Brazilské písně pro děti v Třikrát z Proglasu

29. října 2007 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Americké vydavatelství Putumayo vydalo ve své edici Putumayo Kids výběr současné brazilské hudby pro děti. Přestože malý český posluchač asi nebude rozumět portugalským textům, živé latinskoamerické rytmy jej mohou oslovit. CD si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu v úterý 30. října 2007 ve 14.30.  

Brazílie, největší latinskoamerická země, nabízí vedle mimořádně zajímavé přírody také bohatou kulturu, která vznikla míšením vlivů indiánských, evropských a černošských. Výraznou roli hraje v brazilské kultuře hudba: instrumentální, zpívaná i tanec. Vedle radostných rytmů samby nebo forró dala Brazílie světu například klidnější bossanovu. To vše je dobře známé, protože brazilskou hudbou se inspirují i čeští a slovenští umělci (Dan Bárta, Adriena Bartošová, Peter Lipa, Ivan Hlas) a umělci z Brazílie jezdí koncertovat do Česka. Co je zatím českému posluchači úplně neznámé, je brazilská písňová tvorba pro děti. Že existuje, je logické, avšak jednou z prvních možností, jak se s ní seznámit, je nové CD amerického vydavatelství Putumayo Brazilian Playground.

Na tomto milém výběru si můžete poslechnout například v Anglii usazeného Gui Tavarese v písni o věčně porouchaném autě, které má jeho majitel přesto stále rád (Pancada). V Paříži žije Luiz de Aquino, autor původně ze São Paula, který na album přispěl rozpočitatadlem o dívce s hnědou pletí Morena. Lidovou námořnickou píseň Merinheiro só zpívá oblíbený zpěvák Moska z Rio de Janeira. Nechybí ani 65letý Gilberto Gil, jeden z nejúspěšnějších brazilských zpěváků všech dob a od roku 2003 brazilský ministr kultury, který na výběr přispěl svých hitem o vláčku Expresso 2222.

Děti u nás samozřejmě nebudou portugalským textům rozumět, avšak CD je vybaveno komentáři ke všem písním (v anglickém, francouzském, španělském a portugalském jazyce) včetně informací o výslovnosti jmen interpretů a skladeb. A rytmy bossanovy, samby nebo forró mohou roztančit i malé české posluchače.

Album má u nás v distribuci společnost Classic a tři ukázky z něj uslyšíte v úterý 30. října od 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web