Vonička lidových písní: výherci soutěže o permanentky na MFF Strážnice 2022

Vonička lidových písní: výherci soutěže o permanentky na MFF Strážnice 2022

Pořad v souvislostech


Vonička lidových písní
Budeme vysílat

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vysílali jsme

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Audioarchiv

Děkujeme za velký zájem soutěžících o permanentky na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Bylo vás 220, z toho 28 mělo správně odpovědi na obě kola soutěže a v pomyslném "osudí" (vidíte na obrázku) se tak ocitli dokonce dvakrát.

Nejdříve správné odpovědi:

Otázky z Voničky lidových písní z pátku 17. června 2022 s tématem Lidové písně z Hané:

1. Jaký je název známé "hanácké opery", z níž dnes zazněla píseň Za horama svitá? Opera se jmenuje Jora a Manda (nápověda byla ve druhé sloce písně: Zkázala mě Manda, Joro, přendi k nám, k nám, k nám, ...)

2. Jaký je název nejvýznamnějšího poutního místa na Hané? Zde jsme uznávali jako správné odpovědi dvě: Svatý Kopeček u Olomouce Svatý Hostýn.

3. Kterému městu se přezdívá Hanácké Benátky? Městu Litovel.

 

Druhá sada otázek z Voničky lidových písní z pondělka 20. června 2022 s tématem Primáš Slávek Volavý a jeho následovníci:

1. Kde se narodil Slávek Volavý? (Zajímá nás jméno obce.) Správně je Meziboří (někteří z vás byli ještě přesnější a uvedli, že se narodil v Krčmě u Meziboří, což je dnes část městyse Strážek v okrese Žďár nad Sázavou).

2. V jakém příbuzenském vztahu jsou Slávek Volavý s dnešním primášem Cimbálové muziky Strážničan? Dr. Vítězslav Pálenský je vnukem Slávka Volavého.

3. Kdo byli zpěváci-sólisté (nejen ze Strážnice!), kteří pravidelně účinkovali s Cimbálovou muzikou Slávka Volavého? Jmenujte alespoň pět osobností. Tady se v odpovědích vystřídalo přes dvacet jmen (namátkou Jan Gajda, Václav Harnoš, Anna Okénková, Ludmila Smetková, Jan Múčka, Vlasta Grycová, Luboš a Dušan Holí a další).

A konečně vítězové:

Pavlína ANDRIČ, Bratislava

Wanda KONVIČNÁ, Valašské Meziříčí

Miroslav KRÁL

Jakub DAVID, Brno

Michal KLEIN, Dolní Němčí

(Všechny budeme kontaktovat na mailovou adresu s instrukcemi, jak si vyzvednout vstupenky na pokladně areálu ve Strážnici.)

Vítězům blahopřejeme a ostatním soutěžícím přejeme hodně štěstí příště.