Jeden taniec – první album Krystyny Skalické

8. července 2015 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Své první album s názvem Jeden taniec vydala akordeonistka a písničkářka Krystyna Skalická. Jako jednoho z hostů si přizvala houslistku Barboru Baronovou, se kterou se v roce 2007 umístila na druhé příčce v soutěži písničkářů na festivalu Zahrada.

Krystyna Skalická pochází z Třince, ale žije v Praze. Původní profesí je učitelka matematiky a fyziky, ale později se začala věnovat loutkoherectví a také písňové tvorbě. Při prvním náhodném sólovém vystoupení se setkala s písničkářem Jakubem Nohou, který ji pozval jako hosta na svůj koncert a se kterým Krystyna dodnes zahajuje každý nový rok společným koncertem. Jejím dalším hudebním partnerem byl muzikant, který si říká Swetja.

V roce 2006 začala Krystyna Skalická koncertovat s houslistkou Barborou Baronovou, se kterou se v roce 2007 dokonce umístila na druhém místě v soutěži písničkářů na festivalu Zahrada. Barbora ostatně účinkuje také na albu Jeden taniec.

Krystyna Skalická zpívá česky, polsky a slovensky a často také zhudebňuje poezii. Vedle Barbory Baronové ji na jejím albu doprovázejí například Michaela Kalašová na klarinet, Dorota Barová na violoncello nebo Jakub Schmid na trubku.