Folklorní sedmička – 122. kolo

Folklorní sedmička – 122. kolo

Pořad v souvislostech


122. kolo Folklorní sedmičky
Budeme vysílat

Folklorní sedmička
Folklorní sedmička
Folklorní sedmička
Vysílali jsme


125. kolo Folklorní sedmičky

125. kolo Folklorní sedmičky

124. kolo Folklorní sedmičky
Audioarchiv
26. listopadu 2022 Folklor a dechovka, Soutěže Autor: Helena Bretfeldová

A je to tady! Pomyslná fanfára pro vítěze vítá – již podruhé! – Horáckou muziku ze Žďáru nad Sázavou mezi ty nejúspěšnější kapely v naší folklorní hitparádě. Jejich třetí „želízko“ v soutěži, milostná táhlice Kdybych já byla věděla v podání zpěvačky a cimbalistky Evy Hrnčířové suverénně opanovala i 121. kolo hlasování a my muzice s radostí udělujeme prestižní titul „Zlatý výběr Folklorní sedmičky“ a za všechny naše posluchače – zejména za ty, kteří posílali hlasy do hitparády – blahopřejeme!

Malý počet zaslaných hlasů znemožnil postup do dalšího kola novince z minula – sadě vojenských písní z Uherskobrodska v podání Lubomíra Málka a jeho dcer Jitky a Taťány s muzikou souboru Olšava. A protože nám přišel přípis od pana Šplíchala z Vysokova, že údajně diskriminujeme zpěváky, kapely a písničky z krajů českých na úkor Moravy, tak to dnes zkusíme napravit: hned tři novinky ze čtyř budou z českých luhů a hájů – ale aby postoupily, musí jim přijít dostatek hlasů; tak se přičiňte, aby v naší hitparádě setrvaly déle! Jako první novinku jsme nasadili do soutěžního klání píseň Náchodský zámeček v podání Lubomíra Vraspíra za doprovodu souboru Musica Bohemica.

V konkurenci soutěžní sedmičky písní bohužel tentokrát neobstál ani Ženský sbor Netáta s trávnicí Děvčata straňanské z pozoruhodného alba Moravské hlasy. Na jeho místo jsme nasadili Cimbálovou muziku Vonica z Krumvíře se sólistou Janem Zaviačičem a Mužským sborem z Klobouk u Brna: písňová sada se jmenuje dle incipitu čili uvození – podle počátečních několika slov úvodní písně: Brumovice na pěknej rovince. Jan Zaviačič a Vonica.

Mezi postupující se napotřetí bohužel nevešla hudební vzpomínka na výjimečnou zpěvačku a muzikantku Jitku Šuranskou a píseň Zanechala sem já sokola pre páva doprovázená Cimbálovou muzikou Stanislava Gabriela. Třetí novinkou 122. kola naší jedinečné hitparády písní lidových se tak stala nádherná tesknice z jižních Čech Široký, hluboký ty vltavský tůně v neopakovatelném podání temného altu paní zpěvačky Věry Příkazské doprovázené Plzeňským lidovým souborem, zkrátka Plzeňáky

Vítězná Horácká muzika naši hitparádu opustila s pomyslnou trofejí Zlatý výběr Folklorní sedmičky (trofej skutečnou v podobě dvou sedmiček kvalitního moravského vína obdrží při nejbližší slavnostní příležitosti). Je tu tedy další novinková pozice – a na ní víceméně „stařinka“, přesto milá a populární: z výjimečného alba BROLNu Česká a moravská nářečí vydaného v roce 1996 jsme vybrali píseň Budějce, Budějce v podání Jindřicha Hovorky a Růženy Kučerové – a to nikoliv náhodou: Jindřich Hovorka, „rodem Jihočech, srdcem Moravák“ v rodných Českých Budějovicích vystudoval pedagogické oddělení Střední hudební školy Jaroslava Jeremiáše (obor housle a trubka). Teprve pak odešel na studia do Brna (na JAMU absolvoval obor viola) a na Moravě už zůstal; ke svému rodnému městu se ovšem – jak je patrné i z následující písně – rád hlásil a rodné nářečí, stejně jako účinkování v českobudějovickém folklorním souboru Úsvit, nikdy nezapomněl. Letos v srpnu jsme si připomněli jeho nedožité pětaosmdesátiny. 

Vlastně vůbec žádné překvapení se nekonalo v případě třetí z novinek minulého kola; Strážnická muzika Danaj a její umělecká vedoucí, cimbalistka, ale zde především vynikající zpěvačka Magdalena Múčková postoupila do dalšího kola bez ztráty kytičky. Znovu jste měli možnost se zaposlouchat do tragické milostné balady z Kněždubu V širém poli hruštička – a popřípadě jí věnovat svůj hlas.

Vaše hlasy svědčí o tom, že se vám líbila, a tudíž třetí šanci dostane rovněž zpěvačka Jiřina Miklošková za doprovodu Horňácké muziky Miroslava Minkse s neobehranou písní Sadila sem růže. Chcete-li zpěvačku a muziku slyšet s další neobyčejnou písní, pošlete jí svůj hlas.

V posledních kolech tradiční druhé místo a s ním i postup do dalšího kola zaznamenala Cimbálová muzika Jaroslava Pavlíka folklorního souboru Světlovan s žertovným popěvkem Na vrch Lopeníčka sivý vlček vyje zpívaným Ladislavem Breznickým. Protože zazněla už třikrát, vystřídala ji nová píseň ze stejného alba – Pod světlovským zámkem: bude to Josef Pančocha a Mužský sbor souboru Světlovan s písní Ej, ty Světlove, Světlovečku. 

Takové je aktuální pořadí 122. kola hitparády lidových písní na vlnách Proglasu. O nadcházejícím víkendu, přesněji v neděli 27. listopadu odpoledne, se naše hitparáda lidových písní připomene živě na koncertě BROLNu a místních hudebních sestav v Kulturním domě v Květné, kde bude Cimbálové muzice Vlasty Grycové předáno symbolické ocenění Zlatý výběr Folklorní sedmičky. Další (již sto dvacáté třetí) soutěžní kolo Folklorní sedmičky odvysíláme v premiéře v sobotu 10. prosince v 18.30, v repríze v sobotu 17. prosince ve stejném čase. Vybrat si jednu až tři písně ze sedmi z dnešního kola hitparády a hlasovat pro ně můžete až do čtvrtečního poledne 8. 12., a to jako obvykle třemi způsoby: přes formulář na webových stránkách Proglasu, poštou na adresu naší stanice, tedy Radio Proglas, Olomoucká 7, 618 00 Brno nebo mailem na adresu folklor@proglas.cz či bretfeldova@proglas.cz. Jednoho z hlasujících, který nám kromě hlasů pro své oblíbence pošle také svoji poštovní adresu, odměníme cédéčkem. Dnes je to pan Rostislav Staněk z Valašských Klobouk.

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web