Mladý jazz ve Slyšte, lidé!

Je jim pod 30, vedle praktických zkušeností se mohou chlubit teoretickou průpravou, často pokračují ve studiu na školách v zahraničí. Nečiní jim problém vystoupit na pódiu se špičkami amerického jazzu, zaujmout na vyhlášeném festivalu nebo si zaletět do New Yorku a tam natočit své autorské album. V příštím vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! si představíme mladou generaci českých (a slovenských) jazzmanů, která se má čile k světu mimo jiné zásluhou pražské Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka pod vedením Jaromíra Honzáka. Poslouchejte v sobotu 24. května od 19.15 nebo v úterý 27. května v 16.55.
V tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik úspěšných mladých hudebníku z Česka a Slovenska, kterým ve startu pomohla Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka v Praze pod vedením skladatele a kontrabasisty Jaromíra Honzáka.
Slovenský trumpetista Oskar Török se narodil v Humenném v roce 1980. Studoval konzervatoř v Bratislavě a v Košicích a Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze. Spolupracuje nejen s českými a slovenskými jazzmany a nejen s jazzmany. Na svém kontě má společné hraní s bubeníkem Pavlem Fajtem nebo s americkým saxofonistou Richem Perrym. Je členem Vertigo Quintetu, skupiny NUO, Open Sextetu nebo kapely Zuzany Dumkové. Vystupoval na prestižním festivalu v Montreux ve Švýcarsku a hostoval na albu Auris dua Tara Fuki, které bylo oceněno Andělem v kategorii World music.
Törökův kolega z Vertigo Quintetu Vojtěch Procházka (1981) pochází z Prahy. I on vystudoval Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka v Praze a ve studiu pokračoval v texaském Houstonu. Studoval také klasickou interpretaci, improvizaci a skladbu. Je lídrem několika souborů včetně sextetu, který se programově věnuje dílu Thelonia Monka. Kromě toho skládá velmi kvalitní kompozice a stále si doplňuje vzdělání – podle internetových stránek Vertiga v současné době studuje hudební akademii v Paříži.
Další člen Vertigo Quintetu Daniel Šoltis (1982) pochází z Košic, kde vystudoval konzervatoř. Poté i on pokračoval na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze. Vedle některých už zmíněných kapel vystupuje se zpěvačkou Lenkou Dusilovou, jako host spolupracuje s –123 min, s Ondřejem Konrádem a jeho kapelou Gumbo a dalšími. V současné době studuje v polských Katovicích na Jazzové akademii.
Kytarista Libor Šmoldas (1982) je členem představenstva České jazzové společnosti. Narodil se sice v Olomouci, avšak od dětství žije v Praze. Na kytaru se začal učit ve 12 letech a už jako 16letý se uvedl v pražských klubech s bluesovou kapelou amerického zpěváka Phila Speata. Na hodiny kytary chodil mimo jiné k Luboši Andrštovi, v roce 2001 byl přijat na konzervatoř Jaroslava Ježka, obor jazzová kytara. Po dvou letech přešel na tehdy nově otevřenou jazzovou Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka vedenou Jaromírem Honzákem, kde studoval u Petera Bindera nebo Davida Dorůžky. Po absolutoriu se zde sám stal profesorem kytary a souborové hry. V roce 2005 získal Šmoldas stipendium na prestižní americké Berklee College of Music, avšak nakonec je nevyužil a zůstal v Praze. Hrál s kapelou polsko-kubánské zpěvačky Yvonne Sanchez, je členem Organic Quartetu varhaníka Ondřeje Pivce, se kterým pravidelně vystupuje po celé Evropě a se kterým natočil i Andělem oceněnou desku Don’t Get Ideas. Vlastní skladby prezentuje ve vlastním triu, jehož dalšími členy jsou polský bubeník Łukasz Żyta a Ondřej Pivec.
Ondřej Pivec se narodil v Brně v roce 1984. Na základní umělecké škole se učil hrát na klavír. S jazzem se seznámil roku 1999 na letní jazzové dílně v Praze, kde se školil pod vedením NajPonka, Michała Tokaje, Pavla Wlosoka a dalších lektorů. Na Hammondovy varhany začal Pivec hrát v roce 2002 v kapele kytaristy Romana Pokorného. Současně začal spolupracovat se zpěvačkou Yvonne Sanchez v jejím projektu Brazillian Groove a studuje u italského varhanního virtuóza Alberta Marsica. V roce 2005 zakládá se spolužáky z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka svůj Organic Quartet a mimo jiné získává ocenění Sólista roku v soutěži talentů Philips International jazz festivalu. Za své první album Don’t Get Ideas získává Pivec cenu Anděl a v roce 2007 je zvolen Varhaníkem měsíce října podle Mezinárodního archivem jazzových varhaníků. Loni mu vyšlo také druhé album Never Enough, po jehož vydání Pivec odletěl na čtvrtroční stáž do New Yorku. Tam se mohl učit od svého vzoru, izraelského varhaníka Sama Yahela, a také trochu neplánovaně natočil nové album Overseason s místními muzikanty. V současné době se Ondřej Pivec vedle svého Organic Quartetu a vedle tria Libora Šmoldase věnuje například spolupráci s přední českou houslistkou Gabrielou Demeterovou a příležitostně hostuje i na albech dalších žánrů.
David Dorůžka je syn hudebního publicisty Petra Dorůžky a vnuk jazzového kritika Lubomíra Dorůžky. Narodil se v Praze v roce 1980, na kytaru se začal učit v 10 letech a jako 14letý už doprovázel přední jazzové hudebníky na české scéně. V roce 1995, když mu bylo 15 let, dostal cenu Talent roku od České jazzové společnosti. V letech 1999–2002 žil Dorůžka v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na slavné Berklee College of Music. Vedle plného stipendia zde získal také několik ocenění, například Wayne Shorter Award nebo Jimi Hendrix Award. V létě 2000 se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Joshua Redman nebo Christian McBride. Do tohoto kurzu byl Dorůžka vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. Po dokončení studií na Berklee žil kytarista v letech 2002 a 2003 v New Yorku, kde natočil své první autorské album Hidden Paths, za které získal cenu Anděl 2004. Od konce roku 2003 pobývá opět v Evropě a koncertuje především se svým triem a také s kvartetem se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstrand. Kromě toho doprovází například polskou zpěvačku Agu Zaryan a své nové album připravuje se španělskými hudebníky.
Autorské skladby všech zmíněných hudebníků uvedeme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 24. května od 19.15 a v repríze v úterý 27. května v 16.55.