Zpívají Zorka Kohoutová a Standa Procházka

Zpívají Zorka Kohoutová a Standa Procházka

V posledním májovém vydání pořadu Hrajte, kapely! se můžete vrátit v čase až o padesát let zpět. Zpívat vám budou Zorka Kohoutová, Standa Procházka, sestry Skovajsovy a další. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek v 16.55.

V pořadu se podíváme do časů, kdy tvořili Vacek, Vejvoda a Poncar a také do časů, kdy jako hvězdy zářili zpěváci Zorka Kohoutová, Standa Procházka a další. Stanislav Procházka v dobách největší slávy tvořil nekorunovaný královský lidovkový pěvecký pár právě se Zorkou Kohoutovou. Pořad pro vás připravila Helena Hájková.

Valčík Josefa Poncara a Václava Zemana Ten večer májový předznamená téma pořadu. Polku Františka Kmocha Muziky, muziky zazpívají Josef Zíma, Standa Procházka a Zorka Kohoutová za doprovodu Zlaté muziky. Nahrávka vznikla v roce 1968. Z roku 1964 pochází nahrávka orchestru Karla Valdaufa, se kterým zazpívají Zorka Kohoutová a Jaroslav Šprongl. Polku napsali Karel Valdauf a Ladislav Jacura. Valčík Tvé vlasy kvetou, maminko můžete slyšet v podání Veselky Ladislava Kubeše, Ivany Krucké a Milana Černohouze. A přidáme ještě polku Myslivci, myslivci od Milana Baginského, kterou zazpívá Zorka Kohoutová společně s Jaroslavem Vaňátkem a sborem Pavla Kühna. Tolik zpěvačka Zorka Kohoutová a my si poslechněme další ukázky. Valčík Milana Baginského Hajnej, hajnej a směs polek Jaroslava Škabrady Písničky z krabičky zahraje studiový dechový orchestr. Skladby jsou z let 1980 a 1970. Poslechnete si skladbu Karla Valdaufa a Bohuslava Nádvorníka Polka pro květy a zanotujte si tango Karla Vacka Nikdy se nevrátí. Zazpívají Standa Procházka a Václav Pokorný. Polku zelené háje napsali Jaromír Vejvoda a Václav Zeman. Zazní také valčík Starý pytlák Josefa Poncara a Bedřicha Ondráčka. Nabídneme vám k poslechu dvě skladby, které zpěvák Standa Procházka nejen nazpíval, ale také napsal. Viktorky ho doprovodí v polce Hrajte všem a po našem a ve valčíku Všední vzpomínka.  Viktorky pak vystřídá Smyčcový orchestr a možná, že se zasníte při valčíku Karla Vacka Láska nehněvaná. Ke konci si můžete poslechnout polku Ladislava Kubeše a Sester Skovajsových Kolem nás. A na úplný závěr zařazujeme instrumentální polku Riviéra v podání Orchestru Karla Valdaufa.

Vybíráme z knihy Dechovka autora Milana Koukala

Zpěvačka Zorka Kohoutová letos oslavila kulatiny, narodila se 16. dubna 1931. Objevila ji Nataša Golová. A jak zpěvačka poznala dechovku a Karla Valdaufa? Ladislav Jacura byl tehdy šéfem Hudebního a artistického ústředí, které vysílalo umělce na vystoupení do různých koutů republiky. A tak poslal Zorku Kohoutovou do jednoho lázeňského města konferovat dechovku. Tenkrát zpěvačka o tomto hudebním žánru moc nevěděla. Bylo jí dvaadvacet a měla krásný alt. Najednou se jí připletla do cesty dechovka. Zalíbila se jí, stejně jako kapelník Karel Valdauf.

Zorka Kohoutová se stala manželkou muzikanta a skladatele Karla Valdaufa. Měla s ním dva syny. Naučil ji prý výborně hrát mariáš, při kterém obehrávala v přestávkách televizního natáčení i Vladimíra Menšíka. Roku 1971 si Zorka Kohoutová založila vlastní kapelu Kutilka. Zpíval s ní i Josef Oplt a další oblíbení zpěváci. Získala si popularitu v televizním i rozhlasovém vysílání.

Písničky slavných skladatelů a muzikantů šířila jako Zorka Kohoutová společně s dalšími pěveckými kolegy. Zpívala se Standou Procházkou, Pavlem Zelníčkem, Josefem Zímou, Karlem Gultem i Jaroslavem Vaňátkem.

Zpěvák Standa Procházka se narodil v hornickém Mostě v roce 1919. Měl dva bratry a dvě sestry. Po smrti matky a poté, co se otec znovu oženil, se odstěhoval do Kolína, kde se vyučil číšníkem, ale brzy u něj vyhrála hudba. Účastnil se soutěží amatérských zpěváků a začal účinkovat s tanečními orchestry v Praze. Profesionálním zpěvákem se stal v roce 1939, byl sólistou v několika kabaretech a u celé řady orchestrů. Po angažmá u orchestru Ferdinanda Petra, kde se mj. seznámil s R. A. Dvorským, získal v roce 1941 od dirigenta Jaroslava Maliny i prestižní místo v kavárně Vltava. Tím se mu splnil jeho životní sen. Poté hrál až do konce druhé světové války v lidových

Po válce zpěvák získal možnost vystupovat v rozhlase s orchestrem F. A. Tichého, čímž se jeho popularita rozšířila do celého Československa. V rozhlase ho dále proslavilo účinkování v pořadech s Orchestrem Karla Vlacha, v televiziTelevarieté nebo Kavárničce dříve narozených. V roce 1951 Standa procházka vyhrál soutěž lidových zpěváků. Jeho hvězdných orchestrem se na dlouhá léta stal soubor Karla Valdaufa. V té době zpíval se Zorkou Kohoutovou i sestrami Skovajsovými. Jeho vlastním projektem po roce 1967 byl dívčí orchestr Slávinky. Standa Procházka vystupoval do vysokého věku, ještě ve svých 90 letech vydal nové cédéčko.

foto: ceskenoviny.cz, tydenik.cz, ceskatelevize.cz