Barocco sempre giovane v Pardubicích

Koncert orchestru barokních nástrojů, program z díla G. F. Händela, A. Vivaldiho, J. S. Bacha a dalších.

Hlavní rubrika: Klasika
Rubriky: Klasika
Datum: 21. května 2009 od 19:00 do 21:00
Místo: Zámek Pardubice - Rytířský sál
Organizátor: Barocco sempre giovane

BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Umělecký vedoucí Josef Krečmer
Julie Braná, Jakub Kydlíček – zobcové flétny
Zdeňka Krebsová, Iva Kramperová – housle 

Program koncertu

Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Concerto grosso G dur op. 6/1
I. A tempo giusto, II. Allegro, III. Adagio, IV. Allegro,V. Allegro
 
Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert C dur pro zobcovou flétnu, smyčce a cembalo RV 443
I. Allegro, II. Largo, III. Allegro molto
 
Jan Jiří Benda (1713–1752)
Koncert G dur pro housle, smyčce a cembalo
I. Allegro, II. Grave, III. Allegro 
  
Gordon Jacob (1895–1984)
Suita pro zobcovou flétnu a smyčce
I. Prelude, II. English Dance, III. Lament,
IV. Burlesca alla Rumba, V. Tarantella
 
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Braniborský koncert č. 4 G dur BWV 1049
I. Allegro, II. Andante, III. Presto
  
Julie Braná (Sukupová) vystudovala Konzervatoř v Plzni v oboru příčná flétna. Během tohoto studia se intenzívně věnovala hře na flétnu zobcovou – vystupovala s různými soubory staré hudby, se kterými  natočila několik nahrávek, např. s Musicou Floreou či Collegiem Quodlibet Jiřího Stivína. Hru na zobcovou flétnu poté studovala na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku u prof. Petera Holtslaga a úspěšně ukončila diplomem s vyznamenáním v roce 2001 a koncertním diplomem roce 2004. Věnuje se též hře na barokní a klasicistní příčnou flétnu, kterou studovala na Hochschule für Künste v Brémách u prof. Martena Roota. Působila v různých barokních orchestrech, jako např. Hannoversche Hofkapelle, Hamburger Barockorchester, Kieler Barockorchester. Účastnila se mistrovských kurzů renomovaných flétnistů, např. B. Kuijkena, W. Hazelzeta v Německu, Holandsku, Norsku. V roce 2003 založila soubor Ensemble Accento. V současné době je profesorkou hry na zobcovou flétnu na konzervatořích v Plzni a v Praze. Spolupracuje s předními soubory a orchestry staré hudby (koncerty, nahrávky CD, rozhlas, TV).
 
Zdeňka Krebsová začala hrát na housle v 5 letech (M. Zdvihalová), později studovala hru na housle na Konzervatoři Pardubice (prof. Ladislav Navrátil). Zúčastnila se s úspěchem několika interpretačních soutěží a mistrovských kurzů u nás i v zahraničí (Interpretační kurzy pořádané Českou hudební společností v Bechyni, Letní houslové kurzy V. Hudečka v Luhačovicích, Mezinárodní interpretační kurzy v Brně pod vedením doc. Františka Novotného a Cours Internationaux de Luxembourg u Philippe Kocha). Nyní je posluchačkou JAMU v Brně ve třídě doc. F. Novotného. Je stálou členkou a sólistkou souboru Barocco sempre giovane.
 
Houslistka Iva Kramperová je koncertnímu publiku dobře známa z celé řady vystoupení, mj. jako sólistka Komorní filharmonie Pardubice. Studovala housle na Konzervatoři v Pardubicích. Je laureátkou několika významných interpretačních soutěží, např. Beethovenův Hradec (Cena Nadace Český hudební fond), Soutěž konzervatoří ČR, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka Brno 2007 a je také stipendistkou firmy Yamaha. Zúčastnila se řady interpretačních kurzů u nás i v zahraničí, mj. Letní akademie Václava Hudečka v Luhačovicích a "Masterclasses de Régis Pasquier‘‘ ve Francii. V současné době studuje Hudební fakultu AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Štrause a Leoše Čepického, současně vyučuje hru na housle na Konzervatoři Pardubice. Je stálou členkou a sólistkou souboru Barocco sempre giovane. Na tomto koncertu se představí jako sólistka v Bachově Braniborském koncertu.
 
Jakub Kydlíček studoval zobcovou flétnu na plzeňské konzervatoři ve třídě prof. Julie Brané. Jako hráč na zobcovou flétnu spolupracoval na řadě projektů v oblasti staré hudby s ansámbly a orchestry v Německu, Francii, Holandsku, Rakousku atd. Soustředí se zejména na italský repertoár 17. století a literaturu vrcholného německého a italského baroka. Kromě  zobcové flétny se věnuje i hře na barokní hoboj. Na dnešním koncertu se představí jako sólista v Bachově Braniborském koncertu.