Vonička lidových písní: výherci soutěže o permanentky na MFF Strážnice 2022

Vonička lidových písní: výherci soutěže o permanentky na MFF Strážnice 2022

Pořad v souvislostech


Vonička lidových písní
Audioarchiv

Děkujeme za velký zájem soutěžících o permanentky na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Bylo vás 220, z toho 28 mělo správně odpovědi na obě kola soutěže a v pomyslném "osudí" (vidíte na obrázku) se tak ocitli dokonce dvakrát.

Nejdříve správné odpovědi:

Otázky z Voničky lidových písní z pátku 17. června 2022 s tématem Lidové písně z Hané:

1. Jaký je název známé "hanácké opery", z níž dnes zazněla píseň Za horama svitá? Opera se jmenuje Jora a Manda (nápověda byla ve druhé sloce písně: Zkázala mě Manda, Joro, přendi k nám, k nám, k nám, ...)

2. Jaký je název nejvýznamnějšího poutního místa na Hané? Zde jsme uznávali jako správné odpovědi dvě: Svatý Kopeček u Olomouce Svatý Hostýn.

3. Kterému městu se přezdívá Hanácké Benátky? Městu Litovel.

 

Druhá sada otázek z Voničky lidových písní z pondělka 20. června 2022 s tématem Primáš Slávek Volavý a jeho následovníci:

1. Kde se narodil Slávek Volavý? (Zajímá nás jméno obce.) Správně je Meziboří (někteří z vás byli ještě přesnější a uvedli, že se narodil v Krčmě u Meziboří, což je dnes část městyse Strážek v okrese Žďár nad Sázavou).

2. V jakém příbuzenském vztahu jsou Slávek Volavý s dnešním primášem Cimbálové muziky Strážničan? Dr. Vítězslav Pálenský je vnukem Slávka Volavého.

3. Kdo byli zpěváci-sólisté (nejen ze Strážnice!), kteří pravidelně účinkovali s Cimbálovou muzikou Slávka Volavého? Jmenujte alespoň pět osobností. Tady se v odpovědích vystřídalo přes dvacet jmen (namátkou Jan Gajda, Václav Harnoš, Anna Okénková, Ludmila Smetková, Jan Múčka, Vlasta Grycová, Luboš a Dušan Holí a další).

A konečně vítězové:

Pavlína ANDRIČ, Bratislava

Wanda KONVIČNÁ, Valašské Meziříčí

Miroslav KRÁL

Jakub DAVID, Brno

Michal KLEIN, Dolní Němčí

(Všechny budeme kontaktovat na mailovou adresu s instrukcemi, jak si vyzvednout vstupenky na pokladně areálu ve Strážnici.)

Vítězům blahopřejeme a ostatním soutěžícím přejeme hodně štěstí příště.

NyníHudební zastavení
Skladba: Missa brevis - Gloria; Autor: Palestrina Giovanni Pierluigi da; Dirigent: Phillips Peter; Soubor: The Tallis Scholars
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Vzdělávací cyklus
20:45Radio Vatikán
21:05Večerní chvály

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web