Quanti minoris v Jak se vám líbí: úterý 30. 6. 2009

23. června 2009 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V úterý 30. června bude hostem pořadu Jak se vám líbí Zdeněk Němeček, zkušený brněnský hudebník-multiinstrumentalista, momentálně kapelník skupiny Quanti minoris.

Na svých stránkách o sobě Quanti minoris uvádějí:

„Repertoár tvoří zhudebněná poezie středověkých autorů (většinou anonymních, ale i známých – například Villona). Hudba je vlastní a je pouze inspirována hudbou z přelomu středověkou a novověku. Pro podpoření autentické atmosféry jsou zde použity skladby nebo části skladeb mistrů tohoto období, např. John Dowland (anglický loutnista, 16. stol.), J. S. Bach apod.

Melodická linka s nosným středověkým prvkem za použití replik historických nástrojů je přepasírována přes rockový základ. Výsledkem je sice hudební směr stylově hůře zařaditelný, ale o to je zajímavější svojí barevností zvukovou (gemshorn, křivý roh, zobcové flétny, píšťala s měchuřinou, chalumeaux, příčná flétna, loutna), ale i rytmickou (kromě tradičních 4/4 a 3/4 také 6/8, ale i méně používaných 10/8 a jiné).

Žánrově lze Quanti minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvystižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Tato hudba zapadne stejně dobře do prostředí hradů a zámků, jako i na pódia folkových, rockových, ale i etno a world music festivalů.

Quanti minoris hrají v obsazení:
Zdeněk Němeček – zpěv, loutna, akustická kytara, zobcové flétny, příčná flétna, picolla, křivý roh, chalumeaux, gemshorny, píšťala s měchuřinou, whistle…
David Gross – elektrická kytara, zpěv
Pavel Barta – basová kytara
Roman Golda – bicí, zpěv

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Serenada s poštovním rohem D dur KV 320 - Minuetto - Trio 1 & 2; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Karajan Herbert von; Soubor: Berlínská filharmonie
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web