhlasových a televizních pořadů. Vyznačovala se vysokou technickou úrovní interpretace hudebního folkloru a získala za vystoupení v soutěžích a na festivalech řadu ocenění. Hlavně se však stala vzorem dalším moravským muzikám. Získané zkušenosti Hovorka ve vrchovaté míře zúročil za svého interpretačního, upravovatelského a dramaturgického působení v BROLNu (který byl založen v roce 1952 s posláním interpretovat hudební folklor na profesionální úrovni, ale v jeho klasické podobě, a to zejména pro potřeby rozhlasového vysílání). Primášský post (oficiální název byl "koncertní mistr" jako ve filharmonii) zastával Jindřich Hovorka od roku 1973 až do ukončení činnosti pod Českým rozhlasem Brno v roce 1993 - tedy plných 20 let. Orchestr zahrál pod jeho vedením nespočet koncertů, festivalových vystoupení doma i v zahraničí, pořídil množství rozhlasových nahrávek (posluchačsky úspěšný byl zejména dlouholetý cyklus Na pěknú notečku).

BROLN byl pro Jindřicha Hovorku po dvacet let domovským polem působnosti, kde zanechal  nesmazatelnou stopu. Když v roce 1993 byl BROLN oficiálně zrušen, Jindřich Hovorka neprodleně založil nezávislé profesionální těleso pod hlavičkou Nadace BROLN Jindřicha Hovorky a pokračoval dál v práci uměleckého i organizačního vedoucího. I v tomto mezidobí BROLN koncertoval, nahrával hudební nosiče a - ve spolupráci s pražským studiem Českého rozhlasu - vytvářel nové cykly hudebních pořadů. Rozhodně stojí za zmínku dvojice projektů, které iniciovala Nadace BROLN v onom mezidobí –  rozhlasové cykly Česká a moravská nářečí a především En passant (tedy „mimochodem“): pořad moderoval Radek Brzobohatý, natáčelo se ve vinném sklepě vinaře a amatérského zpěváka Jaroslava Rezla ve Velkých Němčicích a hosty byly mnohé herecké osobnosti (mimo jiných Maroš Kramár, Laďa Kerndl).

V roce 2006 se  vedení Českého rozhlasu rozhodlo BROLN pod starým názvem obnovit. Jindřich Hovorka se postavil do čela obnoveného, byť komornějšího tělesa, aby mu svými bohatými znalostmi a zkušenostmi pomohl odstartovat koncertní a dramaturgickou činnost. Úvodní koncert vysílal 19.4.2006 Český rozhlas Brno v přímém přenosu. Dalšího rozvoje „svého“ orchestru se (už tehdy vážně nemocný) primáš Jindřich Hovorka nedočkal. Krátce po jeho obnovení zemřel, i když několik koncertů ještě absolvoval. Zemřel 14. července 2006. 

Jindřich Hovorka mladší po několikaleté pauze znovu nalezl cestu k folkloru: založil sbor Mužáci Brno a spolu s Cimbálovou muzikou Mirka Otáhala pořádá pravidelné hudební večery v Dělnickém domě v Brně-Židenicích; jejich originální projekt "folklorní karaoke" založený na společném zpěvu sboru, hudebníků i publika je velice úspěšný a oceňovaný příznivci lidové písně z Brna i okolí.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!