Noční bdění: Reijseger–Fraanje–Sylla

Noční bdění: Reijseger–Fraanje–Sylla
2. ledna 2016 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

U německého vydavatelství Winter&Winter vyšlo druhé album nizozemsko-senegalského tria Reijseger–Fraanje–Sylla. CD s názvem Count Till Zen si představíme ve středu 6. ledna 2016 od 0.35 v pořadu Noční bdění.

Ernst Reijseger je nizozemský violoncellista a skladatel, který se věnuje jazzu, improvizované a soudobé hudbě. Vedle sólových koncertů spolupracoval například s Yo-Yo Mou, s Trilokem Gurtu a s řadou interpretů world music například z Turecka, Íránu, Argentiny a dalších zemí. Je také autorem hudby pro několik filmů.

Právě filmová hudba je jednou z disciplín, na nichž Reijseger spolupracuje se svým krajanem, 39letým pianistou a skladatelem Harmenem Fraanjem. Ten má sám řadu dalších projektů, například klavírní trio s basistou Clemensem van der Feenem a bubeníkem Flinem van Hemmenem, které spolupracuje také s americkým saxofonistou Tonym Malabym. Dalším jeho projektem je kvartet s kytaristou Antonem Gousmitem, s německým hráčem na basklarinet Rudim Mahallem a se švýcarským bubeníkem Samuelem Rohrerem. A dále Fraanje spolupracuje s bubeníkem Martijnem Vinkem a s kytaristou Reinierem Baasem.

V Nizozemsku žije od konce 80. let také senegalský hudebník Mola Sylla, který zpívá a hraje na tradiční africké nástroje jako jsou mbira, kongoma, xalam a kalimba. Věnuje se jak projektů na pomezí žánrů a kulturních tradic, tak jazzu. I on spolupracoval s Ernstem Reijsegerem na komponování filmové hudby. Je také zakládajícím členem skupiny Senemali, v níž se společně sešli senegalští a maliští hudebníci a znát jej můžete také ze senegalsko-rusko-indického kvartetu VeDaKi (dříve Vershki da Koreshki).

Pánové Reijseger, Fraanje a Sylla vydali dvě společná alba – Down Deep (2013) a Count Till Zen (2015).