Ej, Brode, Brodečku

Ej, Brode, Brodečku
16. listopadu 2021 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Uherskobrodský zpěvák a primáš Lubomír Málek zemřel v sobotu 30. října ve věku 76 let. Medailon, který jsme vysílali u příležitosti jeho kulatého životního jubilea v roce 2015, přináší Folklorní okénko ve středu 17. listopadu za pět minut odpoledne.

Lubomíra Málka můžeme právem zařadit k legendám moravského folkloru. Patří k výrazným interpretům uherskobrodského Dolňácka a moravských Kopanic. Jako sólista spolupracoval s BROLNem, OĹUNem, CM Jaroslava Čecha, Hradišťanem a Ondrášem. „Svou“ uherskobrodskou Olšavu vedl na postu primášském přes 40 let.

Lubomír Málek se narodil do rodiny drobných rolníků v obci Korytná. Na osmileté škole v Nivnici se setkal s učitelem Jaromírem Procházkou, tehdejším primášem uherskobrodské Olšavy, který jej později do souboru přivedl, a tak predikoval Málkův celoživotní vztah a úctu k lidovému umění nejen moravského Slovácka, ale také jiných etnografických regionů. Lubomír se v Olšavě postupně stal kontrášem, klarinetistou, basistou, cimbalistou a tercášem. Byl schopen zastoupit všechny muzikantské posty včetně toho primášského. Také vojenská prezenční služba formovala Lubomíra po stránce hudební. Ve slovenských Michalovcích působil jako cimbalista a druhý rok přesídlil do brněnského Jánošíka, kde začal hrát na kontrabas.

Po návratu z vojny v roce 1966 se Lubomír s vervou sobě vlastní zapojil do souborového dění; po odchodu dlouholetého primáše Jaromíra Procházky z Uherského Brodu ho roku 1970 učinili jeho nástupcem. Zakrátko dal muzice osobitou tvář. Kladl důraz na stylovou čistotu a pečlivý výběr repertoáru, především z Uherskobrodska, Strání a Moravských Kopanic. Nejtěsněji spolupracoval s cimbalistou Horymírem Sušilem, basistou Pavlem Šašinkou (oba rovněž zpívali a aranžovali), později i se straňanskou zpěvačkou Vlastou Grycovou. 70. léta přinesla i první spolupráci s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Tato léta pak byla dynamická, projevující se právě intenzivní kooperací s BROLNem a jeho vzácnými osobnostmi - Bohumilem Smejkalem, Slávkem Jakubíčkem a dalšími.

Převážná míra muzikantské energie Lubomíra Málka však i nadále směřovala do domácího souboru. Ke 30. výročí souboru připravila trojice Málek - Sušil - Šašinka Zpěvník Olšavy; roky 1976 a 1983 přinesly dlouhohrající desky. Mimořádně úspěšná byla Olšava na jednom z nejslavnějších světových festivalů v Dijonu - přivezli si Zlatý náhrdelník burgundských vévodů a pro rok 1984. Éra natáčení kompaktních disků vnesla do Olšavy čtyři zvukové nosiče.

Lubomír Málek patří k fenoménům lidové kultury Uherskobrodska, což dokládají mnohá ocenění souboru. Participoval na téměř třech desítkách hudebních nosičů – např. Dívča z Javoriny, Kytice z Uherskobrodska či profilové Hrajte mně, husličky.

lubomír_málek_parte

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web