Hody byly, hody

Hody byly, hody

Tématem posledního říjnového pořadu Hrajte, kapely! jsou hody a hodování. Nahlédneme ho historie hodů a představíme současné zvyky vybraných míst. Nebudou chybět slovácké kapely a plno krásných hodových melodií. Nalaďte si nás ve čtvrtek za pět pět odpoledne.

Možná se ptáte, proč uprostřed sychravého podzimu otevíráme téma, které se hodí spíš k létu. Hody a hodování ale nepatří jen ke slunným měsícům. Právě teď, v říjnu a listopadu, vrcholí přípravy na mnoho vesnických slavností. Na Moravě se jim říká hody, v Čechách pouť. Hody většinou připadají na svátek osoby, které je zasvěcen místní kostel. Pro mnohé jsou poutě symbolem kolotočů. Hody a poutě jsou ovšem plné lidových tradic. Mezi mladými je o hody stále větší zájem, takže v některých obcích se je snaží znovu obnovit. Takže vás zveme k poslechu. Pokud jste letos žádné hody nestihli, budeme hrát pro vás.

V dřívějších dobách měly hody velký význam. Vyčerpávající každodenní práce bývala odměněna zábavou o svátcích. Během roku se střídaly dny všední a sváteční. A hody patřily k největším svátkům. A protože byly jednou do roka, byly vzácné. Lidé uklízeli, připravovali chutné pokrmy a pekli cukroví. Na hody přijížděli rodáci, setkávaly se celé rodiny. Lidé oblékali sváteční šaty a kroje, zpívalo se a tančilo. Kdybyste chtěli zkoumat hlavní prvky hodů, zjistili byste, že je to hodové zvaní nebo průvod, přijetí práva od starosty a zábava s domácími i přespolními. Ovšem každá obec má svá specifika. Ale také v rámci regionů najdete odchylky. Například k Hanáckému Slovácku patří obřadní tanec zavádka, k Podluží zase specifický mužský tanec hošije.

Hody začínají vždy v neděli následující po svátku patrona, kterému je zasvěcen místní kostel nebo kaplička. Mnoho na tom nezměnilo ani nařízení císaře Josefa II., který především z ekonomických důvodů stanovil v roce 1786 jednotný termín pro hody v neděli po sv. Havlu. Tomu se říká císařské hody. Svatého Havla, irského poustevníka a misionáře, slavíme 16. října, proto dodnes v říjnu najdeme mnoho hodů. V některých obcích mají hody dvoje – jedny císařské v říjnu a druhé v řádném termínu.

Na úvod jsme vybrali polku Františka Kotáska a Zdeňka Bureše Na slováckých hodech v podání Dolanky. Hodově se naladíme také s Kumpánovými muzikanty a sourozenci Zdeňkem a Boženou Baťkovými ve valčíku Ej hody, hodečky autora Zdeňka Baťky. A na Podluží by se hody neobešly bez polky Metoděje Prajky. My nabízíme Hodovou od Mistříňanky. Stárkům zahrají Bojané polku Blahoslava Smišovského a Stanislava Pěnčíka s názvem Bojanovští stárci. A přidáme ještě valčík Byly hody, byly Vladimír Pfeffra a Jaroslava Fuky v podání Staroměstské kapely. Svěží polku Zavýskaj si od Jožky Konečného a Anastasie Janulíkové zahrají Žadovjáci. Na hody vás pozve také Lácaranka polkou Na hodech muzika vyhrávala od Jana Slabáka a Ivany Soukalové a Kunovským pochodem autorské dvojice Jiří Vrána a Marie Kolomazníková. Vyhrávat bude dechová hudba Stříbrňanka. O hodech  na Vrbici se zpívá hned ve dvou polkách. Tu první lidovou Nepůjdeme na hody zahrají Legrúti. Hodovou polku Antonína Koníčka a Jaromíra Kincla pak zahraje Lácaranka. Moravěnka zahraje polku Lanžhotská mája autora Vladimíra Pfeffra. A protože k hodům patří verbuňk, nabídneme jeden v podání Skoroňáků. Napsal jej Petr Ingr. Na hody se podíváme také s Podhorankou v polce U muziky Milana Nedůchala a Miroslava Koštuříka. K hodům patří mája. Zpívat o ní budou i zpěváci Dambořanky v polce Miloslava Procházky a Vladimíra Skalického Hodová láska. Hodovou náladu si můžete připomenout v polce Antonína Osičky a Bronislava Spěváka s názvem Malebná dědinka. Zahrají Hornobojani. Pošleme vám polku Svítáníčko Františka Maňase a Miloše Bárty a orchestrální polku Františka Kotáska s jednoduchým názvem Hodová. Hrát budou Straňanka a Gloria s Kameníkovými muzikanty.

Pořad připravila Helena Hájková, foto: Petr Omelka