Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák - bubeník s respektem

Čaj do páté - Křižovatky: Martin Novák -

Pořad v souvislostech


Křižovatky/Crossroads
Budeme vysílat

Vlak v 16:01
Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Vysílali jsme


Vlak v 16:01

Vlak v 16:01

Vlak v 16:01
Audioarchiv

V dalším Čaji do páté  v nepravidelném občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „Sidemen“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se „ukrývají“ za frontmanem a přitom nenápadně dominují) vám Helena Bretfeldová představí nástin hudebního profilu výjimečného hráče na bicí, perkuse, ale i všestranného hudebního multiinstrumentalisty Martina Nováka. Můžete ho znát už z předchozích Křižovatek - spolupracuje totiž mimo jiných s Jaromírem Honzákem, Davidem Dorůžkou a s Petrem Ostrouchovem, nedávno se výrazně podepsal pod debutové CD písničkářky Marie Puttnerové. Nejznámější je asi jako člen hudební formace Robert Křesťan a Druhá tráva. O jedné z nejvýraznějších muzikantských osobnosti "v pozadí", pro kterou neexistují žánrové mantinely poslouchejte v Čaji do páté v premiéře ve čtvrtek 11. května od 16 hodin, v repríze o týden později (18. května) od 3 hodin nebo kdykoliv v našem Audioarchivu.

Představíme si hráče na bubny, jiné bicí a perkusní nástroje (od tympánů přes cajón), ale též multiinstrumentalistu a skladatele Martina Nováka, rodem Ostraváka, školou Berlíňana a bytem Pražana, muzikanta rozkročeného přes neuvěřitelnou šíři hudebních stylů a žánrů (přestože naturelem i hudebním školením je – byť s výhradami - stále doma především v jazzu).  Stále vyhledávanější a respektovanější hudebník bez žánrových mantinelů „kryje záda“ – příležitostně i dlouhodobě (což se samozřejmě nevylučuje) - celé řadě zpěvaček a pomalu se od kdysi výhradní spolupráce se špičkovými hráči české jazzové scény přesouvá k alternativnímu folku, folkrocku, také bluegrassu i ke kultivovanému popu a výjimečně i k vážné (např. středověké) artificiální hudbě. Je kmenovou hráčskou osobností kapely Jaromír Honzák Quintet, s níž nahrál oceňovaná alba Hard To Understand a Twenties, je sidemanem tria Davida Dorůžky, s nímž nyní připravuje zajímavé album jazzových skladeb inspirovaných tvorbou židovských autorů. Od roku 2017 je členem nadžánrové kapely Robert Křesťan & Druhá tráva, s níž získal dvě nejvyšší tuzemská hudební ocenění – Anděla, a to v poněkud zavádějící žánrové kategorii Folk. Dnešnímu Čaji do páté tedy budou dominovat bicí a perkuse – výrazné, ale přitom nikterak ohlušující; Martin Novák (*1983) je vyhledávaným sidemanem i studiovým hráčem i pro svou jedinečnou empatii a zdánlivou nenápadnost. Ač to zní jako paradox, takřka "neslyšné" bicí a perkuse, které posluchač skoro nevnímá, jsou známkou kvality.

Z  alba Autumn Tales z roku 2016 pustíme jazzovou úpravu ukolébavky Sh´chav Beni  židovského autora Shaloma Charitonova; Hraje nám Trio Davida Dorůžky ve složení David Dorůžka – kytara, Jiří Slavík – kontrabas a Martin Novák – bicí. Dozvíme se něco málo o hudebních začátcích Martina Nováka na ZUŠ v Chrudimi, kde vyrůstal (začínal jako mnozí na housle a kytaru, ale s bicími se zabýval už od svých deseti let). Poté, kdy v roce 2002 přesídlil do Prahy, podle vlastních slov potkal mnoho skvělých muzikantů a prošel spoustou kapel (za zmínku mu stáli Roman Pokorný Trio s Ondřejem Pivcem, Blues Box Heroes, Yvonne Sanchez & Brazilian Mood, Najponk Trio, Infinite Quintet, Jan Kořínek & Groove a další. za osudové pro sebe považuje setkání s „nejlepší neznámou kapelou v Čechách“ Lanugo, slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner, s Lenku Dusilovou, Marií Puttnerovou - a samozřejmě s Robertem Křesťanem a Druhou trávou, s níž momentálně nahrává a koncertuje nejčastěji. Osudovým přelomem v jeho hudební kariéře bylo získání Stipendia festivalu Struny podzimu, které mu umožnilo odjet do Německa na Jazz Institute Berlin, a studovat u výjimečného pedagoga Johna Hollenbecka. "Škola pro mě byla především motivací k osobnímu rozvoji – neboli boji s leností – a místem, kde jsem měl možnost potkat nové lidi z celého světa.“

V dalších ukázkách představíme zpěvačky, se kterými Martina Nováka spojuje významná a dlouhodobá spolupráce: Janu Kirschner, Lenku Dusilovou (Baromantika), Ivu Bittovou (projekt Zvon), Markétu Foukalovou (s Lanugem), Šárku Adámkovou (projekt Sarah & The Adams). Martin Novák také spolupracuje s Petrem Ostrouchovem a je stálým členem sestavy Blue Shadows; v ukázkách si představíme Blue Shadows jako studiovou sestavu na nahrávkách alb Vladimíra Mišíka (Noční obraz) a Mirka Kemela (Vlčí stopy).

Nahrávek a alb, na kterých participoval Martin Novák jako hráč na bicí a perkuse je opravdu hodně a není v našich silách upozornit na všechny, natož většinu představit ukázkami; jednu ovšem opominout nelze – a to spolupráci s výjimečnou autorkou-písničkářkou, která prošla celou řadou projektů různých hudebních žánrů, ale na vlastní profilové album čekala více než patnáct let - s Marií Puttnerovou. Album Laila tov vyšlo až na jaře roku 2023 a Martin Novák na něm participuje v nevídané šíři - jednak jako multiinstrumentalista, jednak jakou spoluautor zhudebnění dvojice básní Jana Zahradníčka, z nichž si představíme obrazivý a barevný Pozdrav, který už má nejen text a hudbu, ale i filmovou podobu jako videoklip.

Na závěr jsme si nemohli nechat nic jiného než kapelu, s níž, na koncertech i v nahrávacím studiu, tráví Martin Novák největší díl svého „pracovního času“ a jíž odevzdává momentálně nejvíc ze své hudební invence – Robert Křesťan a Druhá tráva v Martinu Novákovi získali skvělého sidemana a jejich hudební projev další rozměr. Dvěma ukázkami z předloňského i loňského alba Druhé trávy Díl první a Díl druhý, autorskými písněmi Roberta Křesťana Kdybys mě zabila a Vlčí oči, se s vámi rozloučí Čaj do páté - z hudební režie Tomáš Hlávka a od mikrofonu Helena Bretfeldová. Užijte si poslech.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web