Slyšte, lidé!: Folkové naděje XXII.

5. května 2011 Alternativní hudba, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! uslyšíte už 22. pokračování volného cyklu Folkové naděje, ve kterém vám představuje nové kapely a písničkáře z oblasti folku, world music, alternativní hudby a dalších příbuzných žánrů. Tentokrát se můžete těšit například na slovenskou skupinu Hvozd, na zpěvačku Martu Gerlíkovou, na duo Kieslowski nebo na skupinu Hluční sousedé. Poslouchejte v sobotu 7. května v 19.15 nebo v úterý 10. května v 16.55.

Jako první nám bude hrát Michal Bystrov, písničkář, který žije v Praze a živí se jako novinář. Píše fundované články především z oblasti anglosaské hudby, přeložil životopis Boba Dylana a v těchto dnech vzniká už druhý díl jeho knihy Příběhy písní. Jako autor a interpret vystupuje Michal Bystrov jednak s bluesovou skupinou Strašidelná loď, jednak působí jako „osamělý písničkář“.

Zpěvačka Marta Gerlíková z Valašského Meziříčí se inspiruje především folklórem svého rodného kraje. Úspěšná účastnice řady pěveckých soutěží v minulosti působila například v regionálních kapelách Mattage a Dživ Lačas. Studovala popový zpěv na Lidové konzervatoři v Ostravě a na cimbál si občas zahraje v muzice Javořina. Loni natočila své první sólové album A kdo má čas s úpravami valašských lidových písní.

Pod názvem Trim4 se skrývá nový projekt kytaristy Jiřího Blafky, bývalého člena skupin Telegraf a Acoustic Impact, které obě získaly Krtka na festivalu Zahrada. Acoustic Impact odehrál svůj poslední koncert v prosinci 2009 a přetavením jeho jádra pak vznikla jazzovější formace Trim4. Těžištěm jejího repertoáru jsou vlastní kompozice. Jde o skupinu instrumentální, ve které vedle dominantní trubky a elektrické kytary najdeme klávesové a bicí nástroje. Skupina se může chlubit například druhým místem v soutěži Mladí Ladí Jazz o Cenu Metropolitní Univerzity Praha.

Duo Kieslowski je nový projekt hudebníka známého jako DKP a Marie Kieslowké. DKP působil v rockových kapelách Bez peří a Houpací koně a také je členem doprovodné kapely Xaviera Baumaxy. S pianistkou Marií Kieslowskou tvoří duo, které sází na intimitu a syrovost základního akustického zvuku kytary, piana a kontrastu a dvou barevně výrazných hlasů.

Baskytarista Jaryn Janek, známý například ze skupin Eleison, Benedikta, 999, Ladě nebo Al-Yaman, natočil své první sólové – nebo přesněji autorské – album Ty lidi. Obsahuje 11 skladeb s řadou hostů, mezi nimiž najdeme zpěvačky Lenku Dusilovou, Dorotu Barovou, Janu Šteflíčkovou a Martinu Fišerovou. CD je žánrově velmi pestré – od folku a country přes alternativu až po elektronický remix jedné starší písně skupiny Benedikta.

Prestižního diváckého Krtka na festivalu Zahrada získala v roce 2010 kapela Hluční sousedé z Kopřivnice. Její jádro tvoří kytarista Jirka Martinů, pianista a baskytarista Ondřej Růčka a především zpěvačka neuvěřitelného hlasu, Francouzka Céline Bossu. Kapela momentálně připravuje své první oficiální album.

Skupina Kumbalu vznikla v Brně v roce 2004. Sestavu tvoří Jiří Mičkal, který hraje na housle, kytaru a rytmické nástroje, dále saxofonista Jan Havránek, Petr Cének, který střídá didgeridoo, píšťaly a djembe, baskytarista Zdeněk Najdek a bubeník a kytarista Petr Jestřábek. Na svých webových stránkách kapela svůj styl popisuje jako „pestrý a tanečně laděný instrumentální etnobeat, čerpající inspiraci z hudby a folklóru různých zemí a žánrů. Kombinuje motivy africké, arabské i balkánské hudby spolu s rytmikou rocku, jazzu a ska“. Loni skupina vydala své první album Betno.

Básně ruských autorů 19. a 20. století zhudebňuje skupina Častuškablues v čele s ruským kytaristou a zpěvákem usazeným v Česku Alexejem Smorčkovem. Dalšími členy jsou v současné době kytarista Petr Bachtjan a baskytaristka Marie Perná.

Slovenská skupina Hvozd bude v pořadu zastupovat alternativnější větev folkové hudby. V čele kapely stojí sestry Ivana Tirpáková a Lucia Chuťková, které spolu začaly vystupovat v roce 2001 – nejprve pod názvem Lady Lazarus, ale brzy si změnily název na Hvozd. Současnou rytmiku tvoří baskytarista Peter Čaputa a bubeník Richard Kamenický a na albu Po kopcoch v županoch, které vyšlo loni, dále hrají jako hosté Robo Kolář na trubku a Tomáš Sloboda na kytaru. Sestry zakladatelky ovládají akordeon a klávesy. Hudba Hvozdu vychází především z české alternativní scény – za svůj velký vzor kapela pokládá pražské Psí vojáky.

Jednoho zástupce bude mít v pořadu i moderní vážná hudba. Kapela si říká Bardolino a založili ji dva členové skupiny Camael, klasicky vzdělaný houslista Pavel Fischer a hráč na perkuse Camila Caller, což je bývalý spoluhráč Zuzany Navarové ze skupiny KOA. Třetí členkou Bardolina je violoncellistka Margit Klepáčová, další klasicky vzdělaná hudebnice. Bardolino hraje pestrý repertoár od autorských skladeb přes kompozice Ivy Bittové až po díla Bohuslava Martinů.

V záběru pořadu nám bude hrát manželské duo Petr a Jitka Šottovi ze Slatiňan u Chrudimi ze svého prvního alba Bude líp! Vrátíme se tedy ke klasickému akustickému folku.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!