Vlasta Grycová a Věra Kovářů převzaly ocenění za přínos kultuře

Vlasta Grycová a Věra Kovářů převzaly ocenění za přínos kultuře
11. prosince 2015 Folklor a dechovka Autor: Kateřina Kovaříková

Slavnostní předání ceny PRO AMICIS MUSAE za významný a odstatný přínos kulturnímu rozvoji Zlínského kraje získaly v letošním roce Vlasta Grycová a Věra Kovářů. Gratulujeme!

„O ocenění obou lauerátek rozhodla Rada Zlínského kraje na základě doporučení kulturní komise. Paní Vlastě Grycové bylo ocenění přiznáno za mimořádný přínos v oblasti písňové tvorby s pozoruhodnými úspěchy nadregionálního významu a paní doktorce Věře Kovářů cenu udělujeme za markantní přínos v oblasti lidové architektury a taneční pedagogice, za její odborné a zájmové aktivity v dokumentaci a záchraně tradičních lidových staveb v terénu a také za publikační a sběratelskou činnost,“ řekl krajský radní pro kulturu Ladislav Kryštof.

Vlasta Grycová

Nominovaná za celoživotní práci v oblasti písňové tvorby a prezentaci lidové tradice. Tato vynikající zpěvačka a bezedná studnice (nejen) straňanských písní dosáhla mimořádných úspěchů nejen vydáním několika CD, ale byla nominována na cenu Anděl v oblasti World music. Vedle svého sólového působení, dnes pomáhá s výchovou straňanských dětí v místní písňové tradici.

 

PhDr. Věra Kovářů

Nominovaná za její hlavní odborné a zájmové aktivity – dokumentaci a záchranu tradičních lidových staveb v terénu, mezi folkloristy za roli tanečního a hudebního lektora či odborníka v oblasti krojů, za zodpovědné naplňování role etnografky, památkářky, sběratelky a odborné poradkyně napříč regiony naší země, nejvíce pak na území Zlínského a Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. V současné době spolupracuje jako odborný konzultant při natáčení filmu Děda z prostředí Zlínského kraje – regionu Valašsko.