České turné skupiny 13th Dimensions

14. září 2016 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na krátké české turné přijíždí skandinávsko-česká skupina 13th Dimension. Na přelomu září a října vystoupí například v Brně, v Jičíně a v Praze.

Členové kapely se setkali poprvé jako studenti world music na Academy of Music and Drama ve švédském Göteborgu. Ansámbl, který začínal pod vedením palestinského hráče na arabskou loutnu úd a skladatele Ahmada Al-Khatiba, se věnuje soudobé i tradiční hudbě Blízkého východu ve vlastních aranžích – mísí ji s vlivy severského jazzu a švédské lidové hudby. V pevné souhře se nechává unést na vlnách lichých rytmů a improvizace.

V repertoáru 13th Dimension najdeme tradiční skladby i kompozice soudobých autorů jako Anouar Brahem, Ahmad Al-Khatib, Ross Daly, Dhaffer Youssef i vlastní skladby.

Hudebníci této mladé kapely pocházejí ze Švédska, Finska a Česka a mají zázemí v různých hudebních žánrech. Albin Broberg pochází z prostředí švédské lidové hudby stejně jako perkusista Anton Johansson, který se však v současné době věnuje téměř výhradně arabským perkusím. Česká flétnistka a basklarinetistka Žofie Kašparová studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka a prošla si klasickou hudbou i jazzem. Finský akordeonista Juska Ojajärvi se věnuje volné improvizaci, contemporary performance i kompozici. Sestavu doplňuje všestranná švédská baskytaristka Natasja Hildén. Všechny spojuje zájem o orientální hudbu, velká záliba v improvizaci a netradičních aranžích a touha experimentovat.

Koncerty:
27.9. Stará Pekárna, Brno
30.9. Valdštejnská lodžie, Jičín
1.10. Jazz Dock, Praha

(Další termíny v jednání)

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Regiony

Regiony

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music