Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Nick Cave
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Buddy Guy
Třikrát z Proglasu: Aziza
Třikrát z Proglasu: 100 let republiky
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Beatles
Třikrát z Proglasu: Barrett & Lewis
Třikrát z Proglasu: Rev. Sekou
Audioarchiv
14. listopadu 2017 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Zpěvák Nick Cave, který letos v září oslavil 60. narozeniny, nedávno vystoupil v Praze. V pořadu Třikrát z Proglasu se ve středu 15. listopadu 2017 od 7.45 vrátíme k jeho nejnovějšímu studiovému albu Skeleton Tree.

„Když před 15 lety potvrdil legendární country zpěvák Johnny Cash své obrácení k Bohu, byl Nick Cave u toho a s umírající hvězdou nazpíval duet pro album The Man Comes Around. Teď vydal podobnou desku sám. Jmenuje se Skeleton Tree,“ psal v Katolickém týdeníku Vojtěch Scheinost.

Album Skeleton Tree otevírá píseň nazvaná Jesus Alone, Samotný Ježíš, která začíná slovy: „Spadl jsi z nebe a rozbitý jsi zůstal ležet na poli“ a dále se zpívá: „Jsi mladý muž, který se probouzí pokrytý krví, která není tvoje. Volám tě.“ Zpěvák se v době komponování a natáčení písní musel vyrovnat se smrtí svého 15letého syna, který spadl z útesu. Jak píše publicista Ondřej Bezr, „album je celé protkáno velmi temnými až apokalyptickými vizemi a obrazy. Takové známe ovšem z Caveovy tvorby kontinuálně a mnohé, málo platné, působí v jeho tvorbě už trochu jako klišé. Druhou výraznou hlavní linií je lyrizované vyslovení ztráty blízkého člověka, jež bychom za normálních okolností asi četli jako stesk po ženě. V situaci, v jaké autor byl a je, ovšem nelze tyto pasáže vnímat jinak než jako výkřiky zoufalství ze ztráty syna“.

Z hudebníků, kteří doprovázejí Nicka Cavea na albu Skeleton Tree, je třeba na prvním místě uvést Warrena Ellise. Tento australský hudebník, houslista, hráč na syntezátory, kytaru, klavír, violu a mnoho dalších nástrojů, s Nickem Cavem soplupracuje od první poloviny 90. let. Společně jsou například podepsáni pod hudbou k řadě filmů. A album Skeleton Tree spolu produkovali.

 

Rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou

IMG_1154Chystáme rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou o jejích mezinárodních kapelách.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

05_KarpaTonPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music