CM Klobučan ze Zlatém výběru Folklorní sedmičky!

CM Klobučan ze Zlatém výběru Folklorní sedmičky!
12. července 2021 Folklor a dechovka Autor: Kateřina Kovaříková

Cimbálová muzika Klobučan z Valašských Klobouk zvitězila v hitparádě lidových písní na vlnách Proglasu devětkrát za sebou a získala titul "Zlatý výběr Folklorní sedmičky". Gratulujeme!

Historie muziky Klobučan se píše od roku 1981 - muzikanti začínali v hudecké sestavě, po dvou letech se přidal cimbál. Vznik muziky je spjat se stejnojmenným národopisným souborem z Valašských Klobouk. Dnes pod jeho hlavičkou fungují tři různé sestavy Klobučanu.

Cimbálová muzika Klobučan hraje pod vedením primášky Hany Petrů, s dlouholetým uměleckým vedoucím kapely i autorem hudebních úprav písní Ladislavem Tarabusem. V současné sestavě hraje kapela od roku 2009.  Soubor zpracovává především folklorní materiál Valašskoklobucka, čerpá z písňových sbírek „Písně a tance z Valašskoklobucka“ nebo písňových sběrů Arnošta Kubeši. Ve svém repertoáru má i písně Milana Švrčiny, místního učitele a muzikanta.

Klobučan od nás získává symbolicky dvě sedmičky vína a právo zvolit si v hitparádě další píseň. Manželé Tarabusovi zvolili "Spala bych, spala" v podání valašské zpěvačky Zdenky Sraškrabové a cimbálové muziky Vsacan.