Tehilim: Žalmy krále Davida (recenze CD)

Tehilim: Žalmy krále Davida (recenze CD)
21. října 2008 Recenze, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Tehilim je aktuální projekt zpěvačky Jany Peřtové a Petra Mačka, které jste dříve na Proglasu slýchávali coby moderátory hudebního měsíčníku Takt. Kapela Tehilim zajímavým způsobem zhudebnila starozákonní žalmy. Její debutové album navazuje na záslužnou činnost kapely Oboroh z počátku 90. let. Přečtěte si naši recenzi a případně reagujte v diskusi.

CD TehilimPatřím ke generaci, pro kterou byla na začátku 90. let velmi důležitá dvě alba zhudebněných žalmů v podání skupiny Oboroh. Díky ní znám dlouhé pasáže z českého ekumenického překladu dodnes zpaměti. Nedávno jsem na jedné besedě se středoškoláky zjistil, že dnešním dospívajícím křesťanům Oboroh – přestože stále koncertuje – už nic neříká. Nyní však i oni mají příležitost dostat se ke kvalitní nahrávce, která starozákonní modlitby převádí do současného hudebního jazyka.

Vystudovaná zpěvačka Jana Peřtová se obklopila více než tuctem spolupracovníků a loni v létě natočila kolekci patnácti žalmů, tentokrát v novém českém převodu Alexandra Fleka. Nebudu zastírat, že ekumenický překlad je mi bližší a že například „svévolník“ zní v žalmu mým uším přirozeněji než „ničema“. Nemohu nezmínit, že verše „i kdyby poslední bitva vzplála, nedám se na pochod“ vnímám jako nepatřičný anachronismus. Avšak to jsou detaily, které přebije kvalitní hudební zpracování.

V pěveckém projevu Peřtové se snoubí rocková dravost a exaltovaný soulový přístup. V každém případě však jde o zpěv technicky výborný a důvěryhodný. Petr Maček, hlavní hudební partner Peřtové, sice tak výjimečným projevem nedisponuje, avšak i jeho účast (mj. přednes úryvků z žalmů v hebrejštině) je pro album přínosem.

Pilíře doprovodné kapely tvoří kytara, baskytara, klávesy a bicí, avšak velmi důležité jsou i flétny (Pavel Križovenský) nebo arabská loutna oud (Alexandr Knápek). I díky zapojení tohoto exotického nástroje je album Tehilim velmi pestré a v některých klidnějších pasážích připomíná například světový objev loňské sezóny, palestinsko-nizozemskou skupinu NO Blues. Tehilim však není album jednoho stylu. Najdeme na něm bluesovou baladu (Naslouchej, Bože), klidnější folkrock (Zachraň mě, Hospodine), tvrdší rock křížený s moderní taneční hudbou (Chlubíš se, hrdino), nostalgii po 80. letech (Volali k Hospodinu), reggae (K Tobě své oči obracím) nebo energické funky (Hospodin je spása). To vše výborně zahrané a překvapivě korespondující se starobylými texty.

CD Tehilim jistě vznikalo jako ambiciózní projekt, který mohl skončit fiaskem. Nestalo se tak. Jana Peřtová se svými spolupracovníky dokázala, že starozákonní slova mohou k posluchačům promlouvat moderním jazykem. Neotřele, zajímavě a přitom s úctou. 

Rok vydání: 2007
Vydal: Biblion
Žánr: rock/žalmy
Celkový čas: 60:32

(Článek vznikl pro Katolický týdeník.)


 

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web