Reportáž: Víkend ve znamení korejské populární hudby

Druhý srpnový víkend v Praze se nesl ve znamení korejské populární hudby (tzv. K-popu). Čeští a slovenští fanoušci tohoto žánru zažili dva dny plné nejrůznějších aktivit ve spojení s korejskou popovou hudební scénou. Máme připravené krátké ohlédnutí.
O víkendu 11. a 12. srpna 2012 se v Praze uskutečnilo setkání fanoušku Korejské populární hudby (K-popu). Akci pořádalo sdružení Czech Hallyu Wave, jehož hlavní náplní je podpora vztahů mezi Českou a Korejskou republikou. Nad celou akcí převzalo záštitu Velvyslanectví Korejské republiky v Praze.
První den se nesl v režii přednášek v prostorách základní školy na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Z témat, která zde zazněla, bych vyzdvihla například krátký jazykový kurz seznamující účastníky se základy korejského písma (hangul).
Dále se zde představila taneční skupina Trn v oku, která nábídla ukázku tradičního korejského tance Buchaechum. Buchaechum je korejci oblíbeným tancem, který je využíván při různých oslavách. Charakteristické pro Buchaechum je práce s velkými vějíři, na kterých jsou namalované pivoňky. Tanečnice představují různé obrazce symbolizující např. květiny, motýly nebo vlny.
Dále zde probíhala řada přednášek na téma současných módních trendů, kinematografie, historie a vývoj jednotlivých hudebních těles jako TVXQ, SNSD, Shinee, Big Bang nebo Super Junior. Návštěvníci se také mohli seznámit s historií Korejského poloostrova a některé z nás oslovila také nabídka ochutnávky korejského jídla.
V neděli se akce krátce zastavila pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí za účelem realizace tzv. Flashmobu. (Flashmob je akce, při níž se účastníci jakoby spontánně z davu kolemjdoucích připojují k nějaké činnosti. Zpravidla se jedná o zpěv či tanec.) V tomto případě se jednalo o tanec na hudbu populárních korejských interpretů.
A o co se vlastně v již několikrát skloňovaném K-popu jedná? Stručně lze říct, že jde o hudební žánr pocházející z Jižní Koreje, který v sobě spojuje populární a taneční hudbu, hip hop,
rock, R&B a elektronickou hudbu. O K-popu se v jistém smyslu dá hovořit nejen jako o hudbě, ale také jako o nové kultuře, která oslovuje mladé lidi z celého světa. Mladí korejští zpěváci udávají kurz pro masy svých fanoušků, kteří pak své idoly napodobují v módě a životním stylu. Více o korejské populární hudbě se dozvíte třeba na Wikipedii.
Po nedělním happeningu na Václavském náměstí se účastníci přesunuli do prostor Masarykovy koleje na Praze 6, kde již vrcholily přípravy na K-pop contest. Jednalo se o soutěž soudobého korejského zpěvu a tance. Vítěz soutěže získal právo zůčastnit se světového finále v Koreji. Podmínkou účasti bylo na začátku vystoupení uvést sebe a svůj výstup v korejském jazyce. Soutěž byla otevřená všem bez rozdílu státní příslušnosti s výjimkou korejské národnosti. Contest svým proslovem uvedl Gabriel Oh, velvyslanec Korejské republiky v Praze, který byl zároveň členem hodnotící komise. A talentovaným českým zpěvákům a tanečníkům fandily také
zástupy korejských dětí.
V sále bylo v průběhu celého soutěžního odpoledne možno ochutnat řadu tradičních korejských kulinářských specialit. Například korejské nudle Čapčche. A co by to bylo za korejské jídlo, když by nebylo podáváno také tradiční pikantní nakládané zelí Kimčchi? Pokrmy byly servírovány korejci oděnými v tradiční oděv - hanbok.
Na závěr snad jen chybí dodat: Těšíme se na příště a vítězům (skupině O.M.G.) držíme palce na světovém finále!
autoři STEP a Grestem