Barvy chorvatské Moravy

Barvy chorvatské Moravy

Pořad v souvislostech


Barvy chorvatské Moravy
Budeme vysílat

Fujarôčka moja
Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka
Muzika v krvi - Zpěvácké a muzikantské rody Slovácka
Vysílali jsme


Fujarôčka moja

Plodiny v lidové písni

Plodiny v lidové písni
Audioarchiv
10. července 2018 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

První souhrnnou monografii o moravských Chorvatech představí ve Folklorním okénku Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti. Dubnový rozhovor reprízujeme ve středu 11. července 2018 za pět minut pět odpoledne.

Již od 16. století žijí na území České republiky Chorvati. Přišli v důsledku osmanských tažení Evropou, usadili se na nejjižnějším cípu Moravy a začali tu žít a hospodařit.

Ještě v době mezi světovými válkami jste mohli nedaleko Mikulova navštívit tři vesnice, kde to barvami jen hrálo a kde místní hovořili jakýmsi neznámým, ale přesto blízkým slovanským jazykem. Jihomoravští Chorvati si uchovali svou osobitost po dlouhá staletí. Lidovou kulturu Moravy obohatili jemnou exotikou, která však byla nerozlučně spjata se zdejším prostředím, dotvářela ho a nechala se jím formovat.

Je možné, že jste o Chorvatech na Moravě dosud neslyšeli? Vydejte se s námi objevovat chorvatskou Moravu s Lenkou Kopřivovou.

První souhrnná monografie o moravských Chorvatech je rozdělena na tři části: dějiny - jazyk - lidová kultura. Vydal ji kolektiv autorů, Lenka Kopřivová, Eliška Leisserová eds. Na 264 stranách vás čeká 20 kapitol od 16 autorů v velkým množství obrázků, fotek a kreseb. Knihu si můžete také objednat.