Čert ví proč (hudba z filmu)

31. října 2003 Recenze, Folk Autor: Milan Tesař

Bohužel netuším, zda písničky a melodie z pohádkového filmu oficiálně vyšly na nějakém hudebním nosiči. CD, které mám k dispozici, je neprodejné a vedle dvou písniček a tří instrumentálních skladeb (v celkové délce necelých osm minut) obsahuje upoutávky na film, zvukové ukázky z filmu a především rozhovory se všemi možnými protagonisty snímku (včetně zpěvačky Zuzany Navarové). I když jde tedy o disk na trhu nesehnatelný s obsahem především nehudebním, zasluhuje si pozornost...

Vydavatel: Verbascum, s. r. o. (neprodejné promo CD)
Rok vydání: 2003
Žánr: filmová hudba
Čas hudební části: 7:39

Bohužel netuším, zda písničky a melodie z pohádkového filmu oficiálně vyšly na nějakém hudebním nosiči. CD, které mám k dispozici, je neprodejné a vedle dvou písní a tří instrumentálních skladeb (v celkové délce necelých osm minut) obsahuje upoutávky na film, zvukové ukázky z filmu a především rozhovory se všemi možnými protagonisty snímku (včetně zpěvačky Zuzany Navarové). I když jde tedy o disk na trhu nesehnatelný s obsahem především nehudebním, zasluhuje si pozornost.

Hudbu k filmu Čert ví proč napsal Petr Ostrouchov, kapelník a kytarista ska/pop/rockové kapely Sto zvířat, který se o něco později skladatelsky podílel na dalším filmovém trháku Želary. Pro čertovskou pohádku složil nejen instrumentální hudbu (reprezentovanou zde ukázkami Zachránce přijede na oslu, Peklo a V zemi krále Dobromila), ale také dvě velmi pěkné písničky. První z nich, tu ústřední, nazpívala Zuzana Navarová. Skladba Čert ví proč s textem Tomáše Belka sice oplývá narážkami na děj pohádky, ale dá se poslouchat i zcela samostatně, aniž byste museli chodit do kina na film. Skladatel Ostrouchov se podle mne trefil Navarové zcela do noty. I když je dnes zpěvačka se svou kapelou Koa hudebně trochu jinde, za tuto folkovou záležitost se rozhodně nemusí stydět. Navíc ji doprovázejí tak zkušení muzikanti, jako jsou Luboš Malina, Martin Ledvina, Peter Binder, Stano Palúch a další.

Větším překvapením je pro mne druhá píseň Co tu je, to tu je v podání Vaška Koubka. Žánrově má svižná roztančená skladba nejblíž k historickému folku, hudební doprovod je na Koubka mimořádně barevný (Pavel Kudelásek, Milan Cimfe a především orchestr pod vedením Adama Klemense). Vaškův svérázný zajíkavý hlas podpořený lesem smyčců zní velmi zajímavě. A je docela možné, že tato skladby by se mohla zalíbit i některým Koubkovým odpůrcům.

Má vůbec cenu psát recenzi kvůli dvěma písničkám (a kvůli třem kratičkým ukázkám instrumentální filmové hudby)? Určitě má, pokud jde o projekt tak zajímavý, jako je hudba k filmu Čert ví proč. Na řadových deskách Zuzany Navarové a Vaška Koubka ty dvě skladbičky zřejmě nenajdete. A to je hodně velká škoda.