Tanya Tagaq v květnu opět v Praze

Tanya Tagaq v květnu opět v Praze

V úterý 18. května 2010 vystoupí v Praze v Paláci Akropolis opět nejznámější inuitská (postaru „eskymácká“) zpěvačka Tanya Tagaq. Do konce února je možné získat vstupenky za zvýhodněnou cenu.

Tanya Tagaq na festivalu Respect 2008 (foto: Milan Tesař)Tanya Tagaq spolupracovala mj. s islandskou zpěvačkou Björk (album a turné Medúlla), s Kronos Quartetem, Sainkho Namtchylak a skotskými Shooglenifty. Na jejím posledním albu Blood hostují Mike Patton a kanadský rapper Buck 65.

Tanya Tagaq předvádí zcela nový druh vokálních kouzel, její hlas proniká na samou dřeň lidských emocí. Pochází z etnika kanadských Inuitů-Eskymáků a navazuje na zpěvy, jimiž si kdysi ženy krátily dlouhé polární noci. Inuitský hrdelní zpěv, který měl původně roli společenské hry, zní uším Evropana jako milostné výkřiky. Tanya Tagaq z této velmi dramatické techniky vytváří abstraktní a emocionálně silné kompozice na hranici performance.

Tanya Tagaq vystoupí v Paláci Akropolis v Praze 18. května od 19.30. Do konce února je možné sehnat vstupenky za sníženou cenu.

(Tisková zpráva agentury Rachot)


Vikinští plavci, kteří se jako první Evropané setkali s domorodými obyvateli grónského pobřeží, označili tyto muže a ženy germánským Skraelingar, řvouni. Vžilo se však až pozdější pojmenování Eskymáci, které vychází z výrazu indiánů Kríů aškimeg, což znamená „ten, kdo jí syrové maso“. Sami Eskymáci se však nazývají Inuit, což v jejich jazyce znamená prostě lidé. Eskymáci, kteří obývají rozsáhlé oblasti od Grónska, Aljašky a Kanady až po severovýchodní Sibiř, patří antropologicky k arktickému mongoloidnímu typu.

Zatímco pojmenování Eskymáci celosvětově ustupuje ve prospěch „politicky korektního“ Inuité, o jazycích těchto seveřanů se stále hovoří jako o eskymácko-aleutské (nebo eskaleutské) jazykové rodině. Jedná se o soustavu příbuzných jazyků s pro nás velmi nezvyklým hláskoslovím a syntaxí. Inuité používají různé čípkové, dyšné či zdvojované a nosové hlásky a typickým znakem jejich mluvy jsou dlouhé sledy nepřízvučných slabik, které nám mohou znít jako nesrozumitelné „drmolení“. S tím souvisí i struktura inuitské věty-slova. Jde totiž zpravidla o jediný celek, který v sobě zahrnuje prvky slovesné, jmenné i příslovečné.

Inuité se těší značné autonomii zejména v Grónsku a v Kanadě. V Grónsku je grónská eskymáčtina (vedle dánštiny) úředním jazykem, kterým na největším ostrově světa hovoří asi 69 % obyvatel. Kanadská vláda zřídila Inuitům teritorium Nunavut přibližně o rozloze Grónska (avšak pouze s necelými 30 000 obyvateli; Grónsko má obyvatel dvojnásobek). Kromě toho v Kanadě existuje administrativní region Nunavik v rámci provincie Québec. Oficiálním jazykem Nunavutu je eskymácký jazyk inuktikut, kterým se vyučuje v prvních třech třídách základní školy a který má vlastní slabičné písmo. Tím se píše i v Nunaviku, kde však nejde o jazyk úřední. V dalších oblastech Kanady (Severozápadní terirotira a Labrador) Inuité píší latinkou. (Eskymáci z Aljašky a Sibiře nepatří mezi Inuity ve vlastním slova smyslu a používá se pro ně výraz Yupik.)

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!