Tipy na vánoční dárky: zahraniční alba 2007

Máte-li chuť nadělit někomu pod stromeček zajímavou muziku ze světa, doporučujeme například letošní album „nejrychlejší dechovky světa“, temperamentních Fanfare Ciocărlia z Rumunska. Velmi dobré je také nové CD seversky chladné Björk z Islandu nebo klavírní deska britské zpěvačky PJ Harvey.
Jako doplněk k článku o nejlepších českých albech roku 2007 přinášíme výběr ze zajímavé zahraniční produkce.
Tinariwen: Aman Iman (Indiependiente)
SKupina kočovných Tuarégů ze Sahary představuje zajímavou směs afrického pouštního blues s prvky moderní hudby. Tinariwen jsou držiteli ceny BBC World Music za Afriku a jejich předešlé album vedlo Evropský žebříček World Music. Své aktuální album představili v březnu 2007 na výborném koncertě v Praze, o kterém si více můžete přečíst zde.
Suzanne Vega: Beauty & Crime (Blue Note/EMI)
Známá a u nás velmi oblíbená newyorská písničkářka vydala své nové album na jazzové značce Blue Note. To však neznamená, že by začala hrála náročnější hudbu než dříve; stále se jedná o příjemnou směs amerického folkrocku a vkusného popu. Jedinou nevýhodou jinak vynikajícího alba je, že je netrvá ani 40 minut. Více si o desce, kterou producentsky zaštítil Jimmy Hogarth, přečtete zde.
PJ Harvey: White Chalk (Universal)
Britská rocková zpěvačka PJ Harvey se rozhodla zklidnit svůj projev. Zkreslené elektrické kytary položila do kouta a usedla ke klavíru. Tichá nahrávka plná silných výpovědí potěší všechny milovníky dobré alternativní hudby. Doporučuji také texty, které se nevyhýbvají závažným tématům.
Fanfare Ciocărlia: Queen And Kings (Asphalt Tango Records)
Rumunská speed-dechovka koncertovala v Praze začátkem roku 2007 a znovu se k nám chystá v lednu 2008. Kapelu, které předchází pověst nejrychlejší dechovky světa, tvoří 10 muzikantů. Roli rytmické sekce plní čtyři v pozadí stojící tubisté, u bicí soupravy a jednoho dalšího bubnu se uprostřed pódia střídají jeden až dva muzikanti. Na aktuálním albu hostují romští zpěváci a zpěvačky z celé Evropy. Reportáž z letošního pražského koncertu najdete zde.
Manu Katché: Playground (ECM/2HP)
Francouzský bubeník natočil své nové autorské album společně s mladými polskými hudebníky Marcinem Wasilewským a Slawomirem Kurkiewiczem a s Nory Trygvem Seimem a Mathiasem Eickem. Špičkový moderní jazz. Více informací o autorovi čtěte tady.
Hiromi’s Sonicbloom: Time Control (Telarc/Classic)
Ještě jednou jazz, tentokrát ještě modernější. Japonská klávesistka Hiromi, v jejíž kapele hraje mj. slovenský bubeník Martin Valihora, se ve svých instrumentálních skladbách věnuje tématu času. Připomínáme také Hiromiino starší CD Spiral, o kterém více čtěte zde.
Björk: Volta (Wellhart/Universal)
Islandská hudební novátorka natočila své šesté studiové album. Po čistě vokální záležitosti Medúlla jde tentokrát o CD inspirované mj. elektronickou hudbou. Mezi hosty najdeme rappera Timbalanda nebo skupinu Konono No. 1 z Konga.