Naše tipy: Co posloucháme v lednu 2011
Rubrika Naše tipy (Co posloucháme) vstupuje do dalšího kalendářního roku. Nově se s vámi o své hudební tipy bude vedle autora rubriky Milana Tesaře a vedle dalších pracovníků Proglasu dělit i jedna hudební osobnost. Tentokrát pro vás tedy vybírají tajemnice redakce Proglasu Hana Svanovská a Marek Eben!
Tipy Marka Ebena:
Moc jsem toho v poslední době neslyšel, ale Norah Jones (album Featuring…) teď poslouchám pořád, to je krása. Ostatně má tam taky jednu písničku s Williem Nelsonem, kterému asi předloni vyšla kouzelná deska takových skoro slaďáků. Nevím, jak se to jmenuje, protože mi to někdo dal jako výpalek, ale ten chlap má tak mladý hlas, že bych tipoval, že mu musí být tak třicet, a on už je nějaký pátek v důchodu. Jinak mohu doporučit své stálice – Richarda Bonu, který má dobré všechno, taky je moc pěkný nový McFerrin: Vocabularies. A určitě nebude špatná deska, kterou udělal Herbie Hancock – covery Joni Mitchell. Jedna věc je na těch duetech Norah Jones a je to pěkné. Z našich Traband, to se povedlo, a jsem zvědavý, jaké jsou nové věci Karla Plíhala. Říkal mi, že jich má asi dvanáct a chystá desku, ale asi to ještě není venku.
Tipy Hany Svanovské:
Garcia – Before Dawn. Nadšena prvním albem, byla jsem zvědavá… A dopadlo to výborně, hudebně je to více minimalistické, skladatelsky stejně invenční, pěvecky vynikající. Jednoznačně album prosince!
Jana Kirschner – Krajina rovina. Vrcholný balanc mezi alternativou a popem, znovu se ukazuje, že žánrové hranice jsou na ústupu. A zpívaná slovenština tu zní takřka eroticky.
Radůza – Miluju vás! Není to Radůzino nejlepší album (pro mě zůstává nepřekonatelné V hoře), ale je tam několik skvostných věcí. Píseň Když zaduly žestě patří k jejím skladatelským vrcholům.
Tomáš Liška – Invisible World. Zasněná procházka po Latinské Americe v doprovodu Liškova kontrabasu, Dorůžkovy akustické kytary a Bonaventurova bandeonu je opravdu introvertní výpravou do neviditelného světa. Nominace na jazzové album roku 2009.
Robert Křesťan a Trapeři – Královna cest. CD vydané neoficiálně, Křesťanova gymnaziální kapela a jeho první skladatelské pokusy. Nedivím se, že některé zlidověly u táboráků (Pět prázdnejch sluncí), mají totiž neuvěřitelné kouzlo.
Svaťa Kotas – Pozdě v noci. Jeden návrat do roku 1993 k prvnímu titulu dnes už zaniklého vydavatelství Gnosis Jirky Plocka. Dodnes svižný a autorsky invenční newgrass v muzikantsky výborně sestavě (Mišo Vavro – kytara, Jiří Plocek – mandolína, Svaťa Kotas – banjo, Petr Surý – kontrabas, Luboš Novotný – dobro a Tomáš Mach – housle).
Tipy Milana Tesaře:
Tom Jones: Praise & Blame. Sedmdesátiletý Tom Jones je zpěvák, od kterého jsem nic zvláštního nečekal. Svým nejnovějším albem, zaměřeným na staré blues a gospely, mě však naprosto dostal.
Afro Celt Sound System: Capture. Výběr největších hitů londýnské kapely, která mísi world music s moderní taneční hudbou.
Karolína Kamberská: Hořkosladce. Autorka většina repertoáru Sester Steinových pokračuje v tvorbě i po rozpadu sesterského dua. Kvalitní texty, zajímavé aranže.
Keith Jarrett & Charlie Haden: Jasmine. KLavíristovi Keithu Jarretovi v poslední době vyšlo několik koncertních nahrávek s aktuálním triem, natočených vesměs těsně po roce 2000. Komorní album Jasmine, nahrané pouze v duu s kontrabasistou Charliem Hadenem, je aktuálnější.
Otis Taylor: Clovis People Vol. 3. Novinka jednoho z nejoriginálnějších bluesmanů, černošského vypravěče, mistra hry na banjo a hráče na další strunné nástroje.
Belmondo & Milton Nascimento. Bratři Lionel a Stéphane Belmondové, jazzoví hráči na dechové nástroje (saxofon, resp. trubku) z Francie, nahráli v roce 2008 krásné album s brazilským zpěvákem Miltonem Nascimentem.