Čaj do páté - Vlak v 16:01: Hommage to Gordon Lightfoot 2

Čaj do páté - Křižovatky: Hommage To Gordon Lightfoot 2

Pořad v souvislostech


Vlak v 16:01
Budeme vysílat

Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Vlak v 16:01
Vysílali jsme


Křižovatky/Crossroads

Křižovatky/Crossroads

Křižovatky/Crossroads
Audioarchiv

V dnešním Čaji do páté vás čeká další díl nepravidelného občasníku Vlak v 16:01 a druhý díl „hommage“ neboli pocty Gordonu Lightfootovi, výjimečnému kanadskému písničkáři, který opustil své posluchače 1. května roku 2023 ve čtyřiaosmdesáti letech z plného koncertního nasazení. Tentokrát – na rozdíl od minulého dílu – uslyšíme častěji češtinu než angličtinu a naskytne se nám šance porovnat přímo, jak se čeští autoři a interpreti popasovali s výzvou převést (většinou do češtiny, ale často do úplně odlišného hudebního žánru) písně Gordona Lightfoota. Helena Bretfeldová vás zve na Hommage to Gordon Lightfoot 2 přesně měsíc po jeho odchodu, ve středu 1. června od 16.00.

Od svého prvního vydaného alba Lightfoot! v roce 1964 slavil kanadský zpěvák a autor v jedné osobě úspěch i za hranicemi Kanady, ale do střední Evropy, natož k nám za železnou oponu se jeho písně dostávaly sporadicky; přesto budete mnohé z těch, které za chvíli zazní, dobře znát, ale doteď jste možná netušili, kdo je jejich autorem. Už v šestadvaceti letech se z něj stal skutečný hitmaker: již debutové album obsahovalo  hned několik hitů – tím největším byl „ranní déšť“ neboli Early Morning Rain, který brzy po vydání převzala do svého repertoáru řada renomovaných folkových i country zpěváků. A ti čeští – i když většinou o hodně později – nebyli výjimkou.

Text úvodní skladby – Redwood Hill – ponechali Ondra Kozák a jeho G-Runs´n´Roses v angličtině, ale oblékli ji výrazně bluegrassový kabát; následuje slíbený Early Morning Rain s texty Pavla Žalmana Lohonky (Dálnice č.5) a Wabiho Daňka (Ranní déšť);  poté pro srovnání originál od Gordona Lightfoota.

Vše podstatné ze života Gordona lightfoota jsme si řekli už v minulém Čaji do páté – tak snad jedině pár perliček z počátků jeho hudební kariéry:  narodil se na malém městě, v Orilii v provincii Ontario, půldruhé hodiny cesty autem od Toronta. Ve třinácti vyhrál talentovou pěveckou soutěž a potlesk, který při vystoupení sklidil, ho navždy provázel ve vzpomínkách a hrál podstatnou roli v jeho rozhodnutí živit se hudbou. V osmnácti odcestoval do Los Angeles na Westlake College of Music a přestože na ní vydržel necelé dva roky, naučil se spoustu důležitých věcí potřebných k psaní písní. Po návratu do Toronta přes den pracoval jako bankovní úředník, po večerech komponoval různé malé zakázky – jingly pro rádia, orchestraci skladeb pro kapely, také zaskakoval jako bubeník v jazzové kapele … První regulérní muzikantský job dostal ve skupině Singing Swinging Eight, kde ovšem víc než jako zpěvák fungoval jako tzv. square dancer – ostatně, měl na to postavu, vizáž i potřebný taneční rytmus a styl (ostatně, dostál svému příjmení). V roce 1962 založil s parťákem z Orilie Terry Wheelanem duo Two-Tones. Hrávali ve Steele´s Tavern. Když Bernie Fiedler založil Mousehole Club (Myší díru), přetáhl Lightfoota tam. Zde poznal duo Ian and Sylvia a jejich manažer Albert Grossman, který si ho oblíbil, vydupal ze země jeho první dvě sólová alba. Ian také složil skladbu Four Strong Winds, kterou jsme slyšeli v minulém Čaji; Gordona Lightfoota provázela po zbytek jeho života.

Podstatou úspěchu Gordona Lightfoota byla zaprvé jedinečná schopnost komponovat melodické písně s takřka „varhanním“ doprovodem na dvanáctistrunnou kytaru, jednak příjemný hlas a nepopiratelné osobní charisma, se kterým až do konce života oslovoval posluchače a plnil koncertní sály – bohužel převážně v Kanadě, maximálně v sousedních Spojených státech. Takže jsme jej – na rozdíl od mnohých hvězd šedesátých a sedmdesátých let, které k nám přicestovaly buď krátce před revolucí nebo brzy po ní (Joan Baez, Johnny Cash, Bob Dylan, Donovan) - nemohli zažít naživo, na koncertě v Čechách či na Moravě. Ale jeho písně – aniž jsme tušili, kdo je složil – známe a posloucháme dodnes. Ribbon Of Darkness a pak Michal Tučný a Nečekej už dál s českým textem Honzy Vyčítala.V podání tria Peter, Paul and Mary jsme minule slyšeli Lightfootův hit For Lovin´ Me; tak si ho dnes poslechneme v originále a poté ve dvou českých verzích: s Wabi Daňkem, který zazpívá text Miroslava Skunka Jaroše Co z lásky máš, a s textem a hlasem velkého Lightfootova ctitele Martina Žáka s názvem Zdi.

Mezi dobrými zpěváky a textaři měl Gordon Lightfoot u nás několik skalních příznivců; patřilo k nim textařsko-zpěvácké duo Dušan Vančura (basista Spirituál kvintetu) a František Nedvěd; výsledkem jejich spolupráce bylo poměrně nevyrovnané album Neváhej a vejdi s několika dost nevěrohodnými milostnými texty, ale i s několika opravdovými textařskými perlami. Jednou z nich jsou Kočovní herci (v originále Rainy Day People). To Martin Žák Lightfootovy texty překládá pečlivě, se zachováním příběhu písně a takřka doslovným překladem. Jeho „lightfootovské“ album nese název Kdybys tak mohla číst v mé mysli; jen on si tak z českých textařů mohl dovolit přebásnit (a též přezpívat) silný příběh o ztroskotání nákladní lodi Edmund Fitzgerald, který jsme slyšeli minule. Píseň Rainy Day People má ještě jednu pěknou českou verzi – text Petra Novotného Víš, co ti sluší; zpívá Michal Tučný a hrají Fešáci. Několik pěkných českých coververzí má i další hit Gordona Lightfoota – If You Could Read My Mind; text Dušana Vančury Devatenáct znáte asi v podání Františka Nedvěda, my si ho pustíme v civilnější verzi s Jiřím Maškem a Antikvartetem Dušana Vančury.

Jeden z největších hitů Gordona Lightfoota přezpíval už v sedmdesátých letech – tedy krátce po vydání originálu na eponymním debutovém albu Gordona Lightfoota Lightfoot! - Tomáš Linka, a také pro něj se stal jedinečným hitem; snad každý příznivec country u nás tu písničku znal a dodnes – ovšem daleko od kvalit zpěváka i pře-zpěváka – se hrává u táborových ohňů. Gordon Lightfoot a Steel Rail Blues, Tomáš Linka, Fešáci a Čím jezdí láska.

Autorských alb, která natočil Lightfoot osobně, je přes dvacet; i když jeho mezinárodní popularita s koncem sedmdesátých let poněkud uvadla, po zotavení z vážného zdravotního problému v roce 1976 se vrátil ke koncertování a v Kanadě a ve Spojených státech stále zůstával žijící legendou, která svými zlidovělými písněmi vyprodávala sály až do konce svých dní. Na závěr opět spojení Gordon Lightfood a bluegrass: Boss Man a Petr Brandejs Band.

S dnešním Čajem do páté se s vámi loučí z hudební režie Tomáš Hlávka a od mikrofonu Helena Bretfeldová;  těšíme se brzy na slyšenou na stejné stanici a ve stejném čase.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!