Slyšte, lidé!: To nejlepší ze světové scény 2010
V pořadu Slyšte, lidé! budeme v sobotu 8. ledna pokračovat v přehledu nejzajímavějších hudebních alb loňského roku. Tentokrát bude redaktor Milan Tesař vybírat ze zahraničních nahrávek. Těšit se můžete například na Petera Gabriela, na kanadskou skupinu Arcade Fire, na album duchovních písní v podání Toma Jonese nebo na Bobbyho McFerrina. Pořad začíná v 19.15, opakujeme jej v úterý 11. ledna od 16.55.
Longital: Teraz (Slnko Records)
Pořad zahájíme představením nejlepšího loňského alba ze Slovenska. Jmenuje se Teraz a natočilo je bratislavské duo Longital. Tvoří je kytarista Daniel Salontay a baskytaristka a zpěvačka Shina, které doplňuje jejich „elektronický přítel“ Xi-di-nim, laptop s předtočenými zvukovými samply. Longital, považovaní za jednoho z nejzajímavějších zástupců slovenské alternativní scény, mají na svém kontě několik řadových desek, remixové album Revoyaged, koncertní nahrávku Long Live! a loni tedy přišli na trh s novým studiovým CD Teraz. Hudba Longital stojí na kombinaci živě hrané kytary a baskytary, samplovaných zvuků a dvojhlasu obou protagonistů. Jednotlivé písně jsou zpravidla delší, mají kolem čtyř až pěti minut, a tak se v nich hudební nápady mohou dostatečně rozvinout. Longital hrají nepopsatelný styl, který částečně vychází z poetického rocku Deža Ursíniho, částečně z nejnovějších trendů ve folku a elektronické hudbě. Se svými písněmi úspěšně koncertují nejen po celé Evropě, ale za sebou mají i povedené turné po Spojených státech.
Arcade Fire: The Suburbs (Merge Records)
Kanadští The Arcade Fire navazují na to nejlepší z tradice amerického alternativního roku. Loni vydali své třetí album s názvem The Suburbs. Kapela, která na sebe poprvé upozornila před pěti lety, je důkazem toho, že i nekomerčně se tvářící hudba může ve světě zabodovat. The Arcade Fire se dostali na první příčky hitparád například ve Velké Británii i ve Spojených státech. V čele sedmičlenné sestavy stojí manželé Wim Butler a Régine Chassagne a spolu s nimi Wimův bratr William Butler. Aktuální album skupina natáčela s producentem Markusem Dravsem, který spolupracoval také s Islanďankou Björk nebo se skupinou Coldplay a podílel se už na minulém CD Arcade Fire.
Bobby McFerrin: VOCAbuLarieS (Emarcy)
Jeden z nejlepších amerických vokalistů se narodil v březnu 1950 v New Yorku. Jeho otec Robert McFerrin byl prvním Afroameričanem, který zpíval v Newyorské metropolitní opeře a právě po něm tedy syn podědil pěvecké nadání. I když chtěl být původně knězem, rozhodl se Bobby později pro dráhu muzikanta. A přestože začínal jako pianista, po celý život se zdokonaluje ve zpěvu a dnes platí za opravdového mistra ve svém oboru. Jeho loňské CD VOCAbuLarieS je postavené na kráse lidského hlasu, a to sólového, sborového i uměle násobeného. Obsahuje spíše rozsáhlejší vokální skladby, postavené ve velké míře na improvizaci. Nálada jednotlivých kompozic sahá od inspirace africkou hudbou až k melodiím jakoby muzikálovým.
Cheikh Lô: Jamm (World Circuit)
V Senegalu usazený rodák z Burkiny Faso Cheikh Lô hraje na kytaru a na bicí, zpívá, skládá hudbu a hovoří se o něm jako o jednom z mála umělců černého kontinentu, kteří se vymykají všem žánrovým škatulkám. Světu se představil v roce 1996, tedy v době, kdy západní publikum znalo senegalskou hudbu jen prostřednictvím jeho slavnějšího krajana Yousou N’Doura. Zatímco ten vycházel především ze stylu mbalax, Lô se od počátku orientoval na směs různých žánrů. I díky tomu si vysloužil uznání od odborné veřejnosti i fanoušků po celém světě a právem se může chlubit třeba Řádem lva od senegalského prezidenta.
Médéric Collignon: Shangri-Tunkashi-La (Plus loin)
Francouzský trumpetista Médéric Collignon vyrostl na hudbě jazzrockových skupin Weather Report a Mahavishu Orchestra, na Milesi Davisovi a Franku Zappovi a dnes razí zásadu, že rock je sice hudba jednoduchá, ale díky přesahům k vážné hudbě a jiným kulturám se s ní dají dělat zajímavé věci. Collignon působil v Paříži v respektovaném Národním jazzovém orchestru, ale vedle toho se věnuje vlastním projektů na hraně undergroundu. Jeho druhé sólové album, které vyšlo loni, se jmenuje Shangri Tunkashi-La a obsahuje především úpravy skladeb Milese Davise z jeho elektrického období.
Tom Jones: Praise & Blame (Universal Music)
Sedmdesátiletý Tom Jones sáhl na své novince Praise & Blame po starých rokenrolech, blues, spirituálech a gospelech. I když je původem Velšan, zpívá zhostil se afroamerického repertoáru tak dokonale jako nejčernější bluesman z Delty Mississippi. Album, jehož název lze do češtiny přeložit jako Chvála a vina, je nejen poctou klasikům americké hudby, ale především hlubokým vyznáním.
Robert Plant: Band Of Joy (Universal Music)
Dvaašedesátiletý Robert Plant, někdejší zpěvák hardrockových Led Zeppelin, se loni vrátil s novým albem, které nazval Band Of Joy a na které vybral silnou kolekci 12 převážně bluesových písní. Až na jednu výjimku se jedná o skladby převzaté nebo tradicionály, často s duchovním poselstvím – tím má album blízko k Jonesově kolekci. Ke kořenům se Plant vrací i názvem svého nového alba. Band Of Joy byl totiž název jeho kapely, která fungovala s přestávkami od 60. do 80. let a kterou v souvislosti s novým albem obnovil.
UNITE: A Gathering Of Strangers (Real World/Indies Scope)
Pod hlavičkou UNITE se skrývají dva členové mezinárodní formace Transglobal Underground Tim Whelan a Hamid Mantu spolu s řadou zajímavých hostů. Jedním z nich je například skupina Balkan Fanatik z Maďarska, která propojuje domácí lidovou hudbu s irskými a skotskými fragmenty a s elektronickými nástroji. Ze Sofie se na projektu podílela Yanka Rupkina, jedna z nejslavnějších zpěvaček Bulharska věnujících se tradiční folklórní hudbě. Dále se k projektu připojil anglický písničkář Jim Morey, Stuart Staples ze skupiny Tindersticks, členové polské skupiny Warsaw Village band, irský držitel řady cen Martin Furey a řada dalších. Album A Gathering Of Strangers se zaměřuje na proměny hudby v exilu, emigraci, prostoru a čase a vedle samplů a ukázek hudby opravdu z celého světa obsahuje ve dvou písních také hlas našich Voskovce a Wericha.
Peter Gabriel: Scratch My Back (EMI)
Peter Gabriel své nové album nazval Scratch My Back a sestavil je z písní svých kolegů, jako jsou Neil Young, David Bowie nebo skupina Radiohead. Gabrielovy úpravy jejich skladeb jsou klidné, naprosto oproštěné od rytmů. Klasické rockové nástroje, tedy elektrická kytara, baskytara a bicí, zcela chybí.
Joanna Newsom: Have One On Me (Drag City)
Mladá americká harfenistka a zpěvačka začínala s křehkou folkovou hudbou, ale už na svém druhém albu Ys z roku 2006 si vyzkoušela i spolupráci s velkým orchestrem a náročnější hudební formy. Joanna Newsom pochází z Kalifornie a zanedlouho oslaví 29. narozeniny. Platí za – na svůj věk – vyzrálou autorku a také za respektovanou textařku, a tedy za jednu z nejzajímavějších písničkářek počínajícího tisíciletí. Její písně mají intimní atmosféru, kterou posilují tiché tóny zpěvaččiny harfy. Její loňské trojalbum se jmenuje Have One On Me a obsahuje skladby o průměrné délce 6–8 minut, tedy opět spíše náročnější repertoár.