První album Jana Kavky a jeho tria

První album Jana Kavky a jeho tria
19. února 2019 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ostravský jazzový pianista Jan Kavka vydal se svým triem své první autorské album Past Stories. Představíme si je v pořadu Jak se vám líbí 16. dubna 2019.

Ostravský pianista Jan Kavka je známý mimo jiné ze souboru Ostrich Quartet. Nedávno vydalo první album jeho vlastní trio, které dále tvoří kontrabasista Marek Dufek a bubeník Adam Sikora. Skupina původně hrála standardy a další převzaté skladby, ale pro své první album vybral Kavka osm autorských skladeb.

Jan Kavka pochází z Ostravy, kde na rozdíl od Prahy a Brna dodnes není možnost studovat jazz na vysokoškolské úrovni. Rodnou Ostravu pianista vnímá „spíše jako kraj bigbítu a alternativy“ než jazzu. Vyřešil to nakonec tak, že magisterský jazzový program vystudoval v polských Katovicích, kde sahá tradice výuky jazzu až do roku 1968. O polské scéně, ke které má stále blízko, Kavka říká: „Nikdo tam nečeká na to, až uděláte chybu, aby vás mohl někde za rohem pomluvit. Ne, že by u nás pomlouval každý, nicméně cítím tady ne úplně dobrou rivalitu a potřebu hned všechno hodnotit nebo soudit.“