Duchovní hudba amerického Jihu na Proglasu

24. listopadu 2008 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Přední český odborník na blues a tradiční akustickou hudbu Spojených států Jan Sobotka připravuje pro Radio Proglas čtyřdílný seriál Sbohem, Babylone. Půjde o stručný přehled duchovní hudby amerického Jihu v první polovině minulého století. Cyklus budeme uvádět v lednu 2009 vždy v pondělí od 19.15 do 20.00.

Sbohem, Babylone

Duchovní hudba amerického Jihu 1902-1960 (na Proglasu v lednu 2009 vždy v pondělí od 19.15)

1. Na starém tábořišti

Dvacátá léta: horalové a bluesmani, kazatelé, svaté harfy, citery, demižony, varhany i harmoniky. První nahrávky z roku 1902 a dále ohromující výsledky komerčního nahrávání bělošské i černošské lidové hudby ve druhé polovině dvacátých let.

2. Ježíš je můj aeroplán

Třicátá léta: lesk a bída v rytmu doby, blues naruby obrácené, trestanci a trinidadský šraml. Nástup gospelu, profesionalizace hudební scény, vliv jazzu, pokles kvality i ekonomické problémy.

3. Podivné věci se dějí každý den

Čtyřicátá léta: tučná sousta hubených let, bluegrass, elektrické kytary a hvězdy okresních rádií. Překvapivá řešení zdánlivě bezvýchodné situace v obtížných válečných a poválečných poměrech.

4. Země, kde nikdy nezestárneme

Padesátá léta: nevinný showbusiness, zapomenutí vysloužilci, vkus folkloristů a ozvěny dávných dob. Revival ve stínu rock´n´rollu, tedy nejen vpřed, ale i zpátky v čase se rozšiřující spektrum hudební scény.   

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web