Jana Šteflíčková: Letná (recenze CD)

Jana Šteflíčková: Letná (recenze CD)
10. března 2016 Jazz, Recenze, Folk, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Písničkářka a herečka Jana Šteflíčková natočila své třetí album sama, jen s minimem hostů. CD Letná je ze všech jejích desek nejméně humorné, ale nechybí mu hravost. Především je však nejpoetičtější.

Po veselém a hravém albu Jablečno (2007) a komornějším, ale přesto žánrově pestrém druhém CD (Jana Šteflíčková, 2012) se písničkářka a herečka Jana Šteflíčková představuje opět v jiné poloze. Její třetí dlouhohrající kolekce je na první poslech nejintimnější a především nejpoetičtější. Hravost se z Janiných písní nevytratila, ale přesunula se do jiné roviny – namísto expresivních veršů o tátovi, který hrál country a nabančil mámě, nebo o učitelce dopravní výchovy (a že to byly silné písně!), tu máme poetické obrazy s broskvemi, včelami a violoncelly. Přitom na slovo poetické kladu důraz, protože Jana je jako textařka – a nebojím se říct básnířka – s každým novým albem vyzrálejší a přesvědčivější. Silné obraty a působivé detaily lze najít téměř v každé písni – „zuby jako brzdy od vlaků“ (Peron), „nebe bylo jako barva rtů“ (Čajovník) nebo „když jabkám rostou stromy / culíkům holčičky“ (Babičky).

Nemusíme se však soustředit pouze na drobnosti a vytrhávat verše z kontextu. Janiny nové písně jsou silné i jako celé příběhy, které se často odehrávají malý kousek za hranicí mezi skutečností a surreálnem. Příkladem je vize „povětrnostního orchestru“ v písni Déšť, historie drobného pousmání ve skladbě Oslík, obraz velikého stromu ukrytého v ovoci (Broskev), na lukách postavená violoncella obývaná včelami (Tak něžná je noc) a především Babičky, jeden z nejkrásnějších obrazů stáří, které jsem kdy slyšel či četl (možná hned po poslední kapitole starozákonní knihy Kazatel).

Ale pozor, Letná není jen sbírka povedených textů. Po hudební stránce jde o kolekci spíše nenápadnou, ale právě v tom je její síla. Přitom nenápadná neznamená nudná. Chceme-li, slyšíme v jedné písni náznak klasické hudby a hned potom pár tónů jako od Zuzany Navarové (Tak něžná je noc), jinde se na ploše jedenácti minut (!) prostřídá blues, minimalismus i akustický rock (Slunce a měsíc) a v písni Déšť slyším rytmický motiv jako od Jablkoně a v okamžiku, kdy Janina kapela podle textu „generuje hity“, se z toho hit skutečně vyklube. Vlastně jak po textové, tak po hudební stránce lze album vnímat ve třech rovinách – soustředit se na drobné detaily, sledovat příběhy, pozvolné změny a gradace v rámci jednotlivých písní a konečně vnímat desku jako celek. To všechno má smysl a to všechno funguje.

Stejně poetický a mnohoznačný jako písně samotné je i obal alba. Krásné černobílé fotografie s drobnými barevnými detaily umocňují celkový dojem. Líbí se mi barevné šachové figurky rozházené ve vlasech ležící autorky nebo malebná armáda zahradních trpaslíků, afroamerických muzikantů, psů, buclatých, andílků, dvou Marií a jednoho Ježíše s papouškem, všech pochopitelně ze sádry. Co dodat? Letná pro mne patří mezi nejsilnější písničkářské zážitky uplynulého roku. A to včetně prázdné kapsičky, která je „připravena na melodie, které přijdou a které budou volně ke stažení na stránkách www.steflickova.cz“.

Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2015
Žánr: jazzfolk
Celkový čas: 52:06

www.steflickova.cz

Článek vznikl pro časopis UNI

NyníKomorní hudba
Skladba: Menuet ve stylu Nicoly Porpory; Autor: Kreisler Fritz; Sóla: Accardo Salvatore - housle, Manzini Laura - klavír
02:00Křesťan a svět
02:25Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music