Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

Skeleton Tree Nicka Cavea v Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Nick Cave
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Kristina Barta
Třikrát z Proglasu: Hot Tamales Trio
Třikrát z Proglasu: Rolling Stones
Vysílali jsme
Audioarchiv
14. listopadu 2017 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Zpěvák Nick Cave, který letos v září oslavil 60. narozeniny, nedávno vystoupil v Praze. V pořadu Třikrát z Proglasu se ve středu 15. listopadu 2017 od 7.45 vrátíme k jeho nejnovějšímu studiovému albu Skeleton Tree.

„Když před 15 lety potvrdil legendární country zpěvák Johnny Cash své obrácení k Bohu, byl Nick Cave u toho a s umírající hvězdou nazpíval duet pro album The Man Comes Around. Teď vydal podobnou desku sám. Jmenuje se Skeleton Tree,“ psal v Katolickém týdeníku Vojtěch Scheinost.

Album Skeleton Tree otevírá píseň nazvaná Jesus Alone, Samotný Ježíš, která začíná slovy: „Spadl jsi z nebe a rozbitý jsi zůstal ležet na poli“ a dále se zpívá: „Jsi mladý muž, který se probouzí pokrytý krví, která není tvoje. Volám tě.“ Zpěvák se v době komponování a natáčení písní musel vyrovnat se smrtí svého 15letého syna, který spadl z útesu. Jak píše publicista Ondřej Bezr, „album je celé protkáno velmi temnými až apokalyptickými vizemi a obrazy. Takové známe ovšem z Caveovy tvorby kontinuálně a mnohé, málo platné, působí v jeho tvorbě už trochu jako klišé. Druhou výraznou hlavní linií je lyrizované vyslovení ztráty blízkého člověka, jež bychom za normálních okolností asi četli jako stesk po ženě. V situaci, v jaké autor byl a je, ovšem nelze tyto pasáže vnímat jinak než jako výkřiky zoufalství ze ztráty syna“.

Z hudebníků, kteří doprovázejí Nicka Cavea na albu Skeleton Tree, je třeba na prvním místě uvést Warrena Ellise. Tento australský hudebník, houslista, hráč na syntezátory, kytaru, klavír, violu a mnoho dalších nástrojů, s Nickem Cavem soplupracuje od první poloviny 90. let. Společně jsou například podepsáni pod hudbou k řadě filmů. A album Skeleton Tree spolu produkovali.

 

Anežka Horáková

Svátek má: sv. Nikefor / Oldřich

Moderuje: Anežka Horáková
NyníPísničky
Píseň: Já v tobě a ty ve mně (2017); Interpret: Deepers; Album: Deepers: Bouřek bál
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Svět (TWR)
09.30Kafemlýnek
10.30Vonička pro milovníky...
11.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Regiony

Regiony

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Sean Barry a Andrea Kudrnová  

IMG_7544Podívejte se na fotografie z natáčení pořadu s harfeníkem Seanem Barrym a flétnistkou Andreou Kudrnovou.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music