Zemřel Karel Pavlištík

Zemřel Karel Pavlištík

V pátek 7. prosince 2018 zemřel etnograf a folklorista Karel Pavlištík. Bylo mu 87 let. O úmrtí jedné z nejvýraznějších postav kultury na jihovýchodní Moravě informoval dnes ráno web Českého rozhlasu Zlín.

Pavlištík pocházel z Uherského Brodu, v roce 1951 maturoval na uherskohradišťské obchodní akademii. Už o rok později se stal programovým tajemníkem Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Působil u mnoha regionálních souborů a kroužků, jako profesionál tančil v Armádním uměleckém souboru, souběžně studoval etnografii na Univerzitě Karlově v Praze.

V roce 1962 našel zaměstnání v Oblastním muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Za normalizace jej však musel opustit, poté pracoval především v dělnických profesích. Už v 60. letech byl choreografem souboru Vesna a uměleckým vedoucím Slováckého krúžku. Od roku 1976 vedl soubor lidových písní a tanců Kašava a spolu s manželkou dětský soubor Vonička.

Po roce 1989 se Pavlištík vrátil do zlínského muzea, výrazně se podílel například na vzniku expozice nazvané S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly. Z pozice etnografa se dlouhodobě věnoval zejména zpracování dřeva, proutí a slámy, které je pro zlínský podhorský region zvaný Podřevnicko typický a jemuž věnoval i vědeckou publikaci. Jako choreograf a režisér spolupracoval s folklorními soubory Hradišťan, Světlovan, Rozmarýn, Olšava a mnoha dalšími.

V roce 2006 získal Pavlištík ocenění Zlínského kraje za významný, dlouhodobý a mimořádný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Cenu Pro Amicis Musae (Přátelům múz) tehdy udělilo hejtmanství vůbec poprvé.

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music