Zemřel skladatel František Kotásek

Zemřel skladatel František Kotásek

Ve čtvrtek 19. března zemřel ve věku 85 let skladatel František Kotásek.  Ve svých melodiích předával krásy i tradice jižní Moravy. Jeho medailon si můžete naladit v audioarchivu Proglasu.

Skladby Františka Kotáska byly velmi vyhledávané mnohými kapelami na Slovácku. Mít vlastního autora se podařilo jen málokteré z nich. Velké množství skladeb si otextoval sám, spolupracoval ale také s renomovanými textaři, jako byli Stanislav Pěnčík, Vladimír Salčák, Zdeněk Beneš, či Josef Dofek, a mnohými dalšími. 

Mezi textařem a autorem melodie vždy vzniká jisté tvůrčí pouto, které se mnohdy přemění v přátelství. Bylo tomu tak i v případě Františka Kotáska a Stanislava Pěnčíka. Z jejich společné tvůrčí dílny vyšla do hudebního světa nejedna skladba. Sám Stanislav Pěnčík také věnoval jednu kapitolu ve své knize Když zazpívají křídlovky právě Františku Kotáskovi. 

Vladimír Salčák v jednom ze svých rozhlasových pořadů v roce 1997 o Františku Kotáskovi výstižně uvedl: „O tom, že Frka je velký patriot, v tom dobrém slova smyslu, svědčí i fakt, že jeho tvorba je zaměřena na tradice oblasti, ve které žije, píše své krásné skladby, a kde s nesmírnou láskou ošetřuje ve sklepě pod Slavínem křišťálově čisté víno. A jak čisté je jeho víno, tak je čistá i jeho láska k rodnému kraji, který jej formoval a utvářel k obrazu svému. Z této lásky jistě vznikla i melodie, ke které mu napsal text další z ratíškovských osobností, Vojtěch Koten.“ Ona melodie se skrývá ve valčíku Ratíškovské zvony....

Medailon Františka Kotáska si můžete poslechnout v audioarchivu Proglasu.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web