Čaj do páté - Křižovatky: Jaromír Honzák - Face of the Bass

Čaj do páté - Křižovatky: Jaromír Honzák - Face Of The Bass

Pořad v souvislostech


Křižovatky/Crossroads
Budeme vysílat

Vlak v 16:01
Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Vysílali jsme


Vlak v 16:01

Vlak v 16:01

Vlak v 16:01
Audioarchiv

V dalším dílu nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  a v jeho rámci volného seriálu „Sidemen“ (o skvělých instrumentalistech i autorech, kteří se umějí „schovat“ za frontmana nebo nenápadně zapadnout do spřízněné kapely) vám autorka Helena Bretfeldová nabídne pouze stručný, ale přesto velice barvitý hudební portrét „hostujícího“ kontrabasisty (dnes už občas také baskytaristy) rozkročeného přes neuvěřitelnou šíři hudebních stylů a žánrů (přestože stále je doma především v jazzu) Jaromíra Honzáka a jeho proměnlivou "kontrabasovou tvář". Nalaďte si Čaj do páté ve čtvrtek 27. dubna od 16.00, o týden později ve tři ráno nebo kdykoliv v Audioarchivu Proglasu.

Litoměřický rodák Jaromír Honzák se na evropské jazzové scéně pohybuje už více než čtyřicet let a stejně jako je plodným (a úspěšným) autorem a dominantní hráčskou osobností „své“ kapely Jaromír Honzák Quintet, s níž nahrál už deset autorských alb (jedenácté s nu-jazzovou sestavou Face of the Bass); pět z nich - Present Past (2003), Question To All Your Answers (2007), Little Things (2009), Uncertainty (2014) a Early Music (2017) -  získalo nejvyšší tuzemské hudební ocenění: žánrového Anděla v kategorii Jazz. Ale jeho autorskou tvorbu (s výjimkou prozatím posledního, opět velice oceňovaného alba Twenties z loňského roku) protentokrát necháme stranou – už protože ji velmi důsledně mapuje kolega Milan Tesař ve svých pořadech; dnešní Čaj do páté naopak věnujeme jeho pozici sidemana, v níž zasahuje daleko za byť velmi široce rozvolněné hranice soudobého jazzu; v našem výběru zazní rozmanitá, ale vždy velmi dobrá muzika – Jaromír Honzák je totiž nejen výjimečným instrumentalistou, ale též hráčem s vytříbeným vkusem.

Začali jsme skladbou Eva z  alba skupiny Naima z roku 1985, kterou složili společně všichni čtyři členové tohoto pozoruhodného jazzového seskupení, jehož základy vznikly během vojenské služby tří ze čtyř zakládajících muzikantů v tzv. AUSu počátkem osmdesátých let – mimochodem, první, eponymní album zakládající sestavy vyšlo v roce 2019 v reedici, takže je opět lépe dostupné. Ale o  hudebních kořenech Jaromíra Honzáka a následném vzdělávání uslyšíme až po další hudební ukázce : Jaromír Honzák a Karel Růžička Trio. 

Další ukázky nám představí výsledky dlouhodobé spolupráce s Ivou Bittovou – jednak v projektu Čikori na prvním oceňovaném albu Bílé inferno z roku 2001 i na nahrávce s názvem At Home z roku 2016, ale také na albu, na němž s Ivou Bittovou autorsky spolupracoval Petr Ostrouchov – u Animal Music vydaný Zvon z roku 2012. Další dlouhodobá spolupráce pojí Jaromíra Honzáka se skupinou bratří Ebenů: začalo to hostováním ve studiu při natáčení jejich debutové desky Malé písně do tmy v roce 1984, pokračovalo to další spoluprací jednak při natáčení dalších alb (Tichá domácnost, 1995, Já na tom dělám, 2002, Chlebíčky, 2008, Čas holin, 2014) jednak se Jaromír Honzák stal pevnou součástí koncertní kapely - bratři Ebenové totiž poměrně často koncertují, ale desky vydávají jenom výjimečně; nicméněna novém albu se pracuje – mělo by vyjít v červnu 2023.

V hudebních ukázkách představíme další (příležitostné i trvalejší) spolupráce našeho "sidemana" na dalších výjimečných projektech: jsou to The Real Deal (triový projekt klavíristy Jana Knopa-Najponka, Jaromíra Honzáka a mladého britského bubeníka Matta Fishwicka) - obsahuje Najponkovy aranže víceméně „standardního“ repertoáru včetně např. Ellingtonových „Solitude“ a „Chaplin's Smile“, dále jednu skladbu samotného Najponka inspirovanou jazzovými klasiky (právě tu uslyšíme) a exkurzi do tvorby francouzského avantgardisty Erika Satie. Další Honzákovou "domácí kapelou je Luboš Soukup & Points Septet (2016): Saxofonista Luboš Soukup, jeden z hlavních představitelů českého soudobého jazzu, pro své další album oživil soubor Points a rozšířil jej na septet. Soubor bez harmonického nástroje je složen z nejlepších českých hráčů na dechové nástroje podpořených brilantní rytmikou. Vynikající album obsahuje progresivní a niternou hudbu na pomezí vážné hudby a volné improvizace a autor sám jej označuje za „vesmír zvuků“. A konečně si představíme jazzové kvarteto Phoenix (2015): Nejtek-Hrubý-Honzák-Šoltis – album dalo název trvalejší koncertní sestavě, další album se připravuje.A konečně si představíme nejnovější alba, na kterých participoval Jaromír Honzák jako podstatná součást kapely: jsou to Nikol Bóková (Prométheus, 2021), Mirek Kemel (Vlčí stopy, 2021), Andrea Šulcová (Opportunities, 2022)Štěpánka Balcarová (Štěstí, 2022); posledně jmenovaná nahrávka Štěpánky Balcarové získala dokonce dvě tuzemské hudební ceny - žánrovou cenu Anděl 2022 v kategorii Jazz a 1.místo v anketě jazzových publicistů Česká jazzová sklizeň. Po pěti oceněních pro svá autorská alba dosáhl tedy Jaromír Honzák na ceny jako člen kapely jak Nikol Bókové, tak Štěpánky Balcarové – a podle svého vyjádření do médií si to užil se stejnou radostí a zadostiučiněním, jako u svých vlastních.

Nahrávek a alb, na kterých participoval Jaromír Honzák – jako protagonista, frontman – dá-li se o basistovi takto hovořit – autor a sólový kontrabasista, ale rovnocenně i jako respektovaný sideman, - je nespočet, a stále přibývají další; jen letos se bude s určitostí podílet na několika nových projektech – připomeňme již zmiňované nové album bratří Ebenů. Skladbou z nejnovějšího, tedy loňského alba Jaromíra Honzáka Twenties nazvanou Little Woman se s vámi loučí dnešní Čaj po páté - z hudební režie Tomáš Hlávka a od mikrofonu Helena Bretfeldová;  těšíme se na slyšenou s dalším – tentokrát bubenickým – sidemanem za týden na stejné stanici a ve stejném čase.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web