Pavlicovo Chvění představíme ještě před vydáním

Pavlicovo Chvění představíme ještě před vydáním
5. srpna 2007 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na začátku září vyjde u vydavatelství Indies Scope Records záznam představení Chvění z brněnského Janáčkova divadla. Suitu dialogů Jiřího Pavlici nastudoval Hradišťan s Filharmonií Brno a dalšími hosty. My si album představíme v pořadu Noční bdění s etnickou hudbou 9. srpna a v rubrice Třikrát z Proglasu o den později.

Chvění je rozsáhlá suita dialogů, kterou Jiří Pavlica zkomponoval pro „svůj“ Hradišťan, pro velký orchestr a další hosty. V pondělí 23. dubna toto představení předvedl Hradišťan v brněnském Janáčkově divadle společně s Filharmonií Brno pod vedením Petrem Altrichtera a s dalšími hosty: rytmickou skupinou Jumping Drums a skupinou AltaiKai z autonomní republiky Altaj.

Hradišťan (ilustrační foto z festivalu Folkové prázdniny 2005)V pozoruhodném hudebním díle na sebe plynule navazují zhudebněné verše předních českých básníků (Jan Skácel, Vladimír Holan), sondy do naší národní minulosti (cyrilometodějská mise, Dalimilova kronika), variace na moravské lidové písně, ohlasy klasické i moderní vážné hudby, ale také alikvotní zpěvy altajského folklóru nebo jásavý folkrock s texty Jiřího moravského Brabce. Zdánlivě nespojitelné žánry se potkaly na jednom pódiu a daly vznik nádhernému celku, který nelze popsat několika slovy.

I když album se záznamem suity Chvění vyjde až na začátku září, na Proglasu budeme mít možost seznámit se s tímto dílem s předstihem. Už ve čtvrtek 9. sprna od 0.30 vám v pořadu Noční bdění s etnickou hudbou nabídneme celou půlhodinu skladeb z připravovaného alba. A pozor! Hrát si budeme z rozšířené verze, která je určena pouze účinkujícím a sponzorům a „běžný smrtelník“ se k ní stěží dostane.

Tři skladby z Chvění uslyšíte také v pátek 10. srpna od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web