Čaj do páté: Kontrabasový chameleon Tomáš Liška

Čaj do páté: Kontrabasový chameleon Tomáš Liška

Pořad v souvislostech


Křižovatky/Crossroads
Budeme vysílat

Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Vysílali jsme


Křižovatky/Crossroads

Křižovatky/Crossroads

Křižovatky/Crossroads
Audioarchiv

Rodáka z Rakovníka Tomáše Lišku (*1979), hráče na kontrabas a baskytaru, skladatele a hudebního pedagoga, označujeme za hudebního chameleona – a právem: „mění barvy" od folkrocku a newgrassu své domovské kapely Druhá tráva přes jazz říznutý world music ve vlastním, již ustáleném projektu  Invisible World, moderní jazz s názvuky artificiální hudby v mezinárodním kvintetu Pénte, který sestavil pro nahrávání alba Bercheros Odyssey, přes další podobu jazzu v kvartetu Points; další "barvu" přidal vrcholnou ukázkou jazzové improvizace v projektu MaMaToHe, moravskou lidovkou inspirovanou world music v projektu Milokraj s Martou Topferovou až po newgrassové trio Malina-Nejtek-Liška v projektu Fragile Bliss.  A veškeré pokusy o jednoznačné žánrové vymezení svých projektů maří a překračuje dalšími pokusy a možnostmi – naposledy vloni v červnu v Brně na přehlídce Slavnosti synkop představením nového kvarteta Turumtray-Erdogan-Liška-Dés kolem fenomenálního charismatického tureckého virtuosa na bezpražcovou kytaru Cenka Erdogana - a konečně žánrově nezařaditelný projekt King´n ´Doom, ve kterém figurují čeští producenti Pavel Šmíd & Martin Piro, pestrá sestava hudebníků z Afriky, Izraele, Velké Británie a Česka v čele "hudebním kingem" Senegalu Mr. Cheikh Lo (ukázkou z tohoto nového projektu náš pořad zakončíme).

Začali jsme ukázkou z Tomášova prvního profilového alba Invisible World z roku 2009, na které si přizval svého kongeniálního spoluhráče, výjimečného kytaristu Davida Dorůžku, v jehož triu započali pár let předtím svou dodnes trvající spolupráci, dále hráče na bandoneon Daniela di Bonaventuru a perkusistu Tomáše Reindla. V několika skladbách na albu hostuje Marta Topferová. Už svou prvotinou zaujal Tomáš Liška jako hráč i jako autor natolik, že jeho autorský debut zabodoval v anketě České jazzové album roku 2009 a získal rovně nominaci na hudební cenu Anděl v kategorii Jazz&Blues. V témže roce boduje s kvartetem Points na festivalu ve španělském Getxu, na přehlídce v polském Siedlci i na mezinárodní soutěži v belgickém Hoeilaartu; rok poté jim vydavatelství Animal Music vydává eponymní album.

Krátce po svém zapojení do Druhé trávy v roce 2010 natočil se svou novou kapelou dvojici alb - "anglickou" Shuttle to Bethlehem a autorskou Marcipán z Toleda – obojí z roku 2011.  Dalším dvěma projektům se Tomáš Liška věnoval zdánlivě krátkou dobu, ale oba měly pozoruhodný a dlouhodobý vývoj, který se v podobě nahrávky objevil až s odstupem. Je to Milokraj - výsledek spolupráce se zpěvačkou Martou Topferovou, která započala vzájemnou inspirací ve španělských a latinskoamerických rytmech a skončila u moravskými lidovými písněmi inspirované společné autorské tvorby, vydané pod eponymním názvem autorského dua v roce 2013. Ještě o rok později vyšlo rovněž eponymní album mezinárodního kvarteta MaMaToHe (název složený podobně jako u PaCoRa Tria z prvních slabik křestních jmen muzikantů, jimiž byliu saxofonista Marcel Bárta, pianista Mark Aanderud z Mexika, Tomáš Liška na kontrabas a argentinský bubeník Hernan Hecht), ukázce dokonalého hudebního soucítění překvapivě muzikantsky sourodé čtveřice; pro společné turné na přelomu let 2011/12 vytvořil každý z nich autorské skladby, které si v závěru turné – vycizelované a vyprecizované – nahráli. Album až o čtyři roky později vydalo Animal Music.

Oficiální studium hry na kontrabas zahájil Tomáš Liška na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze v roce 2000 ve třídě Petra Kořínka; po absolutoriu v roce 2004 je vzápětí přijat do jazzového oddělení Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka k Jaromíru Honzákovi, kde absolvoval v roce 2007. V roce 2012 získal studijní stáž v rámci Masters Programu na prestižním Jazz Institute v Berlíně, obor komponování a aranžování jazzových skladeb v masterclass amerického skladatele a pedagoga Johna Hollebecka, spoluhráče Toma Waitse Grega Cohena a kytaristy a skladatele Kurta Rosenwinkela.  John Hollenbeck také inspiroval jeho absolventskou práci – šestidílnou suitu Bercheros Odyssey představenou (a později nahranou) s na místě složenou sestavou Pénte (T. Liška, Fabiana Striffler, Šimon Marek, Markus Ehrlich, Natalie Hausmann) Sám k tomu řekl: „Muziku jsem napsal v Berlíně, kde jsem také potkal tři ze čtyř spoluhráčů. Cherokee - to je jazzový standard od Raye Noblea. John Hollenbeck mě donutil přijít s nějakým způsobem psaní, který obvykle nepoužívám. Asi bych se bez tohoto impulsu nikdy nepustil do psaní muziky inspirované nějakým jazzovým standardem. Já jsem si úplnou náhodou vybral Cherokee, začal jsem ho preparovat, a najednou se přede mnou začaly objevovat zajímavé věci.“ Výsledkem je Bercheros Odyssey je šestidílná suita - hlavní hrdina Bercheros (jméno fiktivního hrdiny složené ze slov Berlin a Cherokee) se vydává na svou pomyslnou cestu-odyseu. Desku mu – jako obvykle – vydal Petr Ostrouchov v Animal Music a (jako obyčejně) byla nominována na žánrového Anděla za rok 2013. 

Víceméně náhodná účelová zakázka spojila Tomáše Lišku se spoluhráčem z Druhé trávy, banjistou Lubošem Malinou: po vzoru jazzové spolupráce banjisty Bély Flecka s pianistou Chickem Coreou přibrali do trojice pianistu Michala Nejtka; vznikl projekt Fragile Bliss oscilující od bluegrassu k jazzu a naopak – prostě česká verze new acoustic music, opět album nominované na žánrového Anděla. Stejně uspělo i další Tomášovo autorské album s již ustálenou sestavou Invisible World (Nikola Zarič – akordeon, Efe Turumtay – housle, TL- kontrabas a Kamil Slezák – perkuse a bicí plus stálý host David Dorůžka na kytary), nazvané Invisible Faces – opět každoroční nominace na Anděla v kategorii Jazz&Blues.

Stále sehranější a dokonaleji nejen muzikantsky propojená sestava Invisible World sklízí úspěchy na mezinárodním poli: v roce 2018 jsou vybráni do o ficiální selekce mezinárodní hudební konference a zároveň monstrózní hudební přehlídky WOMEX 2018 v Las Palmas de Gran Canaria a získávají prostor v prime timu v hlavním sále přehlídky v sále místní filharmonie. Vzápětí vyrážejí na své první turné po Japonsku. Na chvíli je zastaví covid – ale rok 2020 znamená další výrazný průlom:  Tomáš Liška (konečně!) s albovou novinkou Hope proměňuje šestou nominaci na žánrového Anděla a stává spolu s Invisible World držitelem Ceny Anděl v kategorii Jazz za rok 2020. V následujícím roce je kapela finalistou mezinárodní soutěže HEMI Music Awards. 

V roce 2021 se Tomáš Liška stává součástí mezinárodního projektu King´n ´Doom pod vedením senegalského hudebního mága Cheikh Lo, se kterým nahrál v roce 2022 vydané album King´n ´Doom Live. V projektu se potkali hudebníci ze Senegalu, Anglie, Izraele a Česka a jeho opět hodně nadžánrový. Covid výrazně zasáhl do vydavatelských plánů jeho domovské kapely Druhá tráva; plánované dvojalbum bylo nakonec natočeno po částech a vyšlo jako Díl první a Díl druhý s rozestupem dvou let – 2020 a vloni, 2022. Díl první získal Anděla v kategorii Folk, Díl druhý na něj má výrazně našlápnuto.

Projektů, na kterých participoval Tomáš Liška, je nespočet, a stále přibývají další – je pochopitelně vyhledávaným studiovým hráčem: spolupracoval mimo jiných s Věrou Martinovou, Lenkou Dusilovou, Beatou Hlavenkovou, Lenkou Lichtenberg, Stevem Walshem (na výborném albu Daily Specials); nemůžeme opominout projekt Malina Band, kde doprovodil zpěváka Pavla Bobka na albu Kruhy. Je tu též spolupráce s Kateřinou Garcia na projektu Kon SiraNa albové zhmotnění čeká také projekt kvarteta Turumtay-Erdogan-Liška-Dés, který - v čele s fenomenálním tureckým bezpražcovým kytaristou Cenkem Erdoganem - výrazně zaujal na červnových Slavnostech synkop v brněnské Huse na provázku.

Postupně se také profiluje jako pedagog baskytary i kontrabasu: na konci roku 2022 publikoval set výukových videí na kontrabas s názvem Posuň basu, v němž prostřednictvím čtyřiceti výukových lekcí představuje vlastní výukový koncept určený "hráčům všech úrovní a napříč žánry" (více na webu https://tomasliska.com/posun-basu/).

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!