Petra Börnerová Trio – rozhovor s rodinnou kapelou

Petra Börnerová Trio – rozhovor s rodinnou kapelou
13. ledna 2018 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Bluesová zpěvačka Petra Börnerová vystupuje v poslední době s rodinným triem. Na kytaru ji doprovází manžel Tomáš Bobek Bobrovniczký (původně bubeník). Za bicími sedí osmiletý Tomášek junior. Rozhovor o tom, jak taková rodinná kapela funguje, uvedeme v rámci cyklu Jak se vám líbí v úterý 30. ledna 2018 od 19.15. Úryvek z rozhovoru si můžete také přečíst.

Rozhovor s rodinnou skupinou Petry Börnerové

Vystupujete jako dvougenerační Petra Börnerová Trio. Kdy jste si u Tomáška všimli, že má hudební talent a že by mohl bubnovat?

Tomáš: V naší rodině je to už třetí generace bubeníků. Můj táta byl bubeník, já jsem byl bubeník. Takže nějaký talent tam asi bude. Když měl Tomášek tři roky, koupili jsme mu první dětskou bicí soupravu a doma na ni hrál. Pak dostal ještě ukulele, které jsme mu naladili a se kterým s námi občas vystoupil. Viděli jsme, že má talent, a tak jsme to zkusili.

Talent se musí rozvíjet. Od koho se Tomášek učí? Od tebe, Tomáši, nebo z nahrávek?

Tomáš: Ode mne si moc poradit nenechá. Občas se mi to sice povede, ale protože docela dost vystupujeme, trénuje většinou právě na koncertech. Doma nemá takovou možnost cvičit, protože bydlíme v činžovním domě, kde moc bubnovat nemůže. Ale koupili jsme mu elektronické bicí, já jsem mu stáhl v mp3 nějaké písničky bez bicích – je to pop, rock i jazz – a on si do toho hraje. Ale nenutím ho. Když má chuť, tak si za to sedne.

Jak vlastně taková rodinná kapela funguje? Máte doma stanovené časy, kdy se věnujete hudbě, nebo se třeba jen tak spontánně rozhodnete, že půjdete cvičit?

Petra: Většinou se rozhodneme spontánně, protože kromě muziky se musíme taky něčím živit. Chodíme denně do práce a většinou jsme hodně unavení. Ale když se nám chce, sedneme si a přehráváme si písničky jen tak doma v obýváku.
Tomáš: Když nás napadne nová písnička, secvičíme si ji doma. Ale protože pravidelně vystupujeme, míváme koncert někdy jako zkoušku.

A jak probíhá taková zkouška v obýváku? Je to spíš soustředěný čas na hudbu, nebo se odehrává na pozadí jiných domácích činností?

Tomáš: Petra některé písničky složila při vaření. Já si brnkám na kytaru skoro každý den, ale většinou si zahrajeme spolu, když nás něco napadne.
Petra: Jak už jsem říkala, musíme chodit do práce, Tomášek do školy, ale nějakou chvilku si na to najdeme. Určitě jednou týdně.
Tomáš: Ideál by byl, kdybychom nemuseli chodit do práce a muzika by nás uživila. Bylo by fajn mít na hudbu víc času. Ale žijeme v realitě a víme, že to není úplně jednoduché.

Žijete v severních Čechách, ale aktuální album jste natočili v Brně ve Staré Pekárně a spolu jsme se potkali v Šumperku na Blues Alive. Máte v republice nějaké místo, kam se rádi vracíte?

Tomášek: Mám rád Starou Pekárnu v Brně, Blues Alive v Šumperku, Blues Café v Kutné Hoře, líbí se mi i v Bílině na jarmarku. Potom v Komárně, v Mělníku a také ve Zlíně v Zelenáčově šopě.
Tomáš: Na některá místa se vracíme pravidelně, máme tam už své publikum. Vedle už vyjmenovaných je to třeba klub Highway 61 v Českých Budějovicích. A konkrétně do Brna se vracíme rádi, vznikla tam v podstatě všechna naše cédéčka. První koncertní CD Petra Börnerová Band feat. Benkő Zsolt jsme točili živě ve Staré Pekárně. Pak jsme s Broňkem Šmidem v jeho studiu točili studiové album, dále Acoustic Session 1, 2 a teď Acoustic Live, které vzniklo opět ve Staré Pekárně. Když něco natáčíme, potřebujeme k tomu pohodu a příjemné prostředí.

NyníPísničky
Píseň: S pomocí Boží (2014); Interpret: Segrado František; Album: Segrado František, Horáček Michal: Segrado
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Křesťan a svět
00:31Noční bdění s folkem
01:00Komorní hudba

Rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou

IMG_1154Chystáme rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou o jejích mezinárodních kapelách.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

05_KarpaTonPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music