Vinylová budoucnost mladých autorů hudby

18. listopadu 2007 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Myslíte si, že vinylové gramofonové desky jsou dávno minulostí? Středoškoláci soustředění kolem magazínu Postřeh.com vymysleli unikátní projekt, který má dát prostor v médiích a na koncertních pódiích novým autorům zajímavé hudby. Základním výstupem soutěže je… vinylová gramodeska! 

Poprvé jsme se na Proglasu o akci Vinylová budoucnost mladých autorů hudby (Gramodeska 2007) dozvěděli v červenci 2007, kdy nám napsal vedoucí projektu Richard Vacula: „Jde o neziskový, spíše ztrátový počin pro mladé skladatele do 27 let. Podařilo se nám sehnat finance na uskutečnění, něco doplácíme ze svého.“

Pořadatelé rozeslali kolem 3000 e-mailů ZUŠ, konzervatořím, knihovnám a gymnáziím. Z asi 60 shromážděných nahrávek se na gramodesce, která je hlavním výstupem projektu, objeví 15 melodií.

„Chtěli jsme vytvořit hudební projekt, jehož obsah by nebyl ovlivněn komercí,“ tvrdí pořadatelé projektu, „nehleděli jsme na hudební žánry. Vybírali jsme díla, která se nám zdála originální a zajímavá. Naším cílem bylo motivovat mladé autory, kteří by možná bez tohoto projektu zůstali nepovšimnuti.“ Přesto Richard Vacula prozradil, že k zájmům vyhlašovatelů soutěže patřil spíše folk než hardrock. Na desce pak vedle jemnější alternativní hudby najdete například klavírní skladby.

Vedle gramofonové desky, která bude k mání za 80 Kč, jsou úspěšné skladby k dispozici i na internetu ve formátu mp3, a to zde. Rozhovor s vedoucím projektu Richardem Vaculou na Proglasu uvedeme ve čtvrtek 29. listopadu od 19.15.

Prezentační koncert nejlepších autorů soutěže se bude konat v Kulturním centru Poruba 30. listopadu od 19 h a další slavnostní koncert se odehraje v Hradci nad Moravicí 14. prosince od 19 h.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web