Zpomínku mám roztopěknú

Dechová hudba Záhořané z Valašska vydala na začátku roku 2016 nové cd. Jaké písně zde najdete? A od jakých autorů? Třetí nosič kapely, který Záhořané nazvali Zpomínku mám roztopěknú, představí týdeník Hrajte, kapely! ve čtvrtek 18. února za pět minut pět odpoledne.
Hudební nosič Záhořanů dostal název Zpomínku mám roztopěknú. Připomíná tak krajany osudem rozeseté po světě. Tito lidé nosili a nosí vzpomínky ve svých srdcích. Je to vzpomínání na dětství a mládí v milovaných Beskydech. Jsou to živé obrazy plné svěžesti a vůní, vlídnosti, svět libozvučné mluvy, tradic, zvonců ovcí, rozkvetlých luk a malebných chaloupek na kotárech.. Jak zní přání na přebalu cd, zamysleme se drobúčko my, kteří dnes neseme na valachách zodpovědnost za krajinu našich předků, jak s tímto křehkým dědictvím zacházíme. Ať glancujú nitečky slunca nad domovinou cérek a ogarů!
Historie Valašska je historií svérázného regionu. Jižní část je tvořena Valašskoklobouckem, Vizovickem a Zlínskem, přičemž jižní hranice je tvořena na úrovni Vlárského průsmyku. Vedla tudy stará obchodní stezka spojující Moravu se Slovenskem. Valašské Klobouky se tak staly patrně už ve 13. století významným tržištěm a hrad v Brumově sloužil jako stráž a ochrana této cesty.
Část severního Valašska s masivem Beskyd, kam patřilo okolí Karlovic a Rožnova, byla osídlena později horskými pastýři. První zmínky o nich jsou z počátku 16. století. Na rozdíl od staršího usedlého obyvatelstva jižní oblasti jsou tito Valaši charakterizováni i odlišným způsobem hospodaření, a to chovem ovcí a koz na salaších s typickou výrobou mléka, sýrů a vlny. K severnímu Valašsku ovšem patří i další oblasti a lokality, jako například Vsetínsko a na severu Frenštátsko a Kopřivnicko. Rozdělení na jih a sever má svůj smysl, projevuje se tu i v hudební řeči jakási spádovost - na jihu cítíme vliv slovácko - slovenský a na severu zas na nás dýchne vliv lašský a polský.
První historická zmínka o Valašských Kloboukách souvisí s vpádem Tatarů, kteří odešli Vlárským průsmykem roku 1241. Co zažívala tato oblast a její obyvatelstvo v 17. století! Povstání Valachů, hrůzné vpády Turků a Tatarů, v 18. století vpád Kuruců a vyplenění Klobouk. Až koncem 18. století se poměry uklidnily, a začalo se vcelku dařit hospodářství. Přesto však na celém Valašsku, horském i podhorském bylo chudě, někdy i velmi bídně, takže kvetlo pytláctví a pašeráctví z Uher.