Folklorní NEpůst

Folklorní nePůst

NEpůst je kondiční výzva 33 folklorních kolektivů z celé republiky, která se právě nachází ve své polovině. Členové souborů a muzik mají za úkol získávat kilometry v několika sportovních disciplínách. Od Popeleční středy 17. února do 4. postní neděle 14. března, tedy během prvních čtyř týdenních etap, nasbíralo 574 tanečníků, muzikantů a zpěváků neskutečných 105 901,35 kilometrů, takže už 2,6× pomyslně obešli zeměkouli.

NEpůst kopíruje, jak je již z názvu patrné, období sedmitýdenního půstu před Velikonocemi. I ten je rozdělen na sedm částí ohraničených postními nedělemi.

Akce začala Popeleční středou a ukončena bude v čase večerní vigilie na Bílou sobotu 3. dubna. Na Velikonoční pondělí pak proběhne slavnostní on-line vyhlášení výsledků, které členům souborů snad alespoň částečně vynahradí tradiční velikonoční obchůzku. Během etap mají všichni zúčastnění za úkol sportovat, a to pěšky, na kole, na bruslích či běžkách, případně na nejrůznějších trenažerech. Počty získaných kilometrů se každý týden zapisují do společného výsledkového archu a každé pondělní ráno patří zveřejnění nejlepších kolektivů v rámci jednotlivých etap a absolutním součtu od začátku soutěže. Zároveň se také vyhlašuje kategorie nejproduktivnějších jednotlivců, aby měli skutečně všichni důvod vstát od počítačů a sbírat kilometry.

NEpůst vznikl z iniciativy dvou folklorních nadšenkyň, tanečnic a studentek pedagogiky lidového tance na pražské HAMU Kristýny Kubíčkové ze Zlína a Magdalény Voldřichové z Černošic, která uvádí: „Smyslem celého projektu je aktivizovat folklorní hnutí, které je již téměř rok paralyzované současnou situací. Tanečníci a muzikanti se nemohou scházet, trénovat, připravovat nový repertoár a těšit se ze společně stráveného času i veřejných vystoupení.“ NEpůst tedy nejenže dává jednotlivcům motivaci k pohybu, a tudíž udržení fyzičky, kterou, snad již brzy, budou na sálech a ve zkušebnách potřebovat, ale také nabízí prostor pro spolupráci a oživení souborových i mezisouborových vztahů, které v on-line prostředí fungují jen velmi omezeně.

Kristýna Kubíčková na závěr dodává: „Ačkoli vládní nařízení postupně zúžila pomyslná sportoviště jen na území katastru jednotlivých obcí, nacházejí účastníci výzvy možnosti, jak nepřestat sbírat kilometry. Obcházejí stále dokola hranice obce, brázdí svá bydliště křížem krážem a daří se jim získávat týden od týdne lepší skóre. I ti největší lenoši měli díky NEpůstu možnost zjistit, kolik blahodárných účinků, fyzických i psychických, s sebou přináší pohyb na čerstvém vzduchu.“ A tak denně vyrážejí ze svých domovů folklorní tanečníci, muzikanti i zpěváci a s pocitem, že v tom nejsou sami, sbírají kilometry v Rožnově pod Radhoštěm i v Klatovech, v Praze i v Mistřicích, v Paříži či v Budapešti.

Foto: NEpůst, Více na https://www.facebook.com/nepust

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web