Hrátky se slovy ve Slyšte, lidé!
V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! si v sobotu 28. května od 19.15 budeme všímat textů, a to textů hravých. Představíme si několik především folkových písničkářů a textařů, kteří umí dobře pracovat s českým jazykem a rádi používají slovní hříčky. V pořadu uslyšíte například Jiřího Smrže, Xindla X, skupinu Epy de Mye, Karla Kryla nebo písničkáře Cainea. Reprízu pořadu uvedeme v úterý 31. května v 16.55.
Pořad zahájíme nahrávkou z archivu. Skupina Humbuk, v určitých kruzích kultovní, dnes už vystupuje spíše výjimečně. V roce 1991 však natočila velmi povedené album Zastav svět a pusť mě ven, z kterého vám nabídneme titulní píseň.
Brněnská skupina Květy v čele se spolupracovníkem našeho rádia Martinem E. Kyšperským zařadila na své nové album V čajové konvici písně z divadelního představení Svět podle Fagi. To byly původně krátké komiksové příběhy fiktivní holčičky, šířené především na sociální síti Facebook. K nim vzniklo zmíněné představení, na kterém se Kyšperský podílí, a teprve poté hravé písničky natočily celé Květy. Vedle stálých členů kapely se navíc na albu objevuje několik hostů – Lenka Dusilová, Jana Kaplanová, Dorota Barová, Lucie Redlová, Jana Vébrová a také herec Karel Heřmánek. Honza Průša z internetového časopisu MusicServer píše: „Svým pevným hlasem a dokonalou hereckou deklamací nechal vzniknout jedné z nejsilnějších skladeb desky, písni O cestování. Snoubí se v ní dokonale hravý text, syrovost kapely i Heřmánka a jemná touha ženských hlasů v refrénu.“
Inspiračním zdrojem západočeského písničkáře Cainea je jeho víra. Caine, jinak bubeník skupiny Znouzectnost, na svém webu píše: „Setkání, které se na mě zásadně podepsalo, bylo s Kristem a s jeho nepodmíněnou milostí. Od té doby se pokouším vyjádřit v písničkách i něco z vlastní zkušenosti a prožitku.“ V Cainových písních si však na své přijdou také milovníci zvukomalebných hříček. V titulní skladbě nového alba Nadosah Caine například zpívá: „Plením pláně planých plánů, plavu si splínem bonvivánů, plamen pálí v botách slámu. Fénixem nejsem, tak ploužím se z lóží sem k loužím…“
Další autor, jehož texty překypují hříčkami, se jmenuje Ondřej Ládek, ovšem známý je spíše pod pseudonymem Xindl X. V jeho písních také nejde o samoúčelné hrátky, ale řeší se v nich například problém identit. V jednom starším rozhovoru Ondřej řekl: „Vždy nejdřív vytvořím nějaký silný charakter, který pak rozkrývám. V písni ten charakter nechám vypovídat se, popřípadě poučovat nějaký jiný fiktivní charakter. Moje písně jsou vlastně většinou portréty různých fiktivních lidí. A ty portréty dohromady skládají obraz mého fiktivního světa s autobiografickými rysy. Takže když píšu repertoár pro Xindla X, je to, jako bych psal povídkový film.“ Publicista Vladimír Vlasák píše o Xindlových písních, že jsou „smutné i drsně bolestné, zároveň výborně dramaticky vystavěné. Dají se vnímat jako příběhy, které účinně jitří emoce. A jsou také občas jazykově hravé“.
Epy de Mye je jedna z nejúspěšnějších akustických folkových kapel mladší generace. Na svém kontě má řadu cen z festivalů a posluchače dokáže uchvátit především tím, kolik energie umí „vyrobit“ ve třech lidech a s pouhými kytarami a kontrabasem. Vedle hudby samotné však stojí za pozornost i hravé texty Honzy Přesličky.
Mistrem vážných a přitom hravých a po jazykové stránce vycizelovaných textů je jihočeský písničkář Jiří Smrž. Má načtené filozofy i básníky, naposlouchané skladatele, důvěrně zná Bibli, všímá si krajiny kolem sebe a své si zažil i v mezilidských vztazích. A z toho všeho ve svých písních čerpá. O Smržově albu Poslední láska z roku 2005 psal ve své recenzi folkový muzikant Petr Vratný: „Většina písní se nespokojí s obvyklými třemi či čtyřmi slokami a nenajdete v nich ani do hlavy se vrývající slogany. Samotné sdělení je důležitější než pravidelnost či libozvučnost. Naopak se mi zdá, že autor přímo chce některými svými verši ve spojení s naléhavou interpretací vědomí posluchače bouřit a provokovat.“ Ano, toto všechno je pravda. Současně však platí, že i forma a ovládání jazyka jsou u písní Jiřího Smrže důležité.
Pročítáte-li si texty Karla Kryla, zjistíme, jak byl tento básník a písničkář sečtělý. Ale zároveň můžeme znovu a znovu žasnout nad jeho umem rýmovat, nad jeho obrovskou slovní zásobou a samozřejmě i nad tím, jak si dokázal s jazykem hrát. Vedle písní vážných, až tragických, a vedle písní milostných a jinak poetických měl Kryl ve svém repertoáru i několik nezávazných legrácek. Jedna z nich se jmenuje Bivoj a najdete v ní i nejdelší Krylův absolutní rým – „Vatra nectila tě / bratranec ti latě / vysušil.“
Skupina Jananas je stále ještě čerstvým objevem na české folkové scéně. Na otázku, jak se toto trio dalo dohromady, odpovídá kytarista Honza Vávra: „Když jsme se s Janou Infeldovou seznámili, bavili jsme se ve chvílích volna tím, že jsme kromě intelektuálních diskusí, drbání spolužáků a popíjení piva vymýšleli šílené písně. Kamarády jsme pak nutili, aby si je okamžitě poslechli a jim se to líbilo.“ Texty této kapely jsou podobně hravé jako její název. Zpěvačka Jana říká: „Nás s Jendou vždycky hrozně bavilo objevovat rytmické i významové souvislosti mezi českými slovy. Kolikrát se jen tak bavíme a mezi řečí se nadšeně pozastavíme nad nějakým kouzelným českým slovem nebo větou a začneme fantazírovat, překřikovat se a smát se tomu, co vymyslíme. Tohle jsme dělali vždycky a děláme to pořád.“
Písničkář Martin Rous si s jazykem hraje jen v některých svých skladbách. Ovšem miniatura Kytára vás uchvátí řetězením asociací a prací s několika jazykovými rovinami včetně prvků nářečních nebo výpůjček z jiných jazyků.
Dále v pořadu zazní jeden hravý text básníka Jiřího Weinbergera v podání herečky Lenky Vychodilové.
Dostane se také na Jaromíra Nohavicu a jeho píseň Ostravian Pie s česko-anglickým rýmem a s originální metaforou „Já jsem tvůj vir / ale i avégéčko“.
Na závěr pak uslyšíte jednu píseň Honzy Žambocha. Album Přituhuje, za které vsetínští Žamboši dostali svou druhou cenu Anděl, je vážné – obsahuje písně o rasismu, o svobodě, o alkoholismu, píseň proti potratům. Obecně na něm ubylo hravosti. Přesto i z těchto vážných textů vyplývá, jak mistrně ovládá Honza Žamboch český jazyk. A aspoň jednu píseň zcela postavenou na slovních hříčkách si ani zde neodpustil. Jmenuje se Chemická.


Konžský hudebník Kizaba vydal nové album Future Village.
Francouzský akordeonista Vincent Peirani vydal album Living Being IV
Poslechněte si rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou o mezinárodní skupině Mikoo.
Poslechněte si pořad o současné hudbě Kurdů.