Bét-el: Když myšlenky bubnují (recenze CD)

Bét-el: Když myšlenky bubnují (recenze CD)
15. dubna 2009 Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

Křesťanskou folkovou skupinu Bét-el můžete dobře znát z vysílání Proglasu. Přečtěte si recenzi jejího druhého CD Když myšlenky bubnují. A pokud Bét-el znáte a toto CD třeba sami vlastníte, nezdráhejte se napsat do diskuse pod článkem svůj postřeh.

Bét-el: CD Když myšlenky bubnují„Když myšlenky bubnují na srdce, / na okenní parapety, na studny králů, / začne tvé srdce vzlykat, ale jen tiše, / nemůže víc, je dnes plné žalu.“ Tak začíná titulní píseň druhého alba křesťanské folkové skupiny Bét-el (dříve uváděné jako Bétel).

Jedná se o kapelu vyzrálých muzikantů se zkušenostmi v jiných souborech (Jan Zaplatil býval kapelníkem folkrockových Ryb, baskytaru Jardy Topinky jste mohli slyšet na koncertech Paprsků nebo MPK). A – což je ještě důležitější – jedná se o kapelu s vlastním repertoárem: O autorství se podobně jako na tři roky starém debutu Řádek mezi řádky podělili Dan Žákovský a Jan Zaplatil.

V textech obou autorů se přiznaná biblická inspirace vkusně snoubí s vypozorovanými detaily z každodenního života a s úvahovými pasážemi. Popisné sloky se střídají s modlitbami, slova touhy přecházejí ve vyzpívané díky a ty zase ve sloky zoufalství. Silným inspiračním zdrojem je Izaiáš („Trestání snášel pro náš pokoj / Jeho jizvami jsme uzdraveni“), Geneze („Ochutnal jsem ovoce, co duši zabíjí“) i podobenství o marnotratném synu, převedené do současného jazyka („Jsem jak prázdný balíček od cigaret, co někdo zahodil“). S žalmistou kapela volá „Má duše po Tobě žízní, / prahne po Tobě mé tělo“, aby o několik minut dál došla k poznání: „Mezi těmi nepokoji ty se neboj, / dívej se na Krista a budeš silnější.“

Zatímco po obsahové stránce jsou texty obou autorů inspirativní a povznášející, album bohužel obsahuje několik formálních nedostatků. Největším problémem jsou (podobně jako na předchozím CD) občas nesprávně kladené přízvuky, případně špatně vyfrázované pasáže.

Hudební složka alba vyznívá příjemně. Bét-el upřednostňuje melodii před rytmem, avšak nemá problém skladbu decentně vygradovat z folku k folkrocku nebo dokonce naznačit energický funky rytmus. Pasáže, ve kterých doprovodná kytara vyťukává rytmus jakoby proti zpěvu, působí jako příjemné osvěžení.

Především po stránce aranží a v gradacích jednotlivých skladeb udělal Bét-el od svého prvního alba výrazný krok kupředu. Texty, přes zmíněné drobné výhrady, jsou inspirativní a netuctové. Ze všech těchto důvodů doporučuji album Když myšlenky bubnují každému, kdo má pocit, že se křesťanský folk jako žánr dávno vyčerpal.

(Článek vznikl pro Katolický týdeník.)

Rok vydání: 2008
Vydáno vlastním nákladem
Žánr: folkrock
Celkový čas: 67:33