Skupina Groupa: Nadšení pro hudební experimenty

Skupina Groupa: Nadšení pro hudební experimenty
8. prosince 2025 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jonas Simonson ze švédsko-norské skupiny Groupa představí v pořadu Jak se vám líbí svůj dlouholetý projekt, v němž propojuje tradiční hudbu různých evropských regionů s výraznou improvizací a zvukovým experimentem. Simonson popisuje cestu od severských kořenů přes Island až po spolupráci se španělskými, portugalskými a nyní i polskými hudebníky. Dozvíte se také o originálním procesu nahrávání, o hostech i o tom, jak se hudba dále tvaruje na pódiu. Premiéra 5. ledna 2026. 

Po albech, na kterých se Groupa inspirovala švédskou, norskou a islandskou hudbou, zvažovala další možné směry, například Dánsko či Finsko, ale nakonec ji přitáhla současná renesance tradiční hudby na Pyrenejském poloostrově. Jonas říká, že tamní vývoj jim připomněl obrodu folku ve Skandinávii: „Věděli jsme, že najdeme umělce, kteří budou stejně nadšení pro experimentální setkání.“ Volba Vanesy Muely a Sofie Portugal jako spolupracujících zpěvaček vyplynula spontánně a přirozeně. Podle Jonase nabízejí Španělsko i Portugalsko obrovskou šíři materiálu a inspirace, která je v souladu s jejich otevřeným způsobem práce.

Do dalšího alba, natočeného s polskou zpěvačkou Martou Matusznou, se promítla dlouhá tradice kontaktů mezi skandinávským a polským jazzem – díky jazzmanu Grzegorzi Piotrowskému se Marta dostala do jejich hledáčku jako ideální partnerka. Groupa staví na dlouhodobé zkušenosti s improvizací a otevřeností přítomnému momentu. Jonas říká: „Nearanžujeme toho mnoho… snažíme se zůstat maximálně otevření tomu, co přináší přítomný moment.“ Ve studiu zkoušejí různé přístupy, testují nápady a postupně se vytváří přirozená podoba jednotlivých skladeb. Po nahrávání „polského alba“ v Osowě přizvali i kontrabasistu Anderse Jormina: „Věděl jsem, že bude perfektní volba.“

Další kapitola projektu by se měla odehrávat v Itálii. Jonas říká: „Zrovna teď jednám s italskými zástupci“, aby Groupa našla další vhodné partnery k experimentálnímu dialogu. Na závěr rozhovoru se věnuje textům v lidové hudbě: podle něj představují velkou příležitost pro sdílení příběhů a aktuálních témat. „Je tu pořád mnoho prostoru,“ říká. Tradiční písně mohou nést významné poselství, ale zároveň je možné vytvářet nové texty a novou hudbu, která bude srozumitelná současným posluchačům. Lidová hudba tak podle Jonase může fungovat jako platforma pro živé, aktuální příběhy, nikoli jen jako muzeální artefakt.

Témata Jak se vám líbí

houpaciKone_Imlauf2Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Quadro Nuevo s novým albem

quadro-nuevo_insideNěmecká skupina Quadro Nuevo má nové album Inside the Island. 

Nové album konžského zpěváka Kizaby

kizaba_future-villageKonžský hudebník Kizaba vydal nové album Future Village

Darujte Proglas!