Hot Tamales Trio – rozhovor a pozvánka na koncerty

Hot Tamales Trio – rozhovor a pozvánka na koncerty
11. března 2018 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hot Tamales Trio je polská skupina, objev na tamní bluesové scéně. V roce 2017 se trojice dostala až do celoevropského finále soutěže Blues Challenge v Dánsku a díky úspěchu v soutěži Blues Aperitiv si zahrála také na velkém podzim festivalu Blues Alive v Šumperku. Právě tam jsme se skupinou, která ve své tvorbě mísí prvky blues, folku a world music, natočili rozhovor. Poslouchejte v úterý 13. března 2018 v 19.15.

Polské Hot Tamales Trio vyjíždí na své první české turné. Vystoupí 20. března 2018 v Zašové u Valašského Meziříčí, 21. března v Kutné Hoře, 23. března v Dobřichovicích u Prahy a 24. března v Železném u Tišnova v rámci akce Bluesová pomlázka.

Rozhovor se skupinou Hot Tamales Trio

Skupinu tvoří zpěvačka Eliza Sicińska, kytarista Grzegorz Kosowski a hráč na harmoniku Łukasz Pietrzak. 

V roce 2017 jste zaznamenali několik výrazných úspěchů. Zvítězili jste v polském finále soutěže Blues Challenge a postoupili jste do evropského kola do Dánska. Zabodovali jste také na Blues Aperitivu, díky čemuž jste si mohli zahrát na mezinárodním festivalu Blues Alive v Šumperku. Čím jste podle vás zaujaly porotce?

Eliza: Porotcům se líbil akustický charakter naší hudby, což je vlastně pochopitelné. Většina kapel na podobných soutěžích má baskytaru a bicí, a my jsme tím pádem hodně odlišní. 

Považujete tedy uplynulý rok za úspěšný?

Eliza: Ano, rok 2017 byl pro nás velmi důležitý a „mezinárodní“. Hráli jsme v dánském Horsensu v soutěži European Blues Challenge, vystoupili jsme také v Německu. A myslím si, že to je teprve začátek, že budeme víc hrát v zahraničí.

V čem pro vás byla například účast na evropském finále soutěže v Dánsku přínosná?

Eliza: Potkali jsme obrovské množství úžasných lidí z celé Evropy. Ano, bylo to sice soutěž, ale všichni si navzájem fandili a já mohu říct, že jsme tam našli spoustu nových přátel. Také nás někteří zvali, ať příští rok přijedeme hrát do jejich země. Ale to jsou zatím jen nekonkrétní plány.

Nejste čistě bluesová kapela, což je dáno i vašimi dalšími hudebními zkušenostmi…

Łukasz: Ano, já s Grzegorzem se známe velmi dobře už pár let. Začínali jsme spolu v kapele, která se jmenovala Little They Know – na YouTube byste našli některé naše nahrávky. Já jsem vedlo toho hrál v jedné mezinárodní pětičlenné country kapele s názvem The Silver Owls. Měli jsme akordeonistu z Kanady, náš zpěvák byl z Nizozemska, první houslista z Koreje a druhý z Itálie. Něco takového se myslím může stát jen v Krakově. Já se dále účastním mnoha jam sessionů v Krakově a vedu také workshopy ve hře na harmoniku. Takže se toho děje docela dost a to mě těší.

Na svém kontě máte zatím jedno album. Chystáte další?

Eliza: Písně, které jsme před rokem vydali na našem prvním albu, jsou ještě ty, které jsme dávali dohromady s bývalým kytaristou skupiny Kamilem. V té době to byl v podstatě celý náš repertoár, i když na koncertech samozřejmě vedle vlastních písní hrajeme i převzaté věci. Mezitím ale v nové sestavě s Grzegorzem píšeme nové skladby, a tak doufám, že v příštím nebo dalším roce vydáme něco nového.

Pavel Chaloupka

Svátek má: bl. Serapion / Radek

Moderuje: Pavel Chaloupka
NyníPísničky
Píseň: Modern Friendship (2017); Interpret: Thile Chris, Jarosz Sarah; Album: Thile Chris: Thanks For Listening
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Zrcadlo (TWR)
09.30Vítejte, senioři
10.30Vonička lidových písní
11.00Zprávy Proglasu, počasí

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music