Archiv článků

Blízká setkání třetího věku

Blízká setkání třetího věku

7. února 2023, 01:16

Aktivní senioři z Olomouce a okolí se mohou hlásit do prvního ročníku vzdělávacího cyklu Blízká setkání třetího věku. Tato setkání probíhají v interaktivním muzeu vědy Univerzity Palackého – v olomoucké Pevnosti poznání. Kurz je určený pro všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět něco nového z oblasti fyziologie lidského těla, trénování paměti, zdravého životního stylu a správného pohybu. V inspirativním prostředí science centra mohou navázat nová přátelství a smysluplně trávit volný čas ve společnosti svých vrstevníků.

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2023

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2023

6. února 2023, 23:19

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na kytaristy různých žánrů a z různých zemí. Představíme vám švýcarského experimentálního hráče Samuela Leipolda, mladého amerického jazzmana Cecila Alexandera, španělského kytaristu Pipa Romera, dále Vieux Farku Tourého z Mali, přezdívaného Africký Jimi Hendrix, nebo sardinského hráče Paola Angeliho s preparovanou kytarou. V závěru pořadu vzpomeneme také na nedávno zesnulého rockového kytaristu Jeffa Becka. Premiéra 11. února 2023.

Reportáž (Ne)svobodný skauting

Reportáž (Ne)svobodný skauting

6. února 2023, 22:00

„Skauting a totalita jsou dvě neslučitelné věci. Organizace totiž stojí na demokratických principech. Není tedy divu, že byl v minulosti v určitých obdobích skauting zakázán. A to hned třikrát.“ Studentská reportáž MUNI o skautingu ve vztahu ke svobodě a totalitě a debata s autorkou Veronikou Huškovou.

Tomáš Halík o synodním setkání: Je třeba změnit církev z rigidní instituce a dát lidi dohromady

Tomáš Halík o synodním setkání: Je třeba změnit církev z rigidní instituce a dát lidi dohromady

6. února 2023, 15:49

V Praze pokračuje druhým dnem Evropské synodní setkání. Vrcholí kontinentální fáze synody, svolané papežem Františkem. Dvě stě osobních účastníků zastupuje devětatřicet biskupských konferencí z celé Evropy, další necelé čtyři stovky jsou připojeny online. Duchovní úvod Evropského synodního setkání v Praze zajistil kněz, teolog a filosof Tomáš Halík.

Odborník ke Dni bezpečnějšího internetu: Rizikové je třeba sdílení fotek dětí

Odborník ke Dni bezpečnějšího internetu: Rizikové je třeba sdílení fotek dětí

6. února 2023, 15:47

Dnem bezpečnějšího internetu zítra vrcholí celosvětová kampaň zaměřená právě na zodpovědné a bezpečné užívání internetu. Hostem vysílání Proglasu byl jeho koordinátor Martin Kožíšek, který vytvořil příručku, jak celosvětovou počítačovou síť užívat bezpečně.

Svatba s cizincem

Svatba s cizincem

6. února 2023, 14:54

Sňatků s cizinci na území České republiky neustále přibývá. Ať už civilní nebo církevní, není sňatek s občanem jiné země jednoduchá záležitost. Největší problém nastává, když mají snoubenci přinést na matriku potřebné doklady a dokumenty.

Laureáty Zayedovy ceny za lidské bratrství jsou komunita Sant'Egidio a keňská aktivistka Fadhilová

Laureáty Zayedovy ceny za lidské bratrství jsou komunita Sant'Egidio a keňská aktivistka Fadhilová

6. února 2023, 13:59

Slavnostní předání ocenění 4. ročníku Zayedovy ceny za lidské bratrství se uskutečnilo v sobotu v Abú Zabí. Zmíněnou cenu pro letošní rok obdržely Katolická komunita Sant'Egidio a keňská aktivistka Shamsa Abubakar Fadhilová.

Mše svatá z Kontintentálního synodního setkání v Praze

Mše svatá z Kontintentálního synodního setkání v Praze

6. února 2023, 10:22

U příležitosti probíhajícího Kontinentálního synodního setkání vám ve středu 8. února s laskavým svolením České televize nabídneme přímý přenos slavnostní bohoslužby za účasti delegátů z celé Evropy. Mši, která v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha začíná v 18 hodin, bude předsedat sekretář Synody kardinál Mario Grech, spolu s ním budou koncelebrovat předsedové evropských biskupských konferencí.

Z očekávaných událostí v pondělí 6. února 2023

Z očekávaných událostí v pondělí 6. února 2023

6. února 2023, 04:50

Konference hlavních armádních kaplanů států NATO a partnerských zemí začíná v rumunské Bukurešti. Za Česko se má účastnit plukovník generálního štábu P. Jaroslav Knichal. Mezinárodní Asociace vojenských křesťanských společenství žádá o modlitby za setkání, "za dobrou komunikaci a vzájemné vztahy delegátů různých vyznání, za Boží vedení všech".

S divadelní režisérkou Hanou

S divadelní režisérkou Hanou

5. února 2023, 20:15

Rozhovor s divadelnicí Hanou Kovaříkovou-Mikoláškovou. Je ženou mnoha rolí. Režisérka, scénáristka, dramaturgyně, pedagožka, ale možná především...

Pořad Jak se vám líbí – témata do 25. února 2023

Pořad Jak se vám líbí – témata do 25. února 2023

5. února 2023, 18:56

V pořadu Jak se vám líbí vám v únoru 2023 představíme například hudebníka Wesliho z Haiti nebo olomouckou skupinu Tak co? V našem studiu vystoupí kapela Sukuba, která hraje akustické úpravy skladeb k počítačovým hrám. Zopakujeme rozhovory s písničkářem a adentistickým farářem Romanem Hampacherem nebo s bulharsko-finskou zpěvačkou Annou Dantchev ze skupiny Dantchev:Domain.

Praha hostí kontinentální setkání Synody o synodalitě

Praha hostí kontinentální setkání Synody o synodalitě

5. února 2023, 17:30

Do hlavního města zamířilo dvě sta účastníků z celé Evropy, z toho 156 osob tvoří zástupci z 39 biskupských konferencí. Každá vyslala delegaci čtyř osob složenou z předsedy dané konference a 3 členů týmu. Dalších 44 hostů jsou zástupci společenství či hnutí reprezentujících celou katolickou církev. Společně s nimi bude dalších 390 účastníků připojeno online.

Folklorní sedmička - 126. kolo

Folklorní sedmička - 126. kolo

5. února 2023, 11:42

U poslechu 126. kola tradiční hitparády lidových písní na Proglasu vás v premiéře v sobotu 4. února, v repríze o týden později, tedy 11. února od 18.30 (nebo později kdykoliv v Audioarchivu) přivítá hudební redaktorka Helena Bretfeldová. V dnešním pokračování Folklorní sedmičky vás čeká obvyklých sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Hlasy můžete poslat maximálně pro tři z nich. Pokud se vám některé písně líbí, můžete si je zazpívat spolu s námi – a především máte možnost  je svým hlasováním poslat do dalšího kola – popřípadě, jako tentokrát, se přičinit o další píseň téhož interpreta v naší soutěži. Hlasujte prostřednictvím formuláře na webu Proglasu,mailem nebo smskou. (Všechny možnosti podrobně zopakujeme na závěr pořadu.) Nejméně tři, při rovnosti hlasů čtyři písničky postoupí do dalšího kola a na místo těch méně úspěšných nasadíme novinky. Zde máme výsledky aktuálního kola: 

Očekávané události 5. února 2023

Očekávané události 5. února 2023

5. února 2023, 07:01

Začíná evropské kontinentální setkání, které se koná v rámci Synody o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil papež František. Do Prahy se sjede 200 účastníků z celé Evropy, z toho přes 150 osob budou tvořit delegáti z 39 biskupských konferencí. Každá biskupská konference představí výsledky synodálního procesu ve své zemi.

Hitparáda - 1354. kolo

5. února 2023, 05:24

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web