Přátelé nám zůstanou

Přátelé nám zůstanou

Pořad v souvislostech


Přátelé nám zůstanou
Budeme vysílat

Píseň osamělého pastevce
Do tance!
Hrajte, kapely!
Vysílali jsme


Píseň osamělého pastevce

Květovanka je moje láska

Květovanka je moje láska
Audioarchiv

Když jsme 20. dubna blahopřáli zpěvákovi Veselky Ladislava Kubeše Milanu Černohouzovi k jeho krásným 77. narozeninám, ani ve snu nikoho nenapadlo, že za pět týdnů budeme oznamovat kamarádům a přátelům zprávu nejsmutnější - Milan Černohouz 1. června zemřel. Poslouchejte týdeník Hrajte, kapely! ve čtvrtek 18. června v 16.55. Do studia přijal pozvání Ladislav Kubeš a Miloň Čepelka. 

Milan, rodák z Kolína, působil od roku 1966 jako zpěvák Orchestru Gustava Broma a vystupoval také s rozhlasovým Orchestrem studio Brno, se kterými natočil přes 900 písniček. S Bromem Černohouz absolvoval také množství zahraničních zájezdů. Byl všestranným zpěvákem, který svým nezaměnitelným hlasem dokázal skvěle zazpívat různé žánry. Když se zájezdu Moravanky do USA v roce 1980 z důvodu onemocnění nemohl zúčastit Jožka Černý, vzpomněl si Jan Slabák na Milana. Byl také častým hostem koncertů sourozenců Ulrichových. Vystupoval na festivalech Bratislavská lyra nebo Děčínská kotva. Od osmdesátých let působil v Praze, kde kromě swingu začal zpívat i jihočeské lidové písně s Veselkou Ladislava Kubeše. Když přišel Ladislav Kubeš s nápadem angažovat Milana Černohouze jako zpěváka Veselky, všichni skalní „dechovkáři“ ho měli za pošetilce – vždyť je to swingař a lidovka mu nepůjde. Roky se ale sešly s roky a z Milana se stal jeden z nejoblíbenějším a nejlepších zpěváků tohoto žánru. Za tu dobu nazpíval s Veselkou více než padesát desítek CD, za některá převzal Stříbrné, Zlaté i Platinové desky.

V roce 1993 Černohouz otevřel v Praze na Vinohradech bohémskou vinárnu U stréců, kde každý volný večer zpíval u kytary a za doprovodu pianisty Ivo Cíle resp. Zdeňka Urbanovského evergreeny, trampské a semaforské písničky, české a moravské lidovky. Tento typ nestrojené zábavy zaujal Českou televizi, která zde šestkrát natočila pořad pro silvestrovskou noc. Swingu ale zůstal Milan Černohouz věrný při občasných vystoupeních s Bohemia Big Bandem Bohuslava Wolfa, orchestrem Mercury Karla Stiefela, Big Bandem Václava Kozla a s brněnským Army Big Bandem.

Je těžké se smířit s tím, že nám Milan už nikdy naživo nezazpívá. Jeho nezaměnitelný hlas byl a vždycky bude neodmyslitelně spojen s Veselkou. Vždyť s ní zpíval celých 40 let! S Veselkou nazpíval více než 550 nádherných písniček a těžko vybrat tu nejhezčí nebo nejoblíbenější. Jednu ale připomeneme. Valčík Moje česká vlast v Milanově podání se stal takřka hymnou všech Jihočechů. Byl nejen vynikající zpěvák a muzikant, ale i výborný kamarád a kolega.

1. června se Milan vydal na poslední cestu a tak mu popřejme, aby si tam nahoře našel nebeskou kapelu stejně špičkovou, jako byl on sám.

S úctou a vzpomínkou na kamaráda a skvělého člověka

Václav Hlaváček

NyníPísně
Píseň: Koně a strašáci (2019); Interpret: Vertígo Dan; Album: Vertígo Dan: #DNVRTG
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web