Čechomor si našel Místečko

15. května 2011 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Čechomor téměř po šesti letech vydává novou řadovou desku s názvem Místečko. Jejím producentem je rodák z irského Dublinu žijící v New Yorku – skladatel, kytarista a producent Gerry Leonard. Ke spolupráci si kapela přizvala i další zahraniční osobnosti, např. Tonyho Levina, Douga Yowella nebo Ivana Táslera. Jako hosté na albu účinkují také Lenka Dusilová nebo Ewa Farna. Album vychází 23. května 2011.

Inspirací pro název alba je stejnojmenná píseň Místečko. Kromě ní na desce zazní dalších 12 skladeb, které opět vycházejí z lidových námětů jen s drobnými textovými či hudebními úpravami. Studnice zdrojů lidových písní ovšem není bezedná, a proto vzniklo i několik ryze autorských děl. Autorská tvorba je tak na tomto albu zastoupena ve větší míře než na předchozích deskách. 

„Nový, svižný a tvrdší zvuk byl naším záměrem a je logickým vyústěním snahy o změnu ve vývoji vnímání naší hudby,“ vysvětluje houslista Karel Holas. Producent Gerry Leonard se na albu představuje také jako hráč na kytaru a další nástroje. Účast zahraničních hostů je však široká: např. baskytary a dalších nástrojů se chopil Tony Levin, muzikant, který hrál mimo jiné s Peterem Gabrielem. „Mé přání oslovit Tonyho Levina ve mně zrálo dlouho a vzniklo ještě před tím, než jsme zjistili, že je to blízký soused Gerryho. Dohoda o spolupráci byla o to jednodušší,“ prozrazuje Holas. 

Za bicí nástroje a perkuse usedl další zahraniční host Doug Yowell. Pro české posluchače by mohl být znám zejména jako člověk z okolí Suzanne Vega, na americkém kontinentu je jeho jméno uvedeno u skladeb mnoha interpretů nebo v titulcích filmových soundtracků a u nás na Proglasu vystoupil živě s americkým písničkářem Arim Hestem. Neméně zajímavý počin vznikl také ze spojení s Ivanem Táslerem ze slovenské formace IMT Smile. Kromě toho, že se u dvou písní postavil za mikrofon jako zpěvák, je zároveň autorem hudby těchto skladeb. Čechomor se nevyhýbá ani spolupráci s již osvědčenými spřízněnými zpěvačkami, tudíž hlas Lenky Dusilové nebo Ewy Farné nebude pro posluchače velkým překvapením.

(Podle oficiální tiskové zprávy vydavatelství Universal)