Za Josefem Poncarem

Za Josefem Poncarem

Pořad Hrajte, kapely!, který vysíláme 15. března 2012 za pět pět odpoledne, přinese medailon Josefa Poncara. Tento den uplyne 110 let od narození skladatele písní Andulička, Přes dvě vesnice, Ten večer májový, Zvonky v Loretě a mnoho dalších.

Josef Poncar se narodil 14. března 1902. Rodák z Chodouně u Zdic začal s muzikou v sedmi letech u svého otce, který byl topičem na lokomotivě a současně lidovým muzikantem. Hrál na trombón v knížecí kapele Hanavských sléváren v Komárově. Josef postupně zvládl hru na všechny dechové nástroje, ale i na violoncello a kontrabas. Hudební nadání, které zdědil po svém otci, uplatnil již jako osmiletý, kdy spolu s bratrem hrál v otcově kapele. O tři roky později, když mu bylo 11 let, měl Poncar svou první kapelu a kapelničení se pak věnoval přes šedesát let.

Víte, jak se jmenovala první skladba Josefa Poncara? Napsal ji již v šestnácti letech a dal jí název Při svitu. O rok později vznikla snad nejznámější skladba s názvem Andulička.

Velký muzikantský úspěch přinesl Josefu Poncarovi rok 1935. Tehdy gramofonová firma Ultraphon vyhlásila velkou soutěž o nejlepší polku. S drtivou převahou vyhrála Poncarova Já nemám nic s textem Josefa Chlumeckého.

Po úspěchu polky Já nemám nic přišlo Poncarovo nejplodnější období. Napsal Chodouňskou polku, Ten večer májový, Karlíčku můj, Za potočinou, Až já budu rukovat, Počápelskou polku, Modrá kukadla, Vy zvonky v Loretě, Přes dvě vesnice, mazurku Eluška či sousedskou Věrným snoubencům. Od počátku padesátých let se skladatelské tempo Josef Poncara zvolnilo. Přispěla k tomu i okolnost, že do Kanady emigroval téměř výlučný Poncarův textař Vašek Zeman. A to byla nenahraditelná ztráta.

V roce 1975, kdy bylo Poncarovi 73 let, při koncertování se svou kapelou onemocněl a s kapelničením se pro nemoc rozloučil. Jednou z posledních Poncarových skladeb byl pochod Modrá armáda, kterou věnoval železničářům. Sám na dráze pracoval plných 33 let. Působil i téměř 30 let v symfonickém orchestru pražských železničářů. Dirigoval regionální kapely, vystupoval i v mnoha televizních pořadech.

U Josefa Poncara je typické, že převládají písničky věnované převážně okolním místům – například - vedle Chodouňské polky - jsou to ještě polky Zdická, Popovická, Hudlická, Litomyšlská.

Josef Poncar vtiskl svým polkám, valčíkům, mazurkám, pochodům i tangům vždy pěknou prostou melodii. Po textařích vyžadoval, aby jejich verše byly sdílné. To mu v jeho prvních písničkách skvěle plnil populární Vašek Zeman, nebo z dalších pak František Voborský, Karel Štěpnička nebo Ladislav Jacura. Josef Poncar je typickým příkladem pravého českého vesnického muzikanta. Písničky nejen komponoval, ale celý život je hrával při všech možných příležitostech na venkovských zábavách i na koncertních pódiích. Prostý, nesmírně skromný a také prý hodně samorostlý, populární dalo by se říci "březnový král české dechovky", který celý život oblékal modrou železničářskou uniformu.

Josef Poncar se dožil 84 let. Zemřel 6. listopadu 1986. Přišlo se s ním rozloučit plno muzikantů i velká kapela, složená z muzikantů Berounska a Hořovicka. V roce 1997 byla slavnostně odhalena Josefu Poncarovi pamětní deska na rodném domku v Chodouni u mostu přes řeku Litávku. A ve Zdicích, kde od roku 1940 se svou rodinou žil, nese ulice jeho jméno, tedy "Poncarova".


 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!