Hot Tamales Trio – rozhovor a pozvánka na koncerty

Hot Tamales Trio – rozhovor a pozvánka na koncerty

Pořad v souvislostech


Rozhovor s polským Hot Tamales Triem
Budeme vysílat

Rozhovor s Matějem Ptaszkem
Rozhovor se slovenskou skupinou Páni času
Mr. Folxlide
Vysílali jsme


Průlety folkovou pamětí s MIchalem Juppem Konečným

Výletné lode slovenského dua Burgr/Pjoni

Rozhovor s plzeňskou skupinou Poitín
Audioarchiv
11. března 2018 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hot Tamales Trio je polská skupina, objev na tamní bluesové scéně. V roce 2017 se trojice dostala až do celoevropského finále soutěže Blues Challenge v Dánsku a díky úspěchu v soutěži Blues Aperitiv si zahrála také na velkém podzim festivalu Blues Alive v Šumperku. Právě tam jsme se skupinou, která ve své tvorbě mísí prvky blues, folku a world music, natočili rozhovor. Poslouchejte v úterý 13. března 2018 v 19.15.

Polské Hot Tamales Trio vyjíždí na své první české turné. Vystoupí 20. března 2018 v Zašové u Valašského Meziříčí, 21. března v Kutné Hoře, 23. března v Dobřichovicích u Prahy a 24. března v Železném u Tišnova v rámci akce Bluesová pomlázka.

Rozhovor se skupinou Hot Tamales Trio

Skupinu tvoří zpěvačka Eliza Sicińska, kytarista Grzegorz Kosowski a hráč na harmoniku Łukasz Pietrzak. 

V roce 2017 jste zaznamenali několik výrazných úspěchů. Zvítězili jste v polském finále soutěže Blues Challenge a postoupili jste do evropského kola do Dánska. Zabodovali jste také na Blues Aperitivu, díky čemuž jste si mohli zahrát na mezinárodním festivalu Blues Alive v Šumperku. Čím jste podle vás zaujaly porotce?

Eliza: Porotcům se líbil akustický charakter naší hudby, což je vlastně pochopitelné. Většina kapel na podobných soutěžích má baskytaru a bicí, a my jsme tím pádem hodně odlišní. 

Považujete tedy uplynulý rok za úspěšný?

Eliza: Ano, rok 2017 byl pro nás velmi důležitý a „mezinárodní“. Hráli jsme v dánském Horsensu v soutěži European Blues Challenge, vystoupili jsme také v Německu. A myslím si, že to je teprve začátek, že budeme víc hrát v zahraničí.

V čem pro vás byla například účast na evropském finále soutěže v Dánsku přínosná?

Eliza: Potkali jsme obrovské množství úžasných lidí z celé Evropy. Ano, bylo to sice soutěž, ale všichni si navzájem fandili a já mohu říct, že jsme tam našli spoustu nových přátel. Také nás někteří zvali, ať příští rok přijedeme hrát do jejich země. Ale to jsou zatím jen nekonkrétní plány.

Nejste čistě bluesová kapela, což je dáno i vašimi dalšími hudebními zkušenostmi…

Łukasz: Ano, já s Grzegorzem se známe velmi dobře už pár let. Začínali jsme spolu v kapele, která se jmenovala Little They Know – na YouTube byste našli některé naše nahrávky. Já jsem vedlo toho hrál v jedné mezinárodní pětičlenné country kapele s názvem The Silver Owls. Měli jsme akordeonistu z Kanady, náš zpěvák byl z Nizozemska, první houslista z Koreje a druhý z Itálie. Něco takového se myslím může stát jen v Krakově. Já se dále účastním mnoha jam sessionů v Krakově a vedu také workshopy ve hře na harmoniku. Takže se toho děje docela dost a to mě těší.

Na svém kontě máte zatím jedno album. Chystáte další?

Eliza: Písně, které jsme před rokem vydali na našem prvním albu, jsou ještě ty, které jsme dávali dohromady s bývalým kytaristou skupiny Kamilem. V té době to byl v podstatě celý náš repertoár, i když na koncertech samozřejmě vedle vlastních písní hrajeme i převzaté věci. Mezitím ale v nové sestavě s Grzegorzem píšeme nové skladby, a tak doufám, že v příštím nebo dalším roce vydáme něco nového.

NyníVonička lidových písní
Písnička: Pacholíčku můj; Sóla: Šuláková Jarmila, Šuláková Blažena, Pavlůstková Zuzana; Soubor: Technik; CD: Technik 95
11:00Zprávy Proglasu, počasí
11:05Čtení na pokračování
11:31Písničky před polednem
11:57Myšlenka na den
12:00Anděl Páně
12:05Hudební siesta

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music